Prn degil MESNEVI

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,
Siz ki; tanri, cin, melek falan fistik seylere inanan bir kimsesiniz. Eger bu dusunceler siz de herhangi bir gercekligin hakikat bulmasi ise bunu paylasin ki Allahsiz imansiz herkes de bu hakikate ersin -ve tasavvuf denen seyden de kurtulalim.
Bununla ilgili yazılmış yüzlerce , binlerce yazı , mesaj , makale mevcut Sn.Bulut...İnanmayan yine inanmaz...Önüne ne sererseniz serin...Önüne tasavvuf felsefesini koyunca mı inanacak...?
Siz bu yuzden inanmaktasiniz cunku, oysa sufiler inanmazlar... Sufiler bilir.
Neyi bilirler , Sn.Bulut...??? Hadi bana SUFİ lerin neyi bildiklerini anlatın...!

Sn.Bulut , Tasavvuf 'un temeli " İslam Dışı " dır...Bunun bu dine uyarlanmış halidir Tasavvuf...Bu konu çok hem de çok nettir...
Hallac'dan ornegi sunun icin vermistim, anlatamamisim: Sizin gibi dusunen o donemin insanlari bir cok sufiyi oldurdu...
Yanlışsınız...İnsanları tanımıyorsunuz...Bizler tasvip etmediğimiz görüşleri sunanlar ile " fikirsel " anlamda mücadele ederiz...O kesenler , öldürenler ise yine tabu , inanç ... gibi yönlendirmeler ile bunu yapar...Yani CEHALETTEN yapar...Biz ise şuna önem veririz...;

" Fikirlerin çatışmasından yeni fikirler doğar "...

İnsanları iyi tanıyınız sonra söyleyeceğinizi söyleyiniz derim...

Ayrıca , bizler inandıklarımızın " bilimsellik " noktasına da bakarız...Şimdi kalkar şunu dersiniz " İnancın bilimi mi olur "...Evet olur...! Bilim ne için uğraşıyor sanıyorsunuz...? Bilimsel anlamda " sistem olarak " bir insanın , ne gözü açık olursa olsun , ne Allah'ı , ne şeytanı...görebilmesi MÜMKÜN DEĞİLDİR...Bunu da bize yine KUR'AN SÖYLER...Ancak her ne hikmetse SUFİSTLER - TASAVVUF ehli bunları görüyor...Açık söyleyeyim " YALAN SÖYLÜYORLAR "...!!! Siz bu yalanlara inanıyorsanız buyrun devam edin...Ama bırakın da biz de bunları MASAL olarak değerlendirme özgürlüğüne sahip olalım...
Sizin bu suclamalariniza sufilerin cevaplari oldukca anlamli. Beni oldururseniz, siz inanciniza gore mucahid, ben ise inancima gore sehid olurum" idi.
Bunu söylemek veya bilmek için SUFİST olamak gerekmez Sn.Bulut...ÖCALAN 'ı da öldürürseniz KAHRAMAN olur...!!! Bu gayet basit bir mantıktır...
Bu olgunlugu ustelik derileri yuzulerek, bedeni civilenerek, uzuvlari tek tek kesilerek oldurulen sufiler gostermisse, sizden de asgari saygi beklemek hakkimiz. Ayrica uzuldugum o vahsilerin kufurlerini size yakistiramadigimdandir.
Sn.Bulut , birileri birşeyler yakıştıracak veya yakıştırmayacak tartışması mı yapıyoruz...O zaman şöyle söyleyeyim..." Çok da TIRIN "....!!! Kimin ne yakıştıracağına bakarak söz söyleyeceksek , gerçekliğimizin ne anlamı kalır...O zaman niçin HALLACI savunuyorsunuz , sonuçta onun da yaptığı kendi doğru bildiğini söylemek değil mi...Ve bu karşı taraf için KÜFÜR algılaması yaratmaz mı...? Bu ne biçim bir çifte standart bakış açısı...Bunu görmeniz gerekirdi , ben de siz bunu yakıştıramadım...!!!

