• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Rakı nasıl içilir?

Okunuyor :
Rakı nasıl içilir?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Rakıyı güneş battıktan sonra, yavaş yavaş ve muhabbet eşliğinde içmeli...
*Rakıdan küçük küçük yudumlar alınır... Bülent Ersoy öyle içiyor diye bir dikişte bir duble rakıyı içmek makbul değildir...
*Masada yaşça en büyük kişi rakı kadehini tokuşturmak için kaldırmadan rakı kadehleri masadan kalkmaz...
*Rakı sofrasında planlı, programlı ciddi işler konuşulmaz. Geyik muhabbeti yapılır, memleket kurtarılır, anılar tazelenir, dedikodu yapılır...
*Rakı sofrasında kadeh yalnızca bir defa tokuşturulur. Hadi bakalım hoşgeldiniz vs. falan diye...
*Bundan sonra kadeh tokuşturulmaz sadece kaldırılır...
*Masaya yeni birisi eklendiğinde ise tekrar kadeh tokuşturulabilir...
*Rakı masasına avuç içiyle ya da yumrukla vurulmaz...
*Bağıra çağıra, Böğüre öğüre konuşulmaz... Sakin olmak, efendi takılmak gerek...
Önce kendine gel, sonra meyhaneye
Kalender ol da gir kalenderhaneye
Bu yol kendini yenmişlerin yoludur
Çiğsen başka bir yere git eğlenmeye
*Rakı bardağı boş beklemez... Evet masadan kalkarken bile dibinde biraz bırakılır...
*Her nevi ızgara balık (çupra, levrek, istrongilos) uğurlu yemeği,hususi nihavend ve rast makamından sanat musikisi eserleri uğurlu nağmesi, akordeon, keman ve ud da uğurlu çalgısı olan rakının, uğurlu cl'si 70'dir...
*Unutulmamalıdır ki rakı sofrası saygın bir cemiyettir... Buraya katılan hem bu meclise kabul edildiği için saygı gören bir kişiliğe sahip demektir hem de diğerlerine karşı saygılı olmak zorundadır...
*En büyük mezesi muhabbettir... Muhabbet konusu "bi kız vardı, 5 yıl sevdim, yüzüme bile bakmadı" gibi duygusal ağırlıklı olabileceği gibi,"bu güneş niye hep doğudan doğuyo batıdan batıyo?" gibi yarı-felsefi konular da olabilir...
*Tam yağlı koyun peynirinin üzerine kırmızı toz biberle renklendirilmiş sarımsaklı zeytinyaği süslemesi... Turşu gibi ekşi mezelerde yine rakının kendine has tatlı nefasetini dengeler, damarlarınızı büzer anasonla dost olur, buna misal olarak dağ lahanası turşusu verilebilir...
Yarasın

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

" Yeni Rakı " alacaklar da şişenin altındaki rakama dikkat etmeli.1,2,3,4,5 e kadar olanlar " Tekirdağ Rakıya " eşdeğer rakı almış olur.

Yarasın...:)))

Guney

Kıdemli
Üye
Vay vay nasılda anlamlı bir konu...:))

bir kadehe bir kendime baktım bu gece
ilk kadehte yoktum
ikncide ellerim belirdi
üçüncüde gözlerim aradı
kadırdırm kadehi
bu gece ne ellerim kaldı
nede kendini arayan gözlerim.....

efendim rakı nasıl içilire bir öneride ben rakıseverden
masanızda olmazsa olmaz lar "nane,havuç,yoğurt ve ince dilimlenmiş limon"...
birbirine arkadaş olmamalı mezeleriniz
biri hüzzam sa
diğeri nihavent olmalı..
ve siz biraz ondan biraz bundan az biraz da ruhunuzdan gelip dilinizin ucuna yerleşen "TÜRKÜ" nüzle tıpkı çaydanlığın buharına emanet ettiğniz demlik gibi demlenmelisiniz..
ilk bardak bilakis hızlı içilmeli hızlı olmalıki sonra yavaşlasın yavaşlatsın sizi..
ben rakıcıyım ve masamda duran her şey rakı cı olmalıdır benle...
yarasın.........

