• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

PSP İNCELEME!

Okunuyor :
PSP İNCELEME!

Runaw@y

Tecrübeli
Üye
PlayStation Portable

Dünyada birçok kullanıcının merakla beklediği Sony’nin yeni taşınabilir oyun makinesi PlayStation Portable ya da bilinen adıyla PSP’yi sizler için inceledim.

Yazı ve ürün fotoğrafları Özgür Çetin
Birçok kullanıcının bilgisayar ile tanışmaları ilk kez oyunlarla oldu ve olmaya devam ediyor. Kimimiz meraktan kimimiz de sadece eğlence için saatlerimizi hatta günlerimizi oyunlar başında geçiriyoruz.

Belli bir yaşın üstünde olanlar için Amiga ve Commodore gibi oyuncuların çok tercih ettiği zamanının önemli ürünlerini bilmeyen yoktur.

Oyunlarla başlayan bilgisayar ile birliktelik daha sonra diğer yazılımları kullanmaya ve ardından da bilgisayar kurdu olmaya kadar götürür biz kullanıcıları.

Günümüzde Amiga ve Commodore gibi oyun oymayı kolaylaştıran cihazların yerini Play Station, Xbox vb. oyun konsolleri aldı. Bu konsoller genelde sadece oyun oynamak için tasarlandıkları ve genelde kendileri için üretilen özel oyunları oynadıkları için performans ya da benzeri sorunlar yaşatmıyor. Ayrıca kilitlenme, güncellenme gibi zaman zaman can sıkıcı olabilecek problemler de oluşturmuyorlar.

MİNİK PLAY STATION

Sony tarafından üretilen dünyada en yaygın olarak kullanılan oyun konsollerinden biri olan Play Station, bir döneme damgasını vuran ve bu etkisini Play Station 2 ile de pekiştiren bir ürün. Firma bu pazardaki potansiye görerek, yeni bir ürünü piyasaya sürdü. Taşınabilir Play Station yani İngilizce kısaltmasıyla PSP (Play Station Portable) böyle bir fikrin ürünü. Bu anlamda ürün için minik bir Play Station demek mümkün.

Öncelikle yazımın bir araştırma incelemesi olduğunu belirtmek isterim. Hazırladığım yazı oldukça uzun ve birçok kullanıcının kafasındaki soru işaretlerini giderecek kadar da kapsamlı. Yazı için elinden gelen desteği esirgemeyen (hatta çoklu kullanıcı (multiplayer) testi için iki tane PSP gönderen) Sony yetkilisi Aytek Bey’e de teşekkürlerimi buradan iletiyorum.

KUTU İÇERİĞİ

•Sony PSP
•Kulaklık
•Kablolu Uzaktan Kumanda
•Kumaş Kılıf
•32 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek
•Şarj cihazı


GENEL ÖZELLİKLER

Tam bir taşınabilir oyun makinesi olan PSP, parlaklık kontrolü bulunan 480x272 piksel 16.7 milyon renk, 130 bin piksellik, 16:9 formatında (wide screen) bir LCD ekrana sahip. Ürünün dahili olarak 4 Mbyte DRAM hafızası bulunuyor. Ayrıca cihazla beraber 32 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek de veriliyor. Bağlantı imkanları olarak gelişmiş özellikleri bulunan PSP’de IEEE 802.11b (Wi-Fi) kablosuz ağ bağlantısı, USB 2.0 desteği, Memory Stick PRO Duo yuvası ve IrDA (kızılötesi) seçenekler arasında. Cihazın üstünde bulunan işlemci 333 MHz gücünde ve data bant genişliği 128 bit.

Disk okuyucu olarak özel üretim olan ve Sony’nin UMD (Universal Media Disc) adını verdiği özel bir teknolojiyi kullanan ürün de bu disklere 1.8 Gbyte bilgi saklanabiliyor. Lityum Iyon pil kullanan ürün, pili ile beraber 260 gr ağırlığa sahip. MP3 desteği bulunan PSP, MPEG4 video sıkıştırma formatını destekliyor.