Sn.arkadaşım sanırım çözemediğiniz şey şu ...Biz fikirleri tartışırız...!!! Fikirlerdeki çıkış noktamız da KUR'AN dır...
Sizin gibi dusunen o donemin insanlari bir cok sufiyi oldurdu...
Özellikle birkaç mesajda bunu belirtmeye çalıştım ama sanırım anlaşılamadı...Sn.Bulut , bu tarz söyleminiz HOŞ DEĞİL...Bizleri " Yobazlarla " karıştırmayınız...Ve özellikle karşınızdakini NİTELEME konusunda da son kez kibarca uyarmış olayım...!
Tasavvufun temel de farki da bu hakikatlerin gerceklikte karsiligidir.
...oysa sufiler inanmazlar... Sufiler bilir.
Son olarak sorumu tekrar edeyim...:

-Tasavvuf hangi hakikatin " gerçeklikte " karşılıdır...Somut örnek...?

-Sufiler nedir , kimdir , neyi bilirler...Somut örnek...?

Sağlıcakla kalınız...
 
Kadınlarla meşverette bulunun, ne derlerse aksini yapın.
Şüphe yok ki onlara aykırı hareket etmeyen helâk oldular.
Ey yolcu yolcuyla danış, kadınla değil… Çünkü kadının reyi seni topal eder.
Görünüşte dişinin saldırması da kuvvetlidir ama onun ziyanı, o eşek gibi, eşekliğindendir.
Kadında hayvan sıfatı üstündür.
Hasılı kadınların hilesi pek büyük. İnişim, önce de kadın yüzünden, sonra da kadın yüzünden.
Ruhtum, nasıl oldu da bedene büründüm?
Celaleddin Rumi hoca!

Devamı: http://www.supermeydan.net/forum/forum432/thread83519-5.html#ixzz1hwoErB2z

Ben bu düz yazıyı okuyunca ne birşeyim arttı, nede dinden çıktım. Ama Muhammet eşittir Allah başlığınıda ne ben açtım. Nede o konuya girip mesaj yazdım.

Bilgisizliğim bu konuların bilgisizliğiyse(Muhammet eşittir Allah) bilgisiz kalayım daha iyi.
 
Sevgili Bursali; tasavvufun ABCsinden baslarsak, anlamak hem daha kolay olur hem "suan tasavvuf dedigimiz yanlisi" en azindan teoride dogru ogrenmis oluruz. Fakat bizler daha ABCsini bilmeden "en ust mertebelerin" konusunu acarsak saglikli bir fikir alisverisi yapamayiz. Tipki bu baslikta oldugu gibi.

Tasavvufun amaci; insanlari birseye inandirmak degil, bilistir... bulustur, kesiftir. Tasavvufun kendisi bir gerceklik degildir. Tasavvuf bir yontemdir, gercekligi deneyimlememiz icin bir yontemdir.

Inanmak isteyen, istedigi seye inansin, istemeyende inanmasin. Ama siz "inanmak" degil de, "bilmek" istiyorsaniz bu "istem" tasavvufla gerceklesmektedir. Yani ne "isterseniz" onu bulursunuz -ve arayan herkes bulmustur.

Inananlarin cogu tanri diye annelerinin anlattiklari masallara inanmakta. Eger anneniz imanli oldugu icin siz de imanliysaniz, anlayabiliriz... Yok; tanriyi, varligin, varliginda "bir sekil de bulduysaniz" tasavvufun tanri tasavvuruna neden hayret ediyorsunuz ki? Her inanc, deneyimlenmeye muhtactir. Cunku bu bilis isteminden, arzusundan kaynaklidir. Siz de demektesiniz zaten "inanclarimizin bilimsellik noktasina bakarim" diye. Neden? cunku bilmek istiyorsunuz. Inanclariyla yetinen kimse bunun sozunu dahi etmemeli oysa.

