• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Prof. Dr. Tulgar'dan, Epilepsi ve Alzhaimer Hastalarına Yeni Umut

Okunuyor :
Prof. Dr. Tulgar'dan, Epilepsi ve Alzhaimer Hastalarına Yeni Umut

sukruakbay_

Acemi
Üye
:004: Uluslararası Nöroteknoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Metin Tulgar, geliştirdiği teknikle beyin pilinde arıza riskini sıfıra indirip, kullanım süresini ömür boyu uzatarak sara ve parkinson hastaları ile felçliler için umut kaynağı oldu.

Hastalık veya kaza sonucunda deformasyona uğrayıp fonksiyonunu kısmen yitiren sinirleri, yapay tedavi sinyalleriyle uyararak tekrar aktif hale getiren beyin pilleri, ilaçlara dirençli epilepsi (sara), kronik depresyon ve alzheimer hastalığının tedavisinin yanı sıra, solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım servislerinde kaybedilen hastaların yaşama döndürülmesi için kullanılıyor.


Tamamı ABD'de üretilen beyin pilleri başta ABD olmak üzere Kanada ve Japonya ile Batı Avrupa ülkelerinde yaygın şekilde uygulanıyor. Türkiye'de ise, son birkaç yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir'de nadiren uygulama yapılıyor ve hastalığın türüne göre 10 bin ile 50 bin dolar arasında değişen yüksek cihaz maliyetleri sebebiyle birçok hasta bu yöntemden yararlanamıyor.

Türkiye'de ise ilk defa Prof. Dr. Metin Tulgar tarafından geliştirilen ve Tulgar-Implant adı verilen yeni beyin pili sistemi, beyin pillerinin 2 ve 5 yıl arasında değişen kullanım süresini ömür boyu uzatarak ve arıza riskini sıfıra indirerek uluslararası patent koruması altına alındı.

Prof. Dr. Metin Tulgar ANKA'ya yaptığı açıklamada, geliştirdiği beyin pilinin vücut içine konulan kısımlarında hiçbir aktif elektronik devre elemanı ve pil bulunmadığını belirterek, böylece 5 santimetre çapındaki pili, 2 santimetre çapına indirdiğini kaydetti. Tulgar, "Özellikle çocuklarda cerrahi kolaylık sağlayan boyutça yüzde 80 küçülme yanında pillerin dışardan aktive edilmesini sağlayarak, ömrü dolan pilin değiştirilmesi için gereken cerrahi müdaheleyi de ortadan kaldırdık" dedi.

ABD'nin bu alandaki patent süresinin dolduğunu ve şu anda dünyada beyin pilleri alanında patent sahibi tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Tulgar, ABD'de çok yüksek maliyetle üretilen pilleri, 6 bin 500 ve 17 bin 500 dolar arasında değişen fiyatlarla hasta tedavisinde kullandıklarını belirtti.

Tulgar, ilk Türk yapımı beyin pili implantasyonunun 24 yıllık bir dirençli epilepsi hastası olan Hacı Ömer Güner'e başarıyla yapıldığını ifade ederek, "Ağır bir vaka olan hastamız gayet mutlu. Bu yöntemle, ilaçlarla tedaviye yanıt vermeyen ve klasik epilepsi cerrahisi uygulanamayan dirençli epilepsi hastalarına, beyine müdahale yapılmadan boyun bölgesine minik bir elektrot implante edilerek epilepsi nöbetlerinin sıklık ve şiddeti azaltıldı. Aynı yöntemle kronik depresyon ve alzheimer (demans) hastaları da tedavi ediliyor" diye konuştu.

Beyin pilleri konusundaki çalışması nedeniyle İngiltere Cambridge'de bulunan Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından 2002 yılının bilim adamı seçilmesine karşın bugüne kadar görev yaptığı üniversitelerden beklediği ilgi ve desteği göremediğini söyleyen Tulgar, "Bütün imkansızlıklara rağmen yılmadım. Azim ve özveri ile çok çalışarak Amerika'da birkaç firmanın yüksek maliyetle ürettiği bu cihazı çok daha düşük maliyetle imal etmeyi başardım" dedi. (ANKA)

TULGAR TI1 MODEL VAGUS SİNİR STİMÜLATÖR IMPLANT SİSTEMİ DİRENÇLİ EPİLEPSİ (SARA), KRONİK DEPRESYON, PARKİNSON VE ALZHEIMER HASTALIĞI TEDAVİSİNE YARDIMCI(vücut içindeki kompakt passive eleman ve elektrot)

(harici kompakt aktif eleman ve stimülatör)

