Pnömatik tek düğmeli çift işlevli devre

Dolmuş kapıları vb. Aynı düğme ilk basışta açar sonra kapar. Nasıl?
PkqEyv.jpg

İlk başlatma düğmesi iki vana ile kombine yapılmak zorunda kalındı. Aslında aynı işi yapacak tek bir düğme var ama festo fluidsim de gösterilmemiş.
Festo Fluidsim in demo versiyonunda ön planda görünmeyen elemanlar dolayısıyla programı kısıtlı elemanlara uyarladık ve aslında olmayan eklemeler yapılması gerekti.
Temel olarak en üst vana pozisyonu bir alt vana tarafından kontrol edilmekte, bir alt vana ise üst vananın çıkışları tarafından. Bir işlem yapıldığında silindir hareket ederken en üstün bir altındaki vana silindiri hareket ettiren hat tarafından terslenir, bir sonraki işlem tersi sonuçları verir. En üst iki vananın sağ alt çaprazındaki yan yana iki vana ise en üst vananın kontrol kısmını kesmektedir. Buton bırakıldığında bu iki vana en üst vananın kontrol hattını açar sistemin kendi kendine çalışması engellenmiş olur.
Resimde görünen pozisyonda sisteme basınç verildiğinde en üstün bir altındaki vana sol kısım aktif olur.(Bir nevi resim doğru değildir.) Bu vananın bu pozisyonunda aldığı ilk iletide (alt kısım basınç bağlantısından) en üst vana terslenir, piston en üst vananın sol aktif olmasıyla açılır ve bu basınç hattının bağlı olduğu en üstün bir altındaki vana terslenir, sağ aktif olur. Bu vananın buton basılı olduğu bir anda sağ aktif olması en üst vanayı yine tersler (yani en üst vana bir basma ile iki hareketi aşar) ama bu vananın iletisi buton bırakılmadığından aktif olmayan yan yana iki vana tarafından önü kesilmiş olarak beklemektedir. Buton bırakıldıktan sonra tekrar basılması ile en üst vana sağ aktif olur, bu hattın bağlı olduğu bir alt vana sol aktif olur ve yan yana vanalar yine sistemin kendi kendine çalışmasını engellemek üzere hattı açmak üzere butonun bırakılmasını beklemektedir. İlk haline dönmüş olan sistem aynı biçimde çalışmaya devam eder.
Yalnız bu sistemde eksiklik bulunmaktadır; daha önce bahsettiğimiz kontrol sistematiğinin en üst iki vanadan diğerine geçirilmesi, pnömatik akülmülatör kullanımı, geciktirici kullanımı gibi yöntemlerle giderilebilirken mantık yönünden gelişimle de aşılabilir. Festo programındaki çalışma biçiminden dolayı belki anlaşılmıyordur ama düzeltilmesi gerekenler bulunmakta. Anlattığımız ise temel bir çalışma mantığıdır, uygun eklemeler ve düzeltmeler de yapılır
Alternatif;
9o4p6Q.jpg

Silindir limit switchleri kullanılırsa mantık sayılmayacak basitlikte bir devre olurdu.
 
Üst Alt