Bilmek ile inanmanin ayirdini yapamiyoruz. Eger bu hakikatlerin karsiligi bir gerceklik olmaliysa, bu gerceklik ne olmali? (not: Tasavvufta, tanri, gercekligin otesindedir) Bu sorunun cevabi cok basit aslinda, elbetteki varlik. Fakat inanc boyle degildir. Onun herhangi bir gerceklikle ilgisi de yoktur. Herhangi birseye inanmaniz yeterlidir sadece. Boyle olmasina ragmen, hala, ornegin sizin gibi, yahudilerin tevrata nasil inandiklarini ya da bir baskasinin bazi seylere nasil inandiklarini hayret ediyorsunuz. Inancin, alani itibari ile herhangi bir gerceklikle baginin olmadigini fark edemiyorsunuz cunku. Buna, sizinle "tevrat ve kuran birlikteligi" basliginda deginmistik hatirlarsaniz.

Varligimizin tum sancilari, varlik sebebimize inandigimizda degil, bunun sirrina erdiginizde son bulur... Cunku, artik var olmanin bir anlami kalmaz. Sufiler bu sirra erdigi icin, ornegin, Mevlana olum gunune dugun gunu demistir. Hallac, derisinin yuzulecegini bile bile "sapik inancini" uluorta haykirmistir. vs. Istediginiz her seye inanabilirsiniz, ama bunlara inanmak baskadir, bilmek baska.

Sems'in bildigi ne idi?
Hallac?
Mevlana? vs.

Bilmiyorum...
Bildigim; Tekkeyi bekleyen, corbayi icer ^_^
Biz henuz birbirimizi dahi anlamiyoruz. Kendimizi bile bilmiyoruz ki Tanriyi nasil bilebiliriz?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,
Sn.Bulut hem diyorsunuz " bir çok şeyi bilemiyoruz " ...hem de tartışmaya çalışıyoruz...

Tasavvufun temel de farki da bu hakikatlerin gerceklikte karsiligidir.
...oysa sufiler inanmazlar... Sufiler bilir.
Yukarıdaki cümleler sizin...Sizden " hikaye " istemiyorum...Çünkü hikaye şeklinde yazışırsak bu yazmışma bitmez...! Ben size iki net soru sordum...Bu soruyu da sizin cümlelerinizden yola çıkarak sordum...Bana iki tane somut örnek sunacaksınız...Zor bir şey mi istedim...???

Sağlıcakla kalınız...
 
Evet bu sorularin cevaplarini vermek oldukca guc... Sufiler bu cevaplari bulmak icin sizin ve benim gibi "bos vakitlerini" degil; tum "gunduzlerini ve gecelerini" feda etti. Bakiniz size #50 nolu mesajimda, sizin beklediginiz "somut" delilleri herhangi bir nesnel gercekligin hakikat bulmasina benzetmemeniz gerektigini izah etmeye calisiyorum zaten. Eger siz de mopsy gibi sozlerimin bir kismini cimbizlayip geri kalani yok saymazsaniz, bunu dedigimi, hem de alinti yaptiginiz cumlemden sonraki cumlemde bahsettigimi gorebilirsiniz.

Tasavvufun kendisi, hicbir hakikatin gerceklikte karsiligi degildir. Tasavvuf; hakikatin, gercekligine ulasmaya calisan yontemin adidir. Sizin inanclarinizdan farki budur... Bu deneyimi sizin deney-gozlem gibi tecrube eden materyalist anlayisinizla kavrayamayacaginizi soylemek istiyorum zaten. Daha anlasilir olmasi bakimindan sizin inandiginiz tanrinizi, cennetinizi, cehenneminizi -yani "inancinizdan" ornekliyorum.

Sufilerin erdigi sirri ben bilmiyorum... Bilmiyorum cunku bunu deneyimle(ye)medim. Cok kisa suren tekke tecrubem de ogrenemedim. Bu konuda soyleyebileceklerim, tipki sizin gibi "inanclarimdan" ibarettir. Bunlarda sizin icin "masal" mahiyetinde.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,
Bakiniz size #50 nolu mesajimda, sizin beklediginiz "somut" delilleri herhangi...
Sn.Bulut , sanırım yazışmada anlaşamıyoruz...Çünkü ben sizden SOMUT DELİL değil , tasavvuf ve sufistlerin bildikleriyle ilgili SOMUT ÖRNEK istedim...Bilmiyorum anlatabildim mi...Yani benim kabul edip etmememe bakmaksızın " Sufistler " neyi veya neleri biliyor , bir veya iki somut örnek...Çok basit bir şey istedim...Bilimsel bir delil falan istemedim...
...oysa sufiler inanmazlar... Sufiler bilir.
Önce bunu söylüyorsunuz....
Sufilerin erdigi sirri ben bilmiyorum... Bilmiyorum cunku bunu deneyimle(ye)medim. Cok kisa suren tekke tecrubem de ogrenemedim. Bu konuda soyleyebileceklerim, tipki sizin gibi "inanclarimdan" ibarettir. Bunlarda sizin icin "masal" mahiyetinde.
Sonra da bunu...

