Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu " ÖNERİLERİNE DİKKAT!"

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı'ya konuştu...

BESLENME VE GIDA ÖNEMLİ

Tüm dünyada Kısırlık ve iktidarsızlığın bu kadar artmasında hibrit (ithal melez) tohumların payı olabilir mi?

Yiyeceklerin içerisindeki besin maddelerinin eksikliği farklı biyokimyasal reaksiyonlara sebep oluyor. Örneğin, sperm sayısı düşüyor, kadınların yumurtaları azalıyor. Dünya Sağlık Teşkilatının verilerine baktığımız zaman bunda yüzde 50nin üstünde beslenme rol oynuyor. Çevre şartları, hava kirliliği, alkol-sigara kullanılması da sağlığımızı etkiliyor. Ama birinci derecede beslenme ve gıda önemli.

Bugün genç kızlarda polikistik over, çikolata kisti, erken regl görme, yumurta üretiminde azalma, yumurta morfolojisinin bozulması gibi ciddi durumlardan bahsediyoruz. Erkeklerde hem sperm sayısı düşüyor, hem de sperm morfolojisi, baş, boyun ve kuyruk anomalileri ortaya çıkıyor. Eskiden böyle bir şey yoktu... Genç kızlarımızda yumurtalık kisti var. Bu kızlarımız daha 15-16 yaşlarında bu hastalıktan dolayı doğum kontrol hapı kullanıyor.

NİYE DOĞUDAKİ KARDEŞLERİMİZDE KISIRLIK YOK?

Beslenmenin temel kuralı vardır. Ne yiyorsan osun. Hibrit tohumu tüketirsen olacağın da bu. Niye Doğudaki, Güneydoğudaki kardeşlerimizde Kısırlık yok? Çünkü onlar mevsiminde salatalık, domates tüketiyor... Onun için maşallah 7, 8, 9 çocuk veriyor Allah. Batıdakiler de Tüp bebek merkezlerinde! Karadenizde, Akdenizde, biraz hayat standardı yüksek olan yerlerde ise insanlar hep tüp bebek merkezinde!

Tüp bebek MERKEZLERİNE KARŞIYIM ÇÜNKÜ...

Tüp bebek merkezlerine şundan dolayı karşıyım: Yumurta toplayabilmek adına kadına 15 gün süre ile çok yüksek oranda çeşitli hormonlar veriyorsunuz. Siz resmen kadının yumurtalığına kamçı vuruyorsunuz, yumurta toplansın diye. Ondan sonra, bir bakıyorsunuz 3-4 ay sonra tutmuyor. 15 gün sonra tutmayınca, yumurta rezervi azalıyor, adet düzensizlikleri başlıyor ve kadın erken menopoza doğru gidiyor. Bana başvuranlar arasında 23 yaşında erken menopoza girmiş çok kadın var.

Bakın, Almanyanın Münih kentinde sadece 1 tüp bebek merkezi varken, İstanbulun her semtinde 1 tüp bebek merkezi var. 23-24 yaşındaki kızlarımız çocuğu olmuyor diye tüp bebek merkezine gidiyor. Anne ve babalar çocuklarınızı tüp bebek merkezlerine göndermeyin. Onlara 15 gün süren hormon tedavisi uygulatmayın. Meme, rahim ve prostat kanserinin ana sebebi hormonların dengesizliğidir. Bırakın evlendikten 5-6 sene sonra, 30 yaşında çocuk yapsınlar. Kanserler arttı, bunların sebebini sorgulayın.
 
Üst Alt