mopsy

Emektar
Üye
Vay vay nasılda anlamlı bir konu...:))

efendim rakı nasıl içilire bir öneride ben rakıseverden
masanızda olmazsa olmaz lar "nane,havuç,yoğurt ve ince dilimlenmiş limon"...
birbirine arkadaş olmamalı mezeleriniz
biri hüzzam sa
diğeri nihavent olmalı..
ve siz biraz ondan biraz bundan az biraz da ruhunuzdan gelip dilinizin ucuna yerleşen "TÜRKÜ" nüzle tıpkı çaydanlığın buharına emanet ettiğniz demlik gibi demlenmelisiniz..
ilk bardak bilakis hızlı içilmeli hızlı olmalıki sonra yavaşlasın yavaşlatsın sizi..
ben rakıcıyım ve masamda duran her şey rakı cı olmalıdır benle...
yarasın.........
Merhaba!
... nane,havuç,yoğurt ve ince dilimlenmiş limon...
... birbirine arkadaş olmamalı mezeleriniz...
... masamda duran her şey rakı cı olmalıdır ...
Sayin Guney;
Aylarca Salgamsiz raki icilmez diye Forumu yiktiniz.
Yukaridaki yaziyi okuyan demez mi ki:
"Bu ne perhiz,bu ne lahana tursusu!"
Bir dost......

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Kusura bakmayin!
Bu cumleye kadar dayandim,
Ama burada koptum:
" *Unutulmamalıdır ki rakı sofrası saygın bir cemiyettir..."
Once
Besiktas carsida Arnavut Turgutun(Hala duruyor ise)
Mudavimleri cok saygideger imisler!?
Mahallenin kizlari onlari gorunce
SAYGIDAN yollarini degistirirlerdi.....

Sonra
Terminolojide;
"Raki Sofralari aralarinda cemiyet kurmuslar mis!".....
Baskanlari da 165x55 ebatindaki masay mis
......da!?

Guney

Kıdemli
Üye
Merhaba!

Sayin Guney;
Aylarca Salgamsiz raki icilmez diye Forumu yiktiniz.
Yukaridaki yaziyi okuyan demez mi ki:
"Bu ne perhiz,bu ne lahana tursusu!"
Bir dost......
Sayın "bir dost"
Bendeniz dostunuz yukarıda ki yazıyı yazarken hali hazırda yudumlamaktaydım "rakı" mı.

Yanlız bizim akıllı kapıcıya verdiğim listenin eksikliğini farkettiğide adam zaten 10 km öteye kaçmıştı korkusundan ..
Şimdi bir masa ya bir konuya baktım masamda olmayan şalgamı nasıl yazsaydım...

Hemen ekliyeyim Adana dolaylarında şalgamsız sofraya oturmazlar yani benim oturduğumu duysalardı zaten o kapıcıyı doğduğuna pişman ederdim...:))

"ADANALIYIK RAKI ŞALGAM İÇERİK"...:))

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Alkolün , vucudumuza verdiği zararlar hepimizce malum'ken
kşiler neden hala birbirlerine (Yarasın diye temennide bulunurlar ?

Son düzenleme:

cumleci

Amatör
Üye
Yararsa belki ''Bişr-i Hafi'' olurlar.

Devlet milleti sarhoş ediyor sonra da arka planda istediğini yapıyor. Sarhoşlar ayılınca da vay efendim nasıl bi hükümet nasıl bi millet nasıl bireyler. Kişi önce aynada ki kendisine bi dürüst olarak yerden yere vursa, analiz izdiha-mına soksa kendini. Belki o zaman değişim başlar...

''Devlet içki satıyor, sarhoş mudur ? Asla!'' N.F.K.

Guney

Kıdemli
Üye
Alkolün , vucudumuza verdiği zararlar hepimizce malum'ken
kşiler neden hala birbirlerine (Yarasın diye temennide bulunurlar ?
Bu kadar merak etme bence hemen dene şekerim bak nasıl "yarayacak"....

Devlet milleti sarhoş ediyor sonra da arka planda istediğini yapıyor. Sarhoşlar ayılınca da vay efendim nasıl bi hükümet nasıl bi millet nasıl bireyler. Kişi önce aynada ki kendisine bi dürüst olarak yerden yere vursa, analiz izdiha-mına soksa kendini. Belki o zaman değişim başlar...
sayın cümleci merak buyurmayınız bu yarasın diyenler çok görmüşler içmeyenlerin aynasal durumlarını....

Üst Alt