• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ram Ve Ekran Kartı

Okunuyor :
Ram Ve Ekran Kartı

byghostx

Acemi
Üye
Ramde DDR2 ile DDR3 arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyidir ? Bir de Ekran kartında GDDR , GDDR 2 , GDDR 3 , GDDR 5 , DDR2 arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyidir?
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
DDR2-RAM : Bir saat darbesinde sadece 4 Bit lik veri taşıyabilen ve sistemi veri yolu ile eşzamanlı çalışan bellek tipleridir. DDR-RAM a nazaran iki kat daha fazla bant genişliği, DDR667 Mhz. standardı, 5.3 GB/s ilk bant genişliği sunabilirler. 240 pin, 1.8 volt besleme gerilimine sahiptirler.

DDR3-RAM : Bir saat darbesinde sadece 8 Bit lik veri taşıyabilen ve sistemi veri yolu ile eşzamanlı çalışan bellek tipleridir. DDR-RAM a nazaran iki kat daha fazla bant genişliği, DDR1600 Mhz. standardı, 8.5 GB/s ilk bant genişliği sunabilirler. 240 pin, 1.5 volt besleme gerilimine sahiptirler.

Bellek DDR(Double Data Rate)-Çift Veri İletimi- olarak ifade edilir. Video belleklerde ise GDDR(Graphic Double Data Rate) kullanılır.
DDR teknolojisinden önce SDR(Single Data Rate)-Tek Veri İletimi- teknoloji vardı ve bu DDR’a göre 2 kat daha yavaş veri iletimi yapıyor. GDDR lar saat hızının hem yükselen hemde alçalan kısmında veri transferi yapabiliyor. GDDR bellekler bellekler 2 bitlik ön çağırma motoru kullanıyor ve bunların her biri ile 2 bitlik veri iletimi sağlıyorlar yani toplamda 2*2 4 bitlik veri iletimi yapıyor.
GDDR2 bellekler de ise 4 bitlik önçağırma motoru var. Haliyle 4*2 8 bitlik veri transferi yapıyor ve GDDR2 lere göre 2 kat daha hızlı çalışıyorlar. Şuan ise GDDR3 ve GDDR5 bellekler kullanılıyor. GDDR5 ler GDDR3 lere 4 kat daha hızlı oluyorlar.

huzuristan
 

byghostx

Acemi
Üye
Peki GDDR5 ile GDDR3 arasında ne fark var ? Bir de ekran kartlarında da DDR2 filan deniliyor. Başında G olmayan ekran kartları Ramden mi kullanıyor demek ?
 
Son düzenleme:
Üst Alt