Rabb’ınız haram kıldı!

SELAM!

6.151. De ki onlara: "Hadi gelin, Rabbinizin size neleri haram kıldığını yüzünüze karşı okuyayım:
Hiçbir şeyi O'na ortak koşmayın.
Ana-babaya çok iyi davranın.
Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin;Biz sizi de onları da rızıklandırırız.
Kötülüklerin görünenine de gizli kalanına da yaklaşmayın.
Allah'ın saygın ve aziz kıldığı cana, bir hakkı savunmak dışında kıymayın.
Allah size bunları önerdi ki, aklınızı işletebilesiniz."
... aklınızı işletebilesiniz...

6.152."Yetimin malına yaklaşmayın!
Ancak rüştüne erişinceye kadar en güzel yolla ilgilenme hali müstesna.
Ölçme ve tartmayı tam bir dürüstlükle yerine getirin.
Hiç kimseye yaratılış kapasitesinin üstünde yükümlülük getirmiyoruz.
Konuştuğunuz zaman, yakınlarınız/aleyhine de olsa, adaleti gözetin.
Ve Allah'a verdiğiniz söze sadık kalın.
Düşünüp öğüt alasınız diye O size bunları önerdi.
... Düşünüp öğüt alasınız diye...
 
SELAM!

Evet sevgili Ramazan ve Ozel ibadeti bu yillik bitti.Artik kisa tebligleri merak eden arkadaslar icin biraz genisletelim.
Musluman seni yaratan RABB’in diyor ki:
2.173. Allah size leşi, kanı, domuz etini, Allah'tan başkası adına kesileni haram kılmıştır. Ama zorda kalanın, sınırı aşmadan, şuna-buna haksızlık ve tecavüze gitmeden yemesinde kendisi için günah yoktur. Allah çok affedici, çok merhametlidir.

Musluman anlamadiysan,seni yaratan RABB’in diyor ki:
5.3. Şunlar size haram kılınmıştır: Boğazlanmayarak ölmüş hayvanın eti, kan, domuz eti, üzerine Allah'tan başkasının adı anılmış, boğulmuş, vurulmuş, yuvarlanmış, süsülmüş, canı üzerineyken yetişip kestikleriniz müstesna olmak üzere canavar tarafından yırtılmış ve dikili adak taşları üzerinde boğazlanmış hayvanlar ve bir de fal oklarıyla kısmet paylaşmanız... Bütün bunlar birer sapıştır. Küfre batmış olanlar bugün dininizden ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun! Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam'ı/Allah'a teslim olmayı seçtim. Şu da var ki, her kim ciddi bir açlıkla yüz yüze gelir de günaha kaçmak maksadı olmaksızın onlardan yemek zorunda kalırsa, elbette Allah Gafûr ve Rahîm'dir.

Musluman gene anlamadiysan,seni yaratan RABB’in diyor ki:
6.145. De ki: "Bana vahyolunanlar içinde, bu haram dediklerinizi yiyecek birine yasaklanmış bir şey bulamıyorum. Yalnız şunlardan biri olursa başka: leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o bir pisliktir- Allah'tan başkası adına boğazlanmış bir murdar." Iztırar haline düşen, başkasının hakkına dokunmamak, zorunluluk sınırını da aşmamak şartıyla bunlardan yiyebilir. Çünkü senin Rabbin çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.

DEVAM EDECEK....
 
Son düzenleme:
SELAM!

MUSLUMAN HALA ANLAMIYORSUN
Kabuklu deniz hayvanlari yemek haram diyorsun.
10.59.De ki: "Ne oldu size de Allah'ın size rızık olarak indirdiği şeylerden bir haram yaptınız bir de helal?" De ki: "Allah mı size izin verdi, yoksa Allah'a iftira mı ediyorsunuz?"

MUSLUMAN HALA ANLAMIYORSUN
Kurbaga,yilan yemek haram diyorsun.
6.140. Şu bir gerçek ki, ilimsizlik yüzünden öz evlatlarını beyinsizce katledenlerle Allah'ın kendilerine verdiği rızıkları, Allah'a iftira ederek haramlaştıranlar gerçekten hüsrana uğramışlardır. İnan olsun, sapıtmışlardır onlar; hiçbir zaman doğruyu ve güzeli bulamazlar.

MUSLUMAN Peygamber efendimiz yapmis diyorsun
Vahiyde olmiyani Kendisine bile haram edemiyecegini bilmiyormusun?
66.1. Ey Peygamber! Allah'ın sana helal kıldığı şeyi, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek neden haramlaştırıyorsun? Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

MUSLUMAN Vahiy disi haram yoktur.
Nefsin fucuruna uyma siniri asma.
5.87. Ey iman sahipleri! Allah'ın size helal kıldığı şeylerin temiz ve güzel olanlarını haramlaştırmayın; azıp sınırı aşmayın; Allah azıp sınırı aşanları sevmez.

SON.....
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt