Pkk’nın yayın organındaki kirli ilişkiler

PKK’NIN YAYIN ORGANINDAKİ KİRLİ İLİŞKİLER

Başta ROJ TV olmak üzere Fırat Haber Ajansı ve Günlük Gazetesi gibi taraflı yayıncılık ilkesi yürüten yayın organlarının terör örgütü PKK ve siyasi sözcüsü BDP hakkındaki haberleri her geçen gün daha da abartarak yayınladığı, hatta ekranlarından örgütsel mesajlar vererek, örgüt mensupları arasındaki buluşmaları ve eylemlerin düzenleniş yer ve biçimlerini organize ettiği yönünde basında bilgiler yer alıyor. Taksim’de vukuu bulan canlı bomba olayında olduğu gibi ROJ TV ekranlarından yayınlanan bir mesajla eylemin gerçekleştiği yönündeki haberler de gündemi epeyce meşgul ediyor. Kısaca örgüte bağlı yayın organları örgütsel iletişim için önemli bir kaynak olarak değerlendiriliyor.

Bu arada örgütün kendi içerisinde olduğu gibi, bağlı birimlerinde (yayın organları da dahil) karanlık ve kirli ilişkilerin cereyan ettiği söyleniyor. Örgüt yönetimi ile görüşmek ve oradaki toplantılara katılmak amacıyla bir çok kez Kuzey Irak’a giden Günlük Gazetesi personeli R.P hakkında konuşulanlar, bugünlerde örgütsel çevrelerin ana gündem maddesini teşkil ediyor. Asker kaçağı olarak aranan R.P’nin gazetede çalışan bayanlarla girdiği gayri meşru ilişkiler nedeniyle örgüt yönetimince defalarca uyarıldığı, örgütsel disiplinle bağdaşmayan hareketleri nedeniyle görev değişikliğine maruz kaldığı belirtiliyor. Gazeteye gitmek üzere bir gün evinden çıkan R.P’nin, bir şahıs tarafından takip edilerek ölümle tehdit edildiği, bu olay nedeniyle bunalımlı günler yaşayan R.P’nin örgüt tarafından infaz edilmekten korktuğu söyleniyor.

Asrın Hukuk Bürosu’nda görevli avukatlarla da aralarında kişisel husumetlerin mevcut olduğu bilinen R.P’nin, örgüt içerisinde sözü geçen bir konuma gelebilmek ve mesleğinde ilerleyebilmek için örgüte ait kamplarda röportajlar yaptığı, çarpıcı haberler yapma yarışına girdiği, örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açıldığı vurgulanıyor. R.P’nin yazıları nedeniyle Ağustos 2010 ayında 1 ay kapatma cezası alan Günlük Gazetesi yönetiminin de, bu durumdan son derece rahatsız olduğu, bildiriliyor.
Görüldüğü üzere PKK’ya bağlı her birimde ilişkiler düzeysiz ve kalitesiz olarak sürüyor. Örgüt üst yönetiminde cereyan eden sevgi ve vicdandan yoksun, insanlıktan nasibini almamış türden ilişkiler, alt birimlere de sirayet ediyor. Vücudu kemiren kangren gibi yayılan kirlilik, beklenen sona doğru yol alıyor
Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Üst Alt