• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Rahim Filmi HSG Çekiminde Teknolojik Yenilikler

Okunuyor :
Rahim Filmi HSG Çekiminde Teknolojik Yenilikler

yekin97

Amatör
Uzaklaştırıldı
Rahim filmi HSG incelemesi uzun yıllardır bilinmekte ve uygulanmaktadır. Eski tekniklerin ve standart uygulamaların inceleme sırasında şiddetli ağrılara yol açabilmesi nedeniyle rahim filminin kötü bir şöhreti vardır ve pek çok kadın bu incelemeyi yaptırmaktan korkmakta, haklı olarak anestezi talep etmektedir.

Öte yandan son yıllarda pek çok teknolojik ilerleme olmuş, yeni nesil röntgen makineleri, yeni aparatlar üretilmiş ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu teknik ve teknolojik yenilikler sayesinde inceleme süresi çok kısalmış, bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, hiçbir ağrı kesici ilaç kullanmadan yüksek kaliteli ağrısız rahim filmi incelemesi mümkün olmuştur.

Söz konusu yenilikler şu başlıklar altında toplanabilir:
  1. Dijital röntgen cihazları
  2. C kollu dijital röntgen cihazları
  3. Film banyosu ihtiyacını ortadan kaldıran termal veya lazer film baskı cihazları
  4. Görüntülerin hekimlere bilgisayar ortamında gönderilmesini ve arşivlenebilmesini sağlayan dijital teknolojiler
  5. Alerji riski düşük, yağ embolisi ve granülom oluşturma riski bulunmayan, osmolaritesi, viskozitesi düzenlenmiş yeni nesil suda çözünebilir iyotlu kontrast maddeler
  6. Kontrast maddeyi rahim boşluğuna veya doğrudan tüplerin içine doldurabilmek için geliştirilen ince, yumuşak, ucu balonlu veya balonsuz kateterler.
Bütün bu yenilikler, ağrısız rahim filmi çekimini mümkün kılmakla kalmamış, olumsuz yan etkiler çok azalmış, bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, gerek uygulamayı yapan hekimlerin gerekse hastaların maruz kaldığı radyasyon miktarları belirgin derecede düşmüş, film kalitesi yükselmiş, doğru teşhis oranı yükselmiş, inceleme sayılarının artmasıyla birlikte birim maliyetler ve fiyatlar göreceli olarak düşmüştür. Yeni tekniklerin oldukça yüklü yatırım maliyetinin olmasına rağmen bir paradoks olarak eski teknik kullanılarak yapılan standart incelemelerin toplam birim maliyeti yeni tekniklerden daha ucuz olamamaktadır.

Şişli Echomarda 2014 model Siemens marka, Artis zee model gelişmiş C kollu röntgen cihazı bulunmakta, Dr. Cevat Bayrak yönetimindeki tecrübeli ekip tarafından yeni jenerasyon ilaç, aparat ve teknikler kullanılarak yüksek kalitede ağrısız rahim filmi çekilmektedir.

Kaynak : rahimfilmi.info
 
Üst Alt