• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Pratik Devre Şemaları

Okunuyor :
Pratik Devre Şemaları

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Burda ki devreleri gündelik hayatınıza uygulayabilir ve işlerinizi biraz daha pratik bir biçimde yapabilirsiniz . Gerektiği durumda ufak zorlukları aşmak içinde yardımcı olucaktır . Devreleri gerçeklemek için engin bir elektronik bilgisine ihtiyacınız yok , biraz ilgi ve sabır sizi sonuca ulaştıracaktır

not: Tabiki çözümler için sadece bu devreler yok , birçoğu pic le programlanarak daha küçük hale getirilebiliyor , bunları paylaşmamdaki amaç çözüme değişik yollardan gidebilme alternatifi sunmak

LDR kontrollü lamba yakma devresi
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Transformatörsüz Adaptör

Bu devrede C1 kondansatörü Transformatör vazifesi görür. C1 kondansatörü ile şebeke gerilimini istenilen değer düşürülür. D1 ve D2 diyotları ile doğrultulur ve C2 kondansatörü ile filtre edilir. Bu tür besleme devrelerinde besleme gerilim , yapılan cihazın aaaal kısmından yalıtılmalıdır.Kondansatörün gerilim en az şebeke gerilimi kadar olmalıdır. Kondansatör şebeke gerilimi ile şarj olacagından dikkatli olunması gerekir. İşiniz bittiğinde kondansatörü ya yükle boşaltın yada uçlarını kısa devre yapın.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Köpek Kovucu
Devre 11-22 khz frekans aralığında ses üretmektedir. insanlar için bir etkisi yoktur. insan kulağı için zararsızdır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
FM Verici Devresi
FM verici devremiz basit olup kısa mesafeler için idealdir. Yayın kalitesi de gayet temizdir. Voltaj aralığının geniş olması pille çalıştırılmasına izin vermektedir. Yalnız düşük voltajda yayın mesafeside düşmektedir. Devrenin frekans ayarını C3 ayarlı kondandansatörü ile yapılmaktadır. Devreye walkman bağlamak isterseniz mikrofonu ve R1(10k) direnci kaldırarak bağlayabilirsiniz (ses girişinin + ucu C1 kondansatörüne bağlanır).
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kalem Pil Şarj Devresi

Şekildeki devrede 555 osilatör olarak çalışır ve 1,4 Khz çıkış frekansı üretir. Bu frekans ile simetrik olarak bağlı transistörler, sırası ile iletime girerek çıkış akımının yükseltilmesini sağlarlar.

555’in çıkış sinyalinin pozitif alternansında 2N3055, negatif alternansında MJE2955 sırası ile iletime geçerler. Transistörlerin çıkışında elde edilen yüksek akımlı kare dalga sinyali, diyot ile doğrultularak akım regülatörü olarak bağlanmış 7805 regüle entegresine uygulanır. Entegre ile şase arasına bağlanmış Ni-Cad. piller şarj edilmeye başlanır. Devre 6-8 arası kalem pili seri bağlı olarak şarj edebilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt