Pkk’ya mahmur kampı’nda da yer yok!

PKK’YA MAHMUR KAMPI’NDA DA YER YOK!​

Birleşmiş Milletler tarafından Kuzey Irak’ta oluşturulan ve süreç içinde terör örgütü PKK’nın üssü haline gelen Mahmur Mülteci Kampı’nın kapatılması için uluslararası kamuoyunun çabaları devam ederken, PKK’ya yönelik tasfiye planı çerçevesinde ülkeler işbirliklerini sürdürüyor.
PKK’nın yayın organı Fırat Haber Ajansı’nın web sayfasında 9 Ocak 2009 tarihli ve “Mahmur Kampı’nın Faaliyetleri Sınırlandırılıyor” başlıklı makalede; “Türkiye-Irak-ABD arasında oluşturulan Üçlü Komite çalışmaları çerçevesinde, Irak makamlarının Mahmur Kampı'nı kontrol altına alma ve kampta bulunanlar için bir kimlik kartı düzenleme çalışması yürüttüğü” kaydediliyor.
Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü koordinasyonun Mahmur Mülteci Kampı’ndaki mültecilerin IKYY Bölgesi’ndeki faaliyetlerini sınırlandırma kararı aldığı bildirilerek, Irak Ulusal Güvenlik Bakanı’nın kampın giriş ve çıkışlarının kapatıldığını ifade ettiği belirtiliyor.
Irak Ulusal Güvenlik Bakanı ve üçlü koordinasyon üyesi Şirwan El Waili yaptığı açıklamada, “Irak, Türkiye ve ABD arasındaki üçlü koordinasyonun Mahmur kampındaki mültecilerin PKK ile IKYY Bölgesindeki faaliyetlerini sınırlandırma kararı aldığını” vurguluyor.
Hewler yakınında bulunan Mahmur Kampı üzerinde gerekli önemlerin alındığını söyleyen El Waili; “Şu an lrak güvenlik güçleri kampı tamamen kontrol etmiş durumda, kampın tüm giriş-çıkışları da kapatıldı. Mültecilere özel kimlikler hazırlandı. Kamptan çıkışlara sınırlandırmalar getirildi.” şeklinde konuşuyor.
Fırat Haber Ajansı’nın haberinde ayrıca; “Mahmur Mülteci Kampı’na yönelik kısıtlama kararının Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Türkiye ziyaretinden sonrasına denk geldiği, El Maliki’nin Aralık 2008 ayının son haftasında Türkiye’ye ziyarette bulunduğu, ardından da İran’a geçtiği, 20 Kasım 2008 tarihinde Bağdat’ta Türkiye, Irak, ABD ve IKYY’den üst düzeylilerin katıldığı toplantıda PKK’ya karşı bir komisyon ve alt komite kurma kararı alındığı, komitede IKYY Bölgesi İçişleri Bakanı’nın da yer aldığı” şeklinde bilgilere yer veriliyor.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kayıtlarına göre, Mahmur kampında yaklaşık 12 bin mülteci Kürt bulunuyor. “Mahmur Mülteci kampının nüfusunun başlarda 20 bin olduğu, ancak daha sonra IKYY’ye dönenlerin bulunduğu, bir kısmının Avrupa’ya sığındığı, diğerlerinin ise IKYY’ye yerleştiği, kampın trajik geçmişinin herkesçe bilindiği, mültecilerin Mahmur Kampı’na gelene kadar Bihere, Etruş, Geliye Qiyamet, Besive, Nehdara ve Ninova kamplarında sürekli saldırılarla taciz edildikleri, açlık ve susuzlukla mücadele ettikleri, kurşunların, infazların hedefi oldukları, akreplerle birlikte yaşamak zorunda kaldıkları” hususları ise, makalede yer alan dipnotlardan bazıları…
Barış ve demokrasi söylemlerinin arkasına sığınan PKK’nın, sadece Türklere ve Kürtlere değil, organize suç faaliyetleriyle, tüm dünyaya zarar veren bir terör örgütü olduğu gerçeği her geçen gün yeni kanıtlarla su yüzüne çıkıyor. PKK mağdurları, Birleşmiş Milletler’in kararları ve uluslararası anlaşmalar kapsamında, terör örgütünün üssü haline gelen ve insanlık dışı uygulamaların her geçen gün arttığı Mahmur Kampı’nda alınan yeni önlemleri olumlu şekilde karşılarken, bir adım daha öne gidilerek kampın bir an önce kapatılmasını bekliyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt