Rakamlar palavra, başarı yok hovardalık var

Rakamlar palavra, başarı yok hovardalık var


Habib Güler Ankara - 02.07.2011
Uluslararası ekonomi uzmanlarının "Bomba gibi rakamlar. Türkiye, Avrasya kaplanına dönüştü." diyerek yorumladığı 2011'in ilk çeyreğindeki rekor büyümeye CHP'den ilginç bir değerlendirme geldi.
Anamuhalefet partisinin ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hurşit Güneş, büyüme oranının gerçekte yüzde 1,4'te kaldığını ileri sürerek, "Ortada başarı değil, hovardalık var. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi palavrası..." dedi. Büyümenin performans yatırımlarından çok, stok ve tüketim artışından kaynaklandığını savunan Güneş, ihracat etkisinin negatif olduğunu, asıl rekorun 'dış açık' konusunda kırıldığını iddia etti.

Partinin bir başka ekonomi kurmayı Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise ekonomide büyüme olduğunu ancak güven kaybı yaşandığını öne sürdü. Ekonomide artan belirsizlik konusunda önlem alınmaması durumunda sıkıntılar yaşanabileceğine işaret eden Öztrak, "2011 yılının ilk üç ayı itibarıyla Türkiye ekonomisinin yüzde 11 oranında büyüdüğü ve bu büyüme hızı ile Türkiye'nin büyüme şampiyonu olduğu açıklanmıştır. İlk bakışta bu sevindirici olmakla birlikte, rakamlar daha önceki uyarılarımızı doğrular şekilde ekonomide rekabet gücü kaybının hızlandığına ve ekonominin kırılganlığının arttığına işaret etmektedir." ifadelerini kullandı.

zaman.com.tr
 
Üst Alt