• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Platon'un Şifresi Çözüldü

Okunuyor :
Platon'un Şifresi Çözüldü

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Platon'un Şifresi Çözüldü

Manchester Üniversitesi'nden bir bilim tarihi uzmanı, Yunan filozof Platon'un eserlerinde gizli mesajlar vermek için düzenli bir müzikal semboller dizisi kullandığını öne sürdü.

Manchester Üniversitesi'nden Dr. Jay Kennedy, ünlü düşünür Platon'un kitaplarını müzikal bir kalıp kullanarak yazdığını öne sürdü.
Kennedy, Platon'un kitaplarında "Platon Şifresi" olarak adlandırılabilecek bir sistemde yazılmış "gizli mesajlar" bulunduğunu belirtti.
Kennedy, Batı felsefesinin oluşmasında büyük katkısı olan Platon'un, bu gizli mesajlarının bilim, matematik, müzik ve felsefe alanında çığır açabileceği görüşünde.

Geçtiğimiz yıllarda Manchester Üniversitesi'nde, Platon'un Devlet'i üzerine ders veren Kennedy, aynı dönem verdiği bir başka ders olan Antik Yunan müziği ile Platon'un kitapları arasında bir ilişki olduğunu keşfetti.
Platon'un kitaplarındaki gizli mesajların bir müzikal sistemi çağrıştırıyor olduğunu söyleyen Kennedy, "Zaten Plato ve Yunanlılar evrenin ve matematiğin anahtarının müzik olduğuna inanıyorlardı" dedi.
Platon'un müzikal bir yapı izleyerek yazdığı eserlerinde, olgu ve kavramlara yüklediği gizli anlamların yine bu müzikal ahengin içine oturtulduğunu söyleyen Kennedy, geçmişte Platon'un öğretisini izleyen diğer filozofların da kimi semboller kullandıklarını belirtti.

"Yaşamak için şifrelemek zorundaydı"
Platon'un insanlık tarihinin en değerli düşünürlerinden olduğunu ancak dünya görüşünün Yunan mitolojisi ve dini inançları ile çelişecek kimi unsurlar barındırdığını söyleyen Kennedy, ünlü filozofun bu sebeple gizli bir şifre ile görüşlerini metnin içinde saklamayı seçmiş olabileceğini belirtti.
Platon'un, birgün Yunan tanrılarının yerini alacağını düşündüğü bilimin ve matematiğin gelecek kuşaklara aktarılması için böyle bir gizli şifre kullanmayı tercih ettiğini belirten Kennedy, "Gizlilik o zamanlarda bilhassa özel ve dini durumlar açısından normaldi, Platon için ise ölüm ve kalım meselesiydi.
Gizli kalması gereken düşüncelerini şifrelemek onun için güvende olmanın tek yoluydu" dedi.
Kennedy, filozofun 2000 sayfayı bulan kitaplarının tümünün bu sembollerle dolu olduğunu öne sürdü.

Şifreyi çözmek için gerekli anahtarın Yunan müziğindeki 12 notadan geldiğini belirten Kennedy, bilgisayar ortamında Platon'un el yazmalarının modern versiyonlarını, noktalama ve boşluk olmayan 35 sıra karakterden oluşan orijinal biçimlerine dönüştürdü.
Kennedy, bazı önemli sözcuk gruplarının, temaların ve kelimelerin düzenli aralıklarla ortaya çıkarak 12'lik gamdaki aralıklara uyum sağladığını buldu.

"Yeni İnciller bulmak gibi"
Kennedy, bulgularıyla ilgili olarak "Platon'un kitapları Batı kültürünün kuruluşunda önemli bir rol oynadı, ama gizlemliydiler ve muaamma ile sonuçlanıyorlardı.
Bu tuhaflık çoğu takipçisinin kitaplarının gizli anlam katmanlar ve gizli şifreler içerdiğini söylüyorlardı.
Ancak bu modern bilimciler tarafından raddedildi.
Bu uzun ve heyecan verici bir hikaye, ama ben temel olarak şifreyi kırdım.
Kabaca kitapların şifreler ve semboller içerdiğini ve bunların da Platon'un gizli felsefesini sakladığını gösterdim.
Sonuç harikaydı.
Bir lahiti açmak ve İsa'nın kendisinin yazdığı yeni İncil'ler bulmak gibiydi" şeklinde konuştu.

| soL Haber Portalı
 
Üst Alt