• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Platonik aşk kalbe iyi gelir

Okunuyor :

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Sağlıklı bir kalp için önerilerde bulunan Prof. Dr. Bingür Sönmez ‘Platonik’ veya ‘tasavvufi’ aşkın kalbe iyi geldiğini söyledi...

mopsy

Emektar
Üye
Sağlıklı bir kalp için önerilerde bulunan Prof. Dr. Bingür Sönmez ‘Platonik’ veya ‘tasavvufi’ aşkın kalbe iyi geldiğini söyledi...
Merhaba!

Evet dunyada vucuda ENDORFIN hormonunu
Verdirenler listesinde ASK da yer almaya basladi.
Ancak hala cikolata ilk sirada.

Ve bir gorus:
ENDORFIN:
Halk arasında mutluluk hormonu veyahut doğal ağrı kesici, doğal uyuşturucu olarak bilinir.. lâkin, endorfin hormonu sadece ağrı hissini azaltması ve bir darbe, yaralanma sonucu acıyı ileten sinyalleri nötralize etmesi neticesinde hissedilen acıyı en aza indirgemesi dışında; uykusuzluk durumunda, depresyonlarda, stres, heyecan, sevinç ve dahi aşırı mutluluk hallerinde de salgılanan bir hormondur…

aşık olunduğunda bol miktarda salgılanan hormondur, zirâ kalbi pek bir rahatlatan hormondur diye ezber edilmiştir.. vücut için gerekli ve dahi yararlıdır diye bilinir; periferik vasküler direnci düşürdüğünden kalbe iyi geldiği düşünülür lâkin bu yönü henüz ıspatlanmamıştır ...
http://nedir.antoloji.com/endorfin/

İnci

Kıdemli
Üye
Merhaba!

Evet dunyada vucuda ENDORFIN hormonunu
Verdirenler listesinde ASK da yer almaya basladi.
Ancak hala cikolata ilk sirada.
Bu da bir görüş;

Sevilen bir cümlesiyle allak bullak edince uyku nedir bilmezsin, zaman kavramını unutursun.
Sevilenin varlığıyla coşarsın garip bir sızı saplanır tam da yüreğine nefesin daralır, susarsın.
Seviyorum yüreğimdeki sızıyı ve o sızıyı yüreğime yerleştireni. Mutluyum bu sızıyla...

Hangi çikolata insana bu duyguyu verebilir ki? Çikolata benim için ikinci sırada mopsy.:)

mopsy

Emektar
Üye
Bu da bir görüş;

Sevilen bir cümlesiyle allak bullak edince uyku nedir bilmezsin, zaman kavramını unutursun.
Sevilenin varlığıyla coşarsın garip bir sızı saplanır tam da yüreğine nefesin daralır, susarsın.
Seviyorum yüreğimdeki sızıyı ve o sızıyı yüreğime yerleştireni. Mutluyum bu sızıyla...

Hangi çikolata insana bu duyguyu verebilir ki? Çikolata benim için ikinci sırada mopsy.:)
Merhaba!
...bir sızı saplanır tam da yüreğine nefesin daralır...

Ask;
Stres yapiyor mus,
Kabini acitiyor mus,
Nefesini daraltiyor mus,
Kalbe iyi gelmiyor mus...
... Hangi çikolata insana bu duyguyu verebilir ki?...
Ya cikolata sevgilisi varsa?
Hi...................

İnci

Kıdemli
Üye
...bir sızı saplanır tam da yüreğine nefesin daralır...

Ask;
Stres yapiyor mus,
Kabini acitiyor mus,
Nefesini daraltiyor mus,
Kalbe iyi gelmiyor mus...
Duygu açısı ve bakış açısına göre değişir bu durum mopsy.:)

Ya cikolata sevgilisi varsa?
Valla benim sevilenim, isot gibi olduğu için bilemeyeceğim.:)

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!
Duygu açısı ve bakış açısına göre değişir bu durum mopsy.:)
Valla benim sevilenim, isot gibi olduğu için bilemeyeceğim.:)
Ben sevgilisi zenci olanlari kastetmistim.
Hani sn.Sezen Cumhur Onali'in unlu repligindeki gibi:
"Cikolata renkli sarkici....."

Üst Alt