• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Pkk radyoları talimat yağdırıyor, örgütsel irtibat sağlıyor

Okunuyor :
Pkk radyoları talimat yağdırıyor, örgütsel irtibat sağlıyor

helindem

Amatör
Üye
PKK RADYOLARI TALİMAT YAĞDIRIYOR, ÖRGÜTSEL İRTİBAT SAĞLIYOR

Danimarka’dan yayın yapan ve her gün ekranlarından PKK’yı övmekten usanmayan ROJ TV ile ilgili haberlerin ardından bu kez de Almanya/Frankfurt’ta 01 Kasım 2001 tarihinde terör örgütü PKK’nın legalleşme ve Kürtçülük bilincini geliştirme gayretleri kapsamında Medya TV ve Mezopotamya TV yayınlarının uydu aracılığı ile alınamadığı bölgelerdeki yandaşlarına ve kırsal alandaki mensuplarına radyo yayını ile ulaşabilmek ve örgütün propagandasını yapabilmek maksadıyla kurulan ve 19 Mayıs 2001 tarihinden itibaren Belçika’daki Medya TV stüdyo binası içerisinde faaliyete geçerek Kürtçe yayın yapmaya başlayan “Mezopotamya’nın Sesi” adlı radyo istasyonu ile ilgili hususlar gündeme yansıyor.

Batman ve Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya silah, malzeme ve eleman sağladıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma yürütülen 1'i geçici köy korucusu 53 sanıkla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 375 sayfalık iddianamede, şüphelilerin örgüte silah, malzeme temini, örgüte katılımı sağlanacak çocukların kırsala götürülmesi ve örgüt üyelerine teslimi konusunda çalışmalar yürüttüğü ifade ediliyor.

Terör örgütü mensuplarının örgütsel faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için bölgeyi bilen kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu, bölgede yaşayan bir kısım kişilerin kırsalda faaliyet yürüten örgüt üyelerine lojistik, mühimmat, istihbarat, yaşamsal malzeme ve diğer konularda destekte bulundukları belirtiliyor. Sanıkların, bu tür faaliyetleri yürütmek üzere komiteler kurdukları, komitelerin, örgüt mensuplarının şehirle bağlantısını sağladığı vurgulanıyor.

İddianamede, terör örgütü üyeleriyle dosyadaki bazı şüphelilerin Belçika'dan yayın yayan ''Mezopotamya'' radyosu aracılığıyla irtibat sağladığı belirtilirken, radyo yayınlarında kod kullanılarak buluşmaların tertip edilerek, örgütsel malzemelerin bu şekilde örgüt üyelerine ulaştırıldığı açıklanıyor.

Sanıkların terör örgütü mensuplarıyla Belçika'dan yayın yapan Mezopotamya radyosu ile bağlantıya geçerek görüşmeler yaptığına, örgüt mensuplarının birbirleri arasındaki irtibatın da bu radyo aracılığıyla sağlandığına, Kulp Jandarma Komutanlığına teslim olan 'Deniz' kod adlı K.C’nin ifadesinde, Mezopotamya radyosu hakkında bilgi verdiğine, radyo aracılığıyla terör örgütü mensuplarının iletmek istedikleri notlar ve işbirlikçilerden gelen taleplerin karşılıklı kod kullanılarak ve istek şeklinde yazdırılarak iletildiğine işaret ediliyor.
İddianamenin devamında örnek olarak; işbirlikçinin teröristlere iletmek istedikleri mesajlarını (.... bölgesinde askerin yoğun operasyonu sürüyor, A arkadaş B arkadaşa selam yolluyor, X noktasında görüşmek üzere) şeklinde Mezopotamya radyosu teknik kısmına ileterek radyonun da bu mesajı iki gün süre boyunca yayınlayarak ilgilisine ulaştırdığı, ayrıca acil durumlarda işbirlikçinin durumunu canlı yayın olarak da vererek bu sayede iletişimin sağlandığı ifade ediliyor.

Sanıkların deşifre olmamak için farklı kelimelere farklı anlamlar yükledikleri, kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde, kaleşnikof marka uzun namlulu silaha ''inek'', sabit dipçikli kaleşnikof marka silaha 'Sementa', seyyar dipçikli olana 'kırık', tabancaya da ''keçi yavrusu'', mermiye 'arpa veya bal', makineli tüfeğe ise 'öküz' tabiri kullandıkları belirtiliyor.

Güvenlik güçlerinin İran-Irak sınırı ile Güneydoğu kırsalındaki başarılı operasyonları sonucu iyice köşeye sıkışan ancak bir yandan da şiddeti sürdüren terör örgütü, basına yansıyan haberlerle ilgili zor günler geçiriyor. Önümüzdeki günlerde de PKK’nın faaliyetleriyle ilgili yeni gelişmelerin kamuoyunun dikkatini cezbedeceği tahmin edilirken, ülkelerin teröre karşı olan duyarlılığının artacağı düşünülüyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Üst Alt