GENEL GÖRÜNÜM

Köşeleri yuvarlak dikdörtgen formunda tasarlanan ürün, ön yüzün neredeyse tamamını kaplayan 480x272 piksellik ekran ile dikkat çekiyor. Üst yüzeyde ekrandan arta kalan boşluklar siyah renkte ve 16 adet butonu üzerinde barındırıyor. Bu siyah rengin çok güzel durduğunu ve cihaza büyük bir karizma kattığını söylemek mümkün.
G]
PSP düğme ve buton sayısı olarak bu güne kadar incelediğim ürünler içerisinde en bonkör olanı. Sadece üst yüzünde 16 tane düğme bulunuyor. Yan yüzlerdeki yuva ve butonların sayısı ise 10. Ürünün oyun oynamak için kullanıldığı düşünülürse bu kadar buton boşuna değil.
Üst yüzde solda (ekranın da solunda) dört farklı yönü gösteren navigasyon tuşları oyunlar esnasında oyuncunun hareketlerini kumanda etmeyi yarıyor. Aynı zamanda ürünün ana münüsünde gezinmeyi bu navigasyon tuşları ile yapıyoruz. Bu tuşların hemen altında joystick gibi her yöne hareket edebilen tuş bulunuyor. ‘Analog Stick’ adı verilen bu düğme serbest bir şekilde dört yöne hareket edebiliyor ve hemen üstünde bulunan navigasyon tuşları ile aynı özelliklere sahip.

LCD ekranın hemen altında soldan sağa doğru sıralamak gerekirse HOME (ana menüye geçme tuşu), VOL + - (sesi arttırıp azaltma), ekranın parlaklığını değiştirme (3 kademeli), ses tuşu (normal kullanımda mute görevi, kulaklık takıldığında ses modları (Pops, Jazz, Unique, Heavy, OFF) arasında geçiş sağlıyor), SELECT (oyun ve film gibi uygulamalarda seçim görevi), START (seçilen görevi başlatma) tuşları bulunuyor.

LCD ekranın sağında ve aynı zamanda üst yüzünde sağında 4 adet tuş bulunuyor. Bu 4 tuşun üzerinde kare, üçgen, çarpı ve daire işaretleri yerleştirilmiş. Kare işaretli tuş genelde oyun ve filmlerle kullanılırken (her uygulamaya göre farklı bir görevi oluyor), üçgen tuşu ana menüde ek özelliklerin görülebilmesini sağlıyor (bir nevi sağ tıklama), daire tuşu seçim işlemini görürken, X işaretli tuş ise bir önceki seçeneğe geri gelme (bir nevi Escape) görevini taşıyor.

Cihazın ön yan yüzünde solda kulaklık ve uzaktan kumandanın girişleri bulunuyor. En sağ kısımda ise güç girişi bulunuyor. Önden bakıldığında sağ yan yüzde POWER yani açma/kapama tuşu bulunurken, bu tuşun bir kademe geri çekilmesiyle HOLD özelliği aktif hale geliyor.

Önden bakıldığında üst yan yüzde en sağda ve en solda şeffaf tasarlanan ve üzerlerinde L (Left), R (Right) harfleri olan seçim tuşları bulunuyor. Bu tuşlar oyunlarda, filmlerde ve ana münede kullanılabiliyor. Yine bu yüzde R tuşuna yakın olarak konumlanan bir noktada arka yüzde bulunan UMD yuvasının açma kapama düğmesi bulunuyor. Bu yüzde tam ortada ise USB bağlantı yuvası konumlandırılmış.

Yine önden bakıldığında sol yan yüzde ise Wi-Fi ON/OFF tuşu bulunuyor. Onun hemen altında arka yüze doğru konumlandırılan Memory Stick Pro Duo bellek yuvası var.

Arka yüzde ise az önce de bahsettiğim gibi UMD yuvası bulunuyor. Bu yuvanın kapağı üst yan yüzde bulunan sürgülü bir düğme ile açılıp kapanabilir. Arka yüzün en solunda ise pil yuvası yerleştirilmiş.

KULLANIM - GENEL

Cihazı POWER düğmesini açtıktan yaklaşık 30 saniye sonra kullanmaya başlıyorsunuz. Bu ürünü sıfırdan açtığınızda geçerli bir bekleme süresi. Normalde herhangi bir anda kapattığınızda açar açmaz kullanılmaya başlanıyor. 30 saniyelik bekleme süresi ise pili bittiğinde ya da pilini çıkartığınızda geçerli olan bir zaman. Yani normalde POWER düğmesine bastığınızda ürün aslında bekleme moduna geçiyor. Siyah dış gövde kaplaması, net ve keskin görüntülü LCD ekranı ile etrafınızdakilerin ilgisini çeken bir cihaz PSP.

Bu 480x272 piksellik devasa ve Wide Screen ekranın parlaklığı ve keskinliği çok çok iyi. Ancak üzerindeki kaplama sebebiyle parmak izlerine karşı çok hassas. Özellikle elleriniz biraz kirli ise ekrana fazla dokunmamanız gerek. Hemen parmak izi ekrana çıkıyor.

Temel görevi olan oyun işlevini rahatlıkla yerine getirecek kadar hızlı bir işlemciye sahip olan ürün, oyunları UMD adı verilen ve Sony icadı olan bir teknoloji ile oynuyorsunuz. Oyunlar UMD (Universal Media Disc) üzerinde geliyor. Bu diskler özel bir kutu içerisinde muhafaza ediliyor ve bu sayede dış etkenlerden korunuyor. 1.8 Gbyte’a kadar bilgi saklanabilen bu disklerde oyun, film gibi uygulamalar bulmak mümkün.

PSP’yi asıl görevi olan oyun oynamanın dışında müzik dinleme, fotoğraflara bakma, kablosuz ağ yardımı ile internete girme gibi işler için de kullanabiliyorsunuz. Rakiplerinin birçoğunda bulunmayan bu özellikler PSP’yi kendi pazarında liderliğe taşıyacak gibi görünüyor.

Ürünün çok fazla tuşa sahip olması kullanım sırasında pek de sorun olmuyor. Ama benim gibi bu tip cihazları önceden kullanmamış biri iseniz başlangıçta biraz sıkıntı oluşturacağı kesin. Zamanla alışılan bu tuş çeşitliliği özellikle oyunlarda çok işe yarıyor. Kombo hareketlerin bazıların bu tuşlara aynı anda basarak gerçekleştiriyorsunuz.

Taşınabilir bir oyun konsolüne sahip olmak çok eğlenceli. Gün içinde istediğiniz zaman istediğiniz yerde oyun oynamak mümkün. Cihazın diğer özelliklerini de istediğinizde kullanabilmemiz çok güzel. Ayrıca ürünün kablosuz ağlara bağlanma özelliği ile internete de girebiliyor olması ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu teknolojiden faydalanabileceğimiz anl***** geliyor.

Bu minik oyun makinesi, Wi-Fi yani kablosuz ağ bağlantısını kullanarak çoklu kullanıcı (multiplayer) oyunları oynamaya izin veriyor. Eğer arkadaşlarınızda da bu cihazdan varsa aynı oyunu oynamanız mümkün. Ürün 8 kişiye kadar çoklu kullanıcı desteği veriyor.

PSP, fonksiyonlarını temel olarak 4 bölüme ayırmış. Ana menüsündeki simgelerden de anlaşılacağı gibi bu özellikler Photo, Music, Video ve Game. Şimdi sırayla bu özelliklerin kullanımını inceleyelim:

PHOTO (FOTOĞRAF)

Bu özelliği yardımı ile bellek kartına yüklediğiniz ya da herhangi bir fotoğraf makinesi tarafından çekilen fotoğraflarınızı görebiliyorsunuz. Bu fotoğrafları slide show olarak izleyebildiğiniz gibi %200’e kadar büyütme ve %24’e kadar küçültme yaparak bakabiliyorsunuz. Ayrıca fotoğrafları başka cihazlara gönderebildiğiniz gibi (etraftaki diğer PSP’lere) masaüstü deseni (wallpaper) olarak da atama yapmak mümkün.