Hangisini baz alalım...???

Tahminler ile söz söyleyeceksek işte bu " MASAL " olur...Benim de sizden bu somut örnekleri istememdeki neden " masal " olmaktan çıkartmaktı...Ama olmadı ne yazık ki...

Sağlıcakla kalınız...
 
Sufilerin bildigi ama bizlerin bilemedigimiz, zihin denilenin, ozun bir katmani oldugu ve tum dusuncelerimizin gecmis ve gelecek hesabinin butununden ibaret oldugudur. Bu hesaplar basta kendi gercekligimizi saklamakla kalmiyor, bu gercekligin otesini gormemizide engelliyor. Zihnin kontrol edilmesi gerektigi cunku gercekleri bir "amac ugruna" golgelediklerini biliyorlar. Bu amac; ornegin, sizin tasavvuf hakkinda vardiginiz yargilar gibidir. Zihin, ornegin, tasavvuufun kendisi bir gerceklikte olsa bunu algilayamaz. Ayni sey din icinde, tanri icinde gecerli. Neden herkes musluman degil -ya da olamiyor? Ya da neden hristiyan degil? Cunku, insanin din de dahil hemen her olguya yaklasimi "zihnin suzgecinden sonra" hakikat buluyor. Bu suzgec gecmisin aldiklari ve gelecegin vereceklerini hesap ediyor ve daha cazip kildigindan -gercegi degil, "bize en faydali olani" sunuyor. Bu, gercekligi sundugunda da degismiyor... Cunku gerceklerde de, "amacina uygun oldugundan" sunuyor.

Zikir sirasinda; dusunceler, gecmis ve gelecege odaklanan zihin ile degil (eger zikir yaptiysaniz bilirsiniz) -oz dedigimiz, yani tum bu hesaplari yapan zihnin derinliklerinden -yine goren, duyan vs. fakat "zihin gibi tepki vermeyen" saf bilincten -yani "hicbir amaca hizmet etmeyen" oz'den aska ulasiliyor. Ulastigin gercekte kendi oz benligindir... Bu oz benligin tabiati tanrisaldir. Cunku hakikat bu oz denilen derinlikte gerceklik buluyor. Bu deneyim, tanrinin deneyimidir. Bu deneyim, Enel Hak denilen; Sufiye "bedenimde ve dilimde tanrinin varligindan baska sey yok" dedirten deneyimdir. Bildigi, benim anladigim kadari ile, inandigim sekilde budur.

Bu deneyim, tanri deneyimi de degildir sadece. Ornegin, suan bu yaziyi foruma, bursali68 kullanici adina sahip kisiye yazdigimin "farkindaligidir" ayrica. Kahve icerken, kahve ictiginin farkina varmaktir. Sevdigin bir kimse ile birlikteyken, onunla oldugunun farkindaligidir. Kisaca, hayatin, tum gercekliginin deneyimidir.

Biliyorum bunlari izah etmekte guc, anlamakta... nazarinizda "on para etmediginide" biliyorum. Sizin "somut" delil dediginize uygun duser mi, hic sanmiyorum. Fakat, benim soyleyebileceklerim bunlar. Yalniz bunlar, en azindan tasavvufa baslanacak yer degil.

