• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Renk Sanatının En Güzel Örnekleri Kuşlar

Okunuyor :
Renk Sanatının En Güzel Örnekleri Kuşlar

meridyen2

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
Yüce Allahın Renk Sanatının En Güzel Örnekleri Kuşlar

Her kuş türünün tüylerinin renklerinin farklı olmasının sırrı nedir?

Kuşların rengarenk tüylerinin yapısal özellikleri nelerdir?

Cansız olan kuş tüyleri nasıl olup da birbirinden güzel renklerde görünebilmektedir?

Tüylerdeki pigmentlerin faydaları nelerdir?

Kuşların rengarenk tüylerinin en önemli özelliklerinden birisi cansız yapılar olmalarıdır. Bir tüyün tamamen cansız olması, kopan tüyün rengini aynen muhafaza etmesinin de nedenidir. Kuşlardaki zengin renk çeşitliliği, tüylerin içerisinde yer alan ve tüy ilk oluşmaya başladığı sırada depolanan pigmentlerin varlığına veya tüylerin yapısal özelliği nedeniyle ışık hareketlerine bağlı olarak meydana gelir.

Keratin maddesinden meydana gelen bu oluşumlar, çevre koşulları nedeniyle kısa sürede yıprandıklarından belirli zaman aralıklarıyla yenilenirler. Ama hayvan her seferinde rengarenk tüylerine tekrar kavuşur. Çünkü kuşların tüyleri gerekli uzunluğa, türün renk ve desen özelliklerine tam olarak ulaşıncaya kadar gelişmelerini sürdürürler. Tüyler sahip oldukları farklı yapı sayesinde tıpkı cam prizmanın ışığı renklere ayrıştırması gibi bir görünüm sunabilirler. Bu şekilde ışığın kırılmasıyla ortaya çıkan renkler, pigmentlerce renklendirilmiş olanlardan daha canlı ve metaliktirler. Bu tüylerin renkleri maviden yeşile, portakal renginden kırmızıya değişir. Genellikle kuşlardaki yeşil, mavi ve metalik renkler ışığın yansıma ve kırılması sonucu oluşur. Ancak bazı renkler pigmentlerden de kaynaklanabilir.

Kuşlarda başlıca üç tür pigment görülür. Bunlar, siyah, kahverengi ya da donuk sarı rengi sağlayan melanin pigmentleri; kırmızı, sarı ve portakal rengini veren karotenoidlerdir. Kuşlardaki mavi, yeşil ve diğer bazı parlak renkler ise, tüylerin üzerindeki mikroskobik ince levhacıklarla ışığın kırılması ve yansıması sonucunda meydana gelirler. Örneğin, bazı kuşlardaki mavi renk, ışık tayfındaki tüm renklerin tüyler tarafından emilmesi ve yalnız mavi rengin yansıtılmasıyla ortaya çıkar.

Hormonlar da kuşlardaki renk değişikliğinde önemli rol oynarlar. Bazı türlerin erkek ve dişi bireylerindeki renk farklılığı eşeysel hormonlardan kaynaklanır. Örneğin, horozlarla tavukların tüy şekli ve renklerinin farklı olması östrojen hormonuna bağlıdır.

Kuşlardaki renkler, bulundukları çevreye uyma, erkek ve dişi bireylerin birbirlerini tanıması ve üreme mevsiminde erkek kuşların dişilere kur yapması sırasında önemlidir.

Ayrıca tüylere renk veren pigmentler, tüyün dayanıklılığını artırır, güneş ışınlarından ısı depolar ve zararlı ultraviyole ışınlarının vücuda girmesini engellerler.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

Yaklaşık 81 cm ve 1,5 kg ağırlıklarında, kanat açıklığı 170 cm kadar olan bu kuşların boynu ve gagası uzun, bacakları kısadır. Ayaklarının 4 parmağı da perdelidir. Hemen hemen bütün denizlerde rastlanırsa da en çok Kuzey Atlantik kıyılarında kolonileri vardır. Küçük okyanus adalarında binlercesi bir arada yaşar. Allahın renk sanatı bu canlıların ayaklarında tecelli etmiştir. Bu kuşlar dişilerini etkilemek için mavi ayaklarını gösterirler. Gençlerde daha parlak olan mavi renk, yaşlandıkça solar.

Beyaz Süs Yakasına Sahip Çalı Tavuğu

Çalı tavuğu Allahın renk sanatının en güzel tecellilerinden biridir. Kendine has görünümü olan çalı tavuğu, Kuzey Amerika'daki en büyük orman tavuğudur. Eşi benzeri olmayan uzun, sivri bir kuyruğu, eşsiz bacakları ve tüylü parmakları vardır. Boyu 75 santime, ağırlığı da 3,6 kiloya erişen erkek çalı tavuğunun ise gözlerinin üzerinde sarı bir kısım bulunur. Üst tüyleri gri olan beyaz bir göğsü, koyu kahverengi boğazı ve siyah karın kısmı olan bu kuş dişiye kendisini beğendirmek için beyaz tüylerin oluşturduğu süs yakasının arasından iki sarı keseyi şişirir. Allahın yaratmasında her şey birbiriyle tam bir uyum içindedir. Allah, yaratma sanatındaki eşsizliği Kuran ayetlerinde şöyle haber vermektedir:

O, biri diğeriyle 'tam bir uyum' (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk' (tefavüt) göremezsin. İşte gözü (nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir. (Mülk Suresi, 3-4)