Endikasyon:
• Epilepsi:
- Antiepileptik ilaçlara dirençli hastalar,
- İki veya daha fazla tür antiepileptik ilaçla tedaviye rağmen, sıklıkla nöbet geçiren hastalar,
- Resektif epilepsi cerrahisinde başarısız olmuş veya bu yöntem için uygun olmayan hastalar,
- Resektif epilepsi cerrahisini uygulatmak istemeyen hastalar.
• Depresyon:
- İki yıl ve daha uzun süreçte ilaçlarla tedavi edilemeyen kronik depresyon hastaları,
- Non-psikotik, no halüsinasyon,
- Bipolar olmayan.
• Alzheimer:
- Tedaviye dirençli alzheimer hastaları.

Etki Mekanizması:
• Epilepsi:
- Epileptik nöbetler, beyin elektriksel aktivitesinde kısa süreli bozulmalardan kaynaklanmaktadır. Nöbetler beyin elektriksel aktivitesinin oldukça eşzamanlı sinyal desenleriyle karakterizedir.Vagus sinir stimülasyonu, beyin elektriksel aktivitesi ile etkileşerek nöbetlerin oluşumunu engellemektedir. Vagal stimülasyon sırasında, epileptik elektriksel aktivite nöbet oluşumundan önce bloke edilebilmektedir.
• Depresyon ve Alzheimer:
- Vagal sinir stimülasyonunun mood regülasyonu ile ilgili limbik sistemi etkilediğine dair bilimsel bulgular vardır.
- Mutlulukla ilgili serotonin seviyesini arttırdığı biyokimyasal çalışmalarla görülmüştür.
- Beyinde kanlanmayı arttırdığı PET çalışmalarıyla kanıtlanmıştır.

Implantasyon:
- Karotid kılıf içinde sol vagus siniri ekspoze edilir. Stimülasyon bölgesi 3 cm civarında olup, yaklaşık olarak klavikula kemiği ile mastoid kemiği arasında ortalarında bir yerdir ki burası açıkça superior ve inferior servikal branşların vagus sinirinden ayrıştığı bölgenin altındadır. Klavikula kemiğinin hemen altında açılan cebe pasif eleman implante edilir. Pasif elemana kompakt bir şekilde bağlı olan helisel elektrot cilt altından tünelleme ile vagus sinirine ulaştırılır ve sinirin etrafına sarılır.

Kullanım:
- Stimülasyon, parmak ucu kadar küçük bir aktivatör cilt üstünden önceden implante edilmiş pasif elemanın üstüne gelecek şekilde yerleştirilerek gerçekleştirilir.
- Pil ömrü iki haftadan fazla olup, kritik bir seviyeye indiğinde uyarıcı ışık devreye girer.
- Portatif bir şarj ünitesi hastaya ücretsiz olarak verilir.
- Teknik servisimiz vardır.

TULGAR BEYİN PİLLERİ

Hastalık ya da travma sonrasında deformasyona uğrayıp, işlevselliğini kısmen yitiren sinirleri cilt altından insan nörofizyolojisine uygun yapay tedavi pulslarıyla depolarize ederek tekrar aktif hale getiren beyin pilleri; halen sadece A.B.D.’de üretilmektedir. Uzun yıllardır bu alanda çalışan Prof.Dr. Metin TULGAR tarafından geliştirilen, trans-dermal kuplaj tekniğine dayalı yeni beyin pili sistemi, Türkiye ve Avrupa Birliği dahil patent koruması altına alınmıştır, CE ve ISO 9001 tam kalite garanti belgeli, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olup, hastalarda başarıyla uygulanmıştır. Emsallerinden çok daha kaliteli ve güvenli, boyutça % 80 küçük olup çocuklarda kolayca implantasyon imkanı sağlayan ve arıza riski sıfır olup ömür boyu kullanılabilen TULGAR BEYİN PİLLERİ yarı fiyatla hastalarımızın ve ulusal ekonomimizin yüzünü güldürmektedir.

“ PATENT” & “CE” “ISO 9001” “EN 13485” TAM KALİTE GARANTİ BELGELİ
:004:
 
Z

Ziya

Ziyaretci
Ben metin tulgar hocanın hastasıyım kendisine ulasmam gerekiyor fakat ulaşamıyorum ulaşabileceğim adres telefon ve nerede olduğuna dair bana yardımcı olursanız sevinirim.
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Pili takıp kullanan kullanan hastalar dan yorumlarını bekliyoruz bende bir yakınıma önerdim ama tereddüt ettim
 
Üst Alt