MUSIC (MÜZİK)

PSP’nin bir diğer özelliği ise müzik dosyalarını çalabilmesi. İncelemelerim sırasında yaptığımız testlerde ürünün MP3 dosyalarını desteklediğini gördüm. MP3 parçalarını istediğiniz sırayla ya da karışık olarak çaldırabiliyorsunuz. Öte yandan kulaklığı kullanırsanız SES modu düğmesiyle önceden belirlenmiş ses ayarlarını yükleyebiliyorsunuz. Harici hoparlör ile kullanım da başarılı olsa da kulaklık çıkışındaki kalite gibi değil. Kulaklıkla müzik dinlendiğinde gerçekten müzik dinlediğinizi anlıyorsunuz.

Öte yandan ürün sadece MP3 değil Sony’nin kendi formatı ATRAC 3plus’ı da destekliyor.

GAME (OYUN)

Bu ürünün satın alınmasındaki en önemli sebeplerden biri oyun oynamak. PSP de bu görevi başarı ile yerine getiriyor. Piyasada birçok PSP oyunu bulmak mümkün. Bu oyunların ortalama satış fiyatı ise 100 YTL civarında (70-80 YTL’ye de oyun bulmak mümkün). Ürünün fiyatı düşünüldüğünde bu rakam biraz yüksek gibi. PSP’nin fiyatına oranlandığında bu rakam neredeyse 5’te birine denk geliyor ki biraz yüksek. Sebebi ise muhtemelen ülkemizdeki vergi oranları.

Oyunlar hakkında fazla yoruma gerek yok. Birçok popüler oyunun ülkemizde bulmak mümkün. Oyunları tek başınıza oynayabildiğiniz gibi etraftaki diğer PSP’ler ile de oyun oynamak mümkün. Çoklu oyun ortamı (multiplayer) iki şekilde gerçekleştirilebiliyor: Birincisi Game Sharing yani oyunu paylaştırma. Bu yöntemi uygulayabilmek için oyunun bu özelliği desteklemesi gerekiyor. Eğer elinizde bu tarz bir oyun varsa tek bir oyun UMD’si ile 8’e kadar PSP’nin aynı oyunu oynamasını sağlayabiliyorsunuz.

İkinci yöntem ise oyunun multiplayer desteğini kullanmak. Bu da her oyunda bulunan bir özellik değil. Yazı için bana gönderilen oyun MediEvil idi ve oyunun multiplayer modu bulunduğundan çoklu ortam testlerini onunla gerçekleştirdim. Açık ve net olarak söyleyebilirim ki PSP’de oyunun tadı iki ya da daha fazla kişi ile oynandığında çıkıyor. Kablosuz bağlantı yardımı ile 8’e kadar oyuncu desteği çok faydalı. Bu bağlantıyı kullandığından cihazların birbirini görmesi gerekmiyor. Hatta NTV binasında yaptığımız testlerde 50 metre mesafeye kadar (arada duvarlar da vardı) rahatlıkla iki PSP arasında oyun oynamaya devam ettik. Açık alanda bu mesafe biraz daha artabilir.

Wi-Fi özeliği sayesinde havaalanı, tren istasyonu gibi kalabalık mekanlarda hiç tanımadığınız birileriyle oyun oynamak mümkün olabilir.

MOVIE (FİLM)

Sony tarafından üretilen ve UMD’lerde satışa sunulan filmleri satın alıp PSP üzerinde izlemek mümkün. Test için gönderilen ürünle beraber Spider Man 2 filmini izleme imkanı buldum. Görüntü kalitesi, ekranın kalitesi ile birleşince sonuç mükemmel denilecek kadar iyi oldu. Üründe dahili hoparlör bulunuyor ve isterseniz sesleri bu hoparlör ile dinleyebiliyorsunuz.