Pembe Kaşıkçı Kuşu

Güney Amerikada Teksas kıyılarında, Floridada; Tropik bataklıklarda, gelgit göllerinde, tuzlu su lagünlerinde ve diğer tuzlu sularda yaşayan bu kuşun en belirgin özelliği kaşık şeklindeki gagası ve pembe kanatlarıdır. Üzerinde pembe saçakları olan açık pembe kanatları ve uzun koyu pembe bir kuyruğu olan bu kuşlar, flamingolar gibi pembe rengi yediği gıdalardan alırlar. Sığ sularda beslenen bu canlıların gagasında avını hissetmesini sağlayan dokunma reseptörleri vardır. Açık gagasını bir taraftan bir tarafa süpürerek sudaki küçük balıkları, algler üzerinde beslenen karidesleri, yumuşakçaları ve çeşitli böcekleri eleyip yiyerek gösterişli pembe renklere kavuşurlar. Tüm evren sonsuz güç sahibi Allah tarafından yaratılmıştır. Allah yarattığı her şeyi en güzel yapandır. Pembe balıkçı kuşu da Allahın bu kusursuz yaratışının bir tecellisidir.

Gökkuşağı Renklerine Sahip Bir Kuş: Tukan

Renkli ve muhteşem büyüklükte gagaları ile meşhur olan tukanlar, Meksikanın güneyinden Arjantinin kuzeyine kadar uzanan bölgenin tropikal ormanlarında yaşarlar. 37 kadar çeşidi olan ve boyları 30-60 cm arasında değişen bu kuşlar yağmur ormanlarının en çok ses çıkaran kuşlarından biridir. Tukan kuşunun kurbağa sesini andıran çığlığı yaklaşık olarak 800 metre uzaklıktan dahi duyulabilecek güçtedir. Gagaları ve bedenleri, kırmızı, sarı, mavi ve siyah renklerle parlak bir görünüm içerisinde olan bazılarının gerdanlarında turuncu tüyler bulunan bu kuşlar gökkuşağını andıran renkleri ile Yüce Allahın renk sanatının tecellilerindendir. Tukanlara tüm bu özellikleri ilham eden, onu gözalıcı renklerle yaratan sonsuz ilim sahibi Yüce Rabbimizdir. Kuranda kuşlara dikkat çekilen bir ayette şöyle bildirilir:

Görmedin mi ki, göklerde ve yerde olanlar ve dizi dizi uçan kuşlar, gerçekten Allahı tesbih etmektedir. Her biri, kendi duasını ve tesbihini şüphesiz bilmiştir. Allah, onların işlediklerini bilendir. (Nur Suresi, 41)

Mavinin Çeşitli Renk Tonlarına Sahip Mavi Alakarga

Çoğunlukla Kuzey Amerika'da bulunan bir alakarga türü olan mavi alakarganın kafasından kuyruğuna kadar açık maviden daha koyu maviye kadar mavinin çeşitli renk tonları hakimdir. Bu muhteşem mavi renkler kanatlarını açıp uçarken siyaha, gök mavisine ve beyaza dönüşür. Gövdesinin alt kısmı beyaz, boynuna doğru koyulaşan bu renkler tüylerinin şekli itibariyle ışığın kırılmasına bağlı olarak oluşur. Nitekim bir mavi alakarganın tüyleri kırılırsa mavi renk yok olur. İşte bu şekilde oluşan renklenmeye şekilsel renklenme adı verilir. Kuşkusuz mavi alakarga da yeryüzündeki diğer tüm canlılar gibi Allah tarafından yaratılmıştır. Allah yaratma sanatındaki benzersizliği bize bu örneklerle de göstermektedir. Allah üstün ve güçlü olandır. Bu gerçek Kuranda şu şekilde haber verilmiştir:

Göklerde ve yerde olanların tümü Allah'ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü (aziz) olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Diriltir ve öldürür. O, her şeye güç yetirendir. (Hadid Suresi, 1-2)

Hiçbir Tesadüf Kuş Tüylerindeki Muazzam Ahengi Oluşturamaz

Kuşların sahip olduğu mükemmel güzellikteki renklerin rastlantısal bir biçimde meydana geldiği asla iddia edilemez. Bu uyumu en mükemmel biçimde canlıların içine ve yaşadıkları çevreye yerleştiren bir irade ve güç mutlaka vardır. Bu gücün sahibi, üstün bir bilgi ile hem ortamı hem canlının kendisini hem de kullandığı sistemleri sarıp kuşatan Yüce Allahtır. Bu gerçek kuşların renklerinin tesadüfen oluşmasının imkansızlığını bir kez daha kanıtlar. Çünkü kuşun bu rengi elde etmek için hiçbir çabası yoktur.

Yüce Allah örneksiz yaratma ilmini kullarına bir kez daha göstermek, yarattığı sistemlerdeki üstün akıl gerektiren detayları hatırlatmak ve dünyayı çeşitli renk ve şekillerle süsleyerek sunduğu güzellikleri bildirmek için canlılar üzerinde tecelli eder. Allah üstün güç sahibi Yaratıcımızdır: Kuranda bu gerçek şöyle haber verilir:

Allahın gökyüzünden su indirdiğini görmedin mi? Böylece Biz onunla, renkleri değişik olan meyveler çıkardık. Dağlardan da beyaz, kırmızı renkleri değişik ve siyah yollar (kıldık). İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da renkleri böyle değişik olanlar vardır. Kulları içinde ise Allahtan ancak alim olanlar içleri titreyerek-korkar. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır. (Fatır Suresi, 27-28)

Yeryüzündeki kusursuz düzen Rahman olan Allah'a aittir. Akıl sahibi insanlara düşen Allah'ın yaratması üzerinde detaylı olarak düşünmektir. Yüce Rabbimiz Allah Nahl Suresi'nde şöyle bildirmektedir:

Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 13)
(makale harun yahya)
 
Üst Alt