• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Rahmetli görseydi bir büyük devirirdi

  • Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Rahmetli görseydi bir büyük devirirdi

Guney

Kıdemli
Üye
Sarhoşların Piri olarak adlandırılan Bekri Mustafa'nın mezarı türbe oldu! 'Şeyh uçmaz mürid uçurur' sözüne en iyi belge... En ünlü sarhoşlardan Bekri Mustafa'nın Eminönü'ndeki mezarı türbeye döndü.
Kapısına bez bağlayanlar yüz sürenler, adak adayanlar, mezarı kısa sürede efsane haline getirdi.


Sarhoşların Piri olarak adlandırılan Bekri Mustafa'nın Eminönü'ndeki mezarı türbe haline getirildi. Kapısına 'hazreti' bile yazılan mezarın önü, dua edip bez bağlamaya gelenlerle dolup taşıyor. Şeyh Abdürraif Şamadani ile yan yana olan Bekri Mustafa'nın mezarına yüz sürenleri, adak adayanları görmek mümkün. Her gün onlarca kişinin ziyaret ettiği mezar, kısa sürede dilden dile yayılıp efsaneye dönüştü.

MEZARA İÇKİ DÖKÜLÜYOR

Mezara gelen ziyaretçiler arasında kadınların yoğunluğu dikkat çekiyor. Eşleriyle mutsuz olan, çocuklarının üniversiteyi kazanmasını isteyen, iş bulmayı umud eden, ev sahibi olmayı arzulayanlar, soluğu burada alıyor.

Mezar başında dua edenler daha sonra kapıya bağladıkları bezlerle isteklerinin yerine geleceğine inanıyor. Hatta burada diledikleri gerçekleştiğinde Bekri Mustafa'nın mezarında kurban kesenler bile oluyor. Özellikle de eşlerinin içkiyi bırakmasını isteyen kadınlar, mezarı hiç boş bırakmıyor. Ellerindeki içki şişelerini mezara döken kadınlar, eşlerinin alkol sorunundan bu şekilde kurtulacağını düşünüyor.

DİN ADAMLARI UYARIYOR

Bekri Mustafa'nın mezarından medet umanlar, din adamlarının tüm uyarılarına rağmen mezarı ziyaret etmekten vazgeçmiyor.

"Kapısında her hazret yazan kişi evliya değildir" diyen ilahiyatçılar Bekri Mustafa'nın mezarının türbe haline getirilmesini de 'cahillik' olarak yorumluyor.

Bekri Mustafa kimdir?

BEKRİ Mustafa, Murad döneminde yaşamış, devrin en önemli ayyaşlarından biridir, içki içtiği sırada bizzat 4. Murad tarafından yakalanmış ama tatlı dilliliği ve kurnazlığı sayesinde ceza almaktan kurtulmuştur.

Bazı rivayetlere göre, 4.Murad'ı alkole alıştıran ela Bekli Mustafa'dır. Osmanlı imparatorluğunda içki yasağına rağmen içki içmeyi sürdüren Mustafa, aslında medrese eğitimi görmüş bir hafızdı. Güzel bir genç kıza aşkından dolayı kendisini içkiye vermiş, ancak kimseye zararı dokunmamıştı.
agnostik.org
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Bilmem goreniniz var mi?
Hiristiyanlar mezarin basinda tabutu acarlar.
[Pahali tabutlarda kapakta kucuk bir ikinci kapak daha vardir.]
Olunun gogsune Rahip dualarla sarap doker.
Kapak kapatilip gomulur.

Hikayeyi dinleyince aklima geldi.
Paylasayim dedim.
 
Üst Alt