Ancak asıl ses marifetleri kulaklık takıldığında ortaya çıkıyor ve gerçekten çok iyi. Hazır gelen ekolayzır modlarına benzeyen özellik yardımı ile daha güzel sonuç almak mümkün. Ayrıca ürünle beraber verilen ve kulaklığa takılan kablolu uzaktan kumanda da kullanışlı. Film ve müzik parçalarında ileri-geri alma, sesi arttırıp azaltma ve durdurma gibi işlemleri bu uzaktan kumanda ile cihaza dokunmadan yapabiliyorsunuz.

KABLOSUZ AĞLARA BAĞLANABİLME

Kablosuz ağlara bağlanabilme özelliği PSP’nin rakiplerinde pek bulunmayan bir özellik. IEEE 802.11b desteği bulunan üründe bu özellik bir düğme yardımı ile açılıp kapanabiliyor.

Wi-Fi özelliğini iki şekilde kullanıyorsunuz: İlki diğer PSP cihazlara bağlantı amaçlı ki bunu ya oyun oynarken ya da dosya transferi sırasında yapıyorsunuz. İkincisi ise internete bağlanırken. Ürünün ana menüsünde bulunan Internet Browser yardımı ile internete girebiliyorsunuz.

İncelememiz sırasında başta NTVMSNBC ve kendi kişisel sayfam olmak üzere birçok internet sayfasına girerek test ettiğim PSP, genel olarak başarılı bir performans sergiledi. Tabi çok komplike ya da gelişmiş tarayıcı desteğine ihtiyaç olunan bazı sayfaları göstermede başarılı olamadı. Ama bunlar genele baktığımızda çok düşük bir yüzdeyi oluşturuyor. Genel olarak baktığımızda internet sayfalarında başarılı olduğunu görüyoruz. Hatta internet tabanlı e-postalarınızı da okuyabiliyorsunuz.

Ürün şimdilik POP3 ve MSN gibi uygulamaları desteklemiyor. Ancak ilerde çıkarılacak güncellemelerle yeni özellikler eklenebilir. Ki bu yeni özelliklere en güzel örnek Web Browser. İlk versiyonlarda bulunmayan bu özellik firmware güncellemesi ile sağlanmış. Bu da cihazın esnekliğinin ne seviyede olduğunu gösteren güzel bir örnek.

Cihazda Ad Hoc Mode ve Infrastructure Mode olmak üzere 2 tip kablosuz ağ bağlantı şekli bulunuyor. Bunlardan ilki iki PSP’nin bir bağlantı noktasını (Access Point) kullanarak iletişim kurmasını sağlarken, ikincisi ise cihazın doğrudan bir bağlantı noktası ile iletişim kurmasını sağlıyor.

Öte yandan ülkemizde henüz gerçekleşmese de ABD’de PSP ile televizyon bile seyredilebiliyor. Kablosuz ağlara bağlanabilme özelliği ile gerçekleştirilen bu işlem ile hareket halinde de televizyon seyretmeniz mümkün.

UNIVERSAL MEDIA DISC

PSP’de oyun ve filmler yine Sony tarafından üretilen özel disklerle beraber geliyor. Bu diskler bildiğimiz minidisk’lerden bir parça daha küçük ve özel bir plastik koruma içinde muhafaza ediliyorlar. Bu UMD’leri plastik kutusundan ayırmak mümkün değil. Zaten PSP üzerindeki özel yuvaya bu kutuyla beraber giriyorlar.

1.8 Gbyte bilgi taşıyabilen bu minik disklere oyun ya da film yükle olarak geliyor. Kullanıcının kendi bilgilerini bunlara yüklemesi mümkün değil.

UMD’ler kullanım sırasında bir parça gürültülü çalışıyorlar. Bu gürültü filmlerde pek olmas da özellikle oyunlarda level aralarında iyice açığa çıkıyor. Sanırım bunun sebebi UMD’lerin plastik bir muhafaza içinde durmaları. Özellikle yüksek devirlerde çıkan ses bazı kullanıcıları memnun etmeyebilir.

