• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Rahim Filmi HSG

Okunuyor :
Rahim Filmi HSG

yekin97

Amatör
Uzaklaştırıldı
Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

Şişli Echomar'da yeni cihazlar ve ağrısız yeni yöntemle rahim filmi çekilmekte, hiç bir ağrı kesici veya spazm giderici ilaç kullanmaya gerek kalmamaktadır. Ayrıca başlangıç kısmından itibaren tıkalı çıkan tüpler selektif salpingografi denen 1-2 dakikalık ücretsiz ek işlem ile açılabilmektedir. Bu tüp açma işleminin başarı oranı %70'in üzerindedir. Şişli Echomar, selektif salpingografinin gerekli hastalarda rahim filmi sırasında rutin ve ücretsiz olarak yapıldığı Türkiye'deki tek merkezdir.

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim filmi çekilen görüntüleme merkezidir. Sadece rahim filmi çekmek üzere planlanmış, düzenlenmiş ve donatılmış bir röntgen servisi vardır. 2014 Yılı sonunda yüksek tutarlı bir yatırımla bu amaca en uygun C kollu, flat panel dedektörlü cihaz alınmış, Türkiye'de ağrısız rahim filmi tekniğini geliştiren Uzm. Dr. Cevat Bayrak tecrübeli ekibiyle birlikte göreve getirilmiştir.

Şişli Echomar, merkezi konumu, otobüs, dolmuş, metrobüs ve metro duraklarına yakınlığı, kendisine ait ücretsiz otopark imkanıyla ulaşım kolaylıklarına sahiptir. Hafta içi her sabah Bostancı'dan ücretsiz servisi kalkmaktadır.

Bu internet sitesindeki bilgilendirmeler ve videolar her bakımdan çok avantajlı olan yeni rahim filmi tekniğini bütün yönleriyle size açıklamak için hazırlanmıştır.

Kaynak : rahimfilmi.info
 

yekin97

Amatör
Uzaklaştırıldı
Rahim filmi olarak bilinen histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

Rahim boşluğu ve tüplerin röntgen filmlerinde görülebilmesi için rötgen ışınlarını geçirmeyen bir sıvıyla doldurulmaları gerekir. HSG incelemesi sırasında kontrast madde adı verilen bu sıvı, özel aparat veya ince kanüllerle rahim ağzından içeriye yavaşca doldurulur. Bu sırada rahmin doluşu ve sıvının tüplerden geçişi rötgen cihazının ekranından izlenir. En uygun zaman ve uygun pozlarda rötgen filmleri çekilerek kaydedilir.

HSG incelemesinde, inceleme başlamadan önce 1 film, kontrast madde verilirken 3-4 film ve bir de kontrast dağılımını gösteren son film olmak üzere toplam 5-6 film çekilmelidir. 4 Taneden az film ayrıntıları görmek açısından yetersiz kalabilir. Ek işlem ve özel durumlar dışında rutinde 6 taneden fazla sayıda film çekilmesi ise tanıya katkısı olmayan radyasyon alınmasına sebep olacağından tercih edilmez.

Çekilen röntgen filmleri rötgen tabakalarına kaydedilerek raporu ile birlikte filmi çekilen kişiye teslim edilir. Görüntülerin CD'ye kaydedilerek verilmesi düşük maliyeti ve taşıma kolaylığı açısından iyi olmakla birlikte çeşitli bilgisayarlarda açılma sorunları, görüntü rezolusyonunun daha düşük olması gibi sebeplerle tercih edilmez.

Kaynak : rahimfilmi.info
 

pele45

Acemi
Uzaklaştırıldı
HSG (Rahim Filmi) Çekimi Nedir?

Histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu görmek için çekilen röntgen filmidir. Kısaca rahim filmi de denilebilir.

Nasıl Çekilir?

Rahim boşluğu ve tüplerin röntgen filmlerinde seçilebilmesi için özellikle röntgen ışınlarını geçirmeyen bir sıvıyla doldurulmalıdır. HSG incelemesinde kontrast madde adı verilen bu sıvı, özel aparat ya da ince kanüllerle rahim ağzından içeriye nazik bir şekilde yerleştirilir. Bu aşamada rahmin dolması ve sıvının tüplerden geçmesi rötgen cihazının monitöründen takip edilebilir. En doğru zaman ve pozlarda röntgen filmleri çekilerek kaydedilir.

HSG çekiminden sonra, röntgen filmler röntgen tabakalarına kaydedilir, raporlanır ve filmi çeken kişiye verilir. Düşük maliyet ve taşımada pratik olması açısından görüntülerin CDye aktarılması aslında bilgisayarlarda açılma sorunları, görüntü rezolusyonunun daha düşük olması gibi sebeplerle çok tercih edilmez.

HSG Çekimi için Doğru Zaman Nedir?
Histerosalpingorafi (HSG) adet kanaması bittikten sonraki iki ya da üç gün içerisinde çekilmelidir. Kanama sürerken rahim filminin çekilmesi bazı açılardan sıkıntı yaratabilir. Örneğin; adet kanı rahim içerisine verilen ilaçla beraber karın içerisine gidebilir.

Teknoloji ile Gelen Kolaylık

HSG filmi incelemesi yeni bir uygulama değildir ve epeydir kullanılmaktadır. Fakat eski teknolojiyi incelersek; uygulamaların inceleme sırasında yoğun ağrılara sebep olması nedeniyle rahim filmi genelde kadınları korkutur. Bu nedenle de hemen hepsi anestezi talebinde bulunmaktadırlar.

Elbette teknolojik ilerlemeler sayesinde son yıllarda yeni aparatlar üretilmiş ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu teknik ve teknolojik yenilikler sebebiyle inceleme süresi de kısalmış ve bazı komplikasyonlar tamamen ortadan kalkmış; hatta ağrı kesici ilaç bile kullanmadan yüksek kaliteli HSG filmi incelemesi mümkün olmuştur.

Kısacası, yeni teknolojiyle beraber rahim filmi çekimi öncesi hazırlık amacıyla bir ilaç kullanılması gerekmez.

Rahim Filmi Pahalı Bir İşlem midir?

Bütün bu yenilikler, ağrısız rahim filmi çekimini kolaylaştırdığı için, olumsuz yan etkiler oldukça minimal bir seviyede kalmış ve bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, film kalitesi daha yükselmiştir. Ayrıca doğru teşhis oranı da yükselmiş ve bu sayede inceleme sayılarının artmasıyla birlikte birim maliyetler ve HSG fiyatları da öncekine kıyasla daha uygun hale gelmiştir.

Kaynak :rahimfilmi.info
 
Üst Alt