Sufilerin neyi bildigini bilmiyorum. Siz de benden fazlasini biliyorsunuz. Ama sizin ne bildiginizi nasil bilebilirim ki? Cunku bilmiyorum. Bu sizin benden fazlasini bildiginiz gercegini degistirmiyor ama ^_-
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,
Sn.Bulut ben konuyu fazla uzatmayayım...Çünkü yazdıklarınız sadece ve sadece " KİTABİ " bir bilgi...Yani heryerde bulunabilecek türden...Sadece şunu sizden rica ediyorum...:
Sizin "somut" delil dediginize uygun duser mi, hic sanmiyorum.
" Somut delil " istediğime ait cümlemi COPY / PASTE yapar mısınız...?
Sağlıcakla kalınız...
 
Mai nisan;
Mopsi; sen olan tezlerine, seen olan sentezlerin yalandır.
Sen de dolayısı ile yalancısın.
Tıpkı Mesnevi yi , hayvanlıgın en havyalığı olan p...... işlevi ile eşdeger görmen gibi.
Boyle bir sentez 'e ve tez e sahip olman seni nazarımda en büyük yalancı yapar,
Ve şunu söylemem de en büyük rol oynar.
lenetullahi alel kazibin
Allahin laneti yalancıların üzerine olsun Mopsı ..

Ummi;
İlahi kattan gelen ilhamları yazmak neden şirk olsun....

Muhammed eşittir Allah denilmesi doğrumudur? basligindan alinti:
Mesnevi.....
1850.Tanrı vahyidir!
Tanrinin en buyuk fikhidir!

Sofiler, bunu halktan gizlemek için gönül vahyi demişlerdir....
Celaleddin Rumi
(C.4 Beyitler 1850- s. 151 )

Bulut;
...oysa sufiler inanmazlar... Sufiler bilir.

Iste
Tanri sozu

Iste
Tanridan gelen Vahiy.

Iste
Tanrinin en buyuk fikhi:

Iste
Sufilerin bildigi:

3155.
Bir iri adam bir oğlanı ele geçirdi. Bu adam bana kast eder diye çocuğun yüzü sarardı.
Adam dedi ki Güzelim, emin ol..
Sen benim üstüme bineceksin.
Ben korkunç görünsem de aldırış etme, bil ki ben bir ****yim.
Deveye biner gibi bin üstüme, sür

3390.Fakat Bayezidin imanına, onun doğruluğuna karşı gönlümde nice hasret var.
Hani şu kadın gibi..
Eşeğin çiftleşmesini gördü de dedi ki:Amanın, şu tek erkeğe bakın!
Çiftleşme buysa bizim kocalarımız, bizimle çiftleşmiyorlar, içimize aptes bozuyorlar.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

İki beyit de aşağıda....;

MESNEVİ CİLT 6 - B.300 , B.305 , B.310

300. Gelenler de “Ferec, kutlu olsun” diye onu kandırmaktaydılar.
Ferec, bu sözleri duyunca artık kızı alacagına iyice inandı. Büsbütün iyilesti, hastalıgı kökünden geçti gitti.
Ondan sonra gerdek gecesi bir oglanı kadın kılıgına soktular.
Elini, bilegini gelinler gibi kınaladılar. Âdeta ona tavuk gösterip horoz verdiler.
Basını bagladılar, gelinler gibi elbiseler giydirdiler, gürbüz oglanı kadın kıyafetine sokup koyverdiler.


305. Efendi halvet zamanı derhal mumu üfledi. Hintli köle öyle güçlü kuvvetli bir oglanla yalnız kaldı.
Oglan, köleye saldırınca Hintlicik, feryada basladı ama dısarıdaki def gürültüsünden sesini kimse duymuyordu ki.
Def çalması, el çırpması, kadın ve erkegin naraları, onun sesini boguyordu.
Oglan, sabaha kadar o Hintli kölecegizi berbat edip durdu. Köle, âdeta köpegin önündeki un torbasına döndü.
Sabahleyin tas ve büyük bir bohça getirdiler. Ferec damatlar gibi güvey ham***** gitti.

310. Gitti ama bitkin bir haldeydi. Ardı, külhancıların yırtık pestamalına dönmüstü....

Cildin en başında da şu yazıyor....:

Rahman ve Rahim Allah adıyla

Sağlıcakla kalınız....
 
Üst Alt