PİL

Sony marka PSP-110 model 3.6V, 1800 mAh Li-İyon pil kullanan PSP’de pil ömrü (doğal olarak) çok değişken. Kullandığınız özelliğine göre pil ömrü artıyor ya da azalıyor. Bu tamamen kullanım şekline bağlı. Ama ortalama bir değer vermek gerekirse normal bir kullanımda 3 saate yakın bir pil ömründen bahsedilebilir. Bu değer sıkı oyuncuları pek memnun etmeyecek olsa da cihazın genelde elektriğe yakın yerlerde kullanılacağı düşünüldüğünde yeterli gibi görünüyor. Bu biraz da beklentilerinize bağlı.

BELLEK

PSP’nin üzerinde Memory Stick Duo bellek yuvası bulunuyor. Ürünle beraber bu yuvaya takılacak 32 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek de veriliyor. Doğaldır ki bu belleğe 10 MP3, 20-30 da JPEG fotoğraftan başka bir şey yüklemeniz mümkün değil. Mantıklı bir kullanım için en az 1 Gbyte belleğe ihtiyacınız var.

Belleği Windows XP için ek bir sürücüye gereksinim olmadan Bilgisayarım menüsünden yeni bir diskmiş gibi görmeniz mümkün. Ancak bunun olması için cihazın ana menüsünden USB connection seçeneğini aktif hale getirmeniz gerek ki bu bana biraz garip geldi. Yani cihazı USB’den bağlar bağlamaz USB moduna geçse kullanım açısından daha rahat olurdu.

FOTOĞRAF VE VİDEO

Bu minik cihazımızın aynı zamanda harici belleğe yüklediğiniz fotoğraf ve viedoları gösterebilme özelliği var. Fotoğraf için JPEG videolar içinse MPEG4 formatını destekliyor. JPEG fotoğraflarda sorun olmasa da elinizdeki videoların özel olarak MPEG4 formatına dönüştürülmesi gerekiyor. İnternette yaptığım bir araştırmada bu tip ‘convertor’ yazılımlarından onlarca buldum. Birçoğu ücretli olan bu yazılımlar elinizdeki herhangi bir formattaki video dosyalarını MPEG4 formatına çevirebiliyor.

Yazımız için elimizdeki kısa bir videoyu test amaçlı dönüştürdük ve belleğin içine yerleştirdik. Sonuç ise tatmin edici oldu.

MENU

Ürünün ana menüsü 6 farklı bölümden oluşuyor:
•Settings (Network Update, USB Connection, Video Settings, Photo Setting, System Settings, Theme Settings, Date&Time Settings, Power Save Settings, Security Settings, Network Settings)
•Photo
•Music
•Video
•Game
•Internet Browser


ARTILARI
•Gelişmiş multimedya özellikleri
•İnternete bağlanabilmesi

EKSİLERİ
•Oyunları biraz pahalı

SONUÇ
Taşınabilir eğlence aracı olan PSP, gelişmiş multimedya özelliklerine kablosuz ağlara bağlantı ile internet fonksiyonunu da eklemeyi başarmış güzel bir cihaz. İlk bakışta daha çok gençlere hitap ettiği düşünülse de yetişkinlerin de zevkle kullanabileceği bir ürün.

SONY PSP

İşlemci: 333 MHz
Bant Genişliği: 128 bit
LCD Ekran: 480x272 piksel 16.7 milyon renk, 130 bin piksellik, 16:9 formatında TFT aktif Matrix ekran
Medya: UMD (1.8 Gbyte)
Özellikler: 802.11b kablosuz ağlara bağlanabilme
Giriş ve Çıkışlar: USB 2.0, Stereo kulaklık çıkışı, uzaktan kumanda girişi, güç girişi, kızılötesi
Desteklediği formatlar: MP3, ATRAC 3plus ve MPEG-4 AAC
Bellek: Dahili 4 Mbyte, Memory Stick Duo bellek yuvası, 32 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek de kutusundan çıkıyor
Boyutlar: 65 mm x 64 mm x 4.2 mm
Ağırlık: 260 gr

alıntıdır
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt