Pkk’nın yolunda ilerleyip kck’dan aday seçen bdp, seçimlerde başarılı olabilecek mi?

PKK’NIN YOLUNDA İLERLEYİP KCK’DAN ADAY SEÇEN BDP, SEÇİMLERDE BAŞARILI OLABİLECEK Mİ?
12 Haziran 2011’de yapılacak seçimler için hazırlıklarını sürdüren BDP, 29 Aralık 2009’da KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan sanıklardan dokuzunu aday göstermeyi düşünüyor. Taraf gazetesinden Kurtuluş Tayiz’in haberine göre, seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı alan BDP, KCK kapsamında tutuklanan dokuz ismi, seçilme ihtimali yüksek olan illerden milletvekili adayı yapmayı kararlaştırdığını belirtiyor.
BDP’nin Meclis grubunu oluşturan 20 vekilden sadece beşinin yeniden adaylığı kesinleşirken, bir kaç isim üzerinde henüz karar verilemediği, grubun geri kalan üçte ikilik kısmının seçimlerde yeniden aday gösterilmeyeceği vurgulanıyor.
Bu arada aday belirleme çalışmalarını yürüten 25 kişilik komisyonun Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’ya teklif götürdüğü, Gülten Kaya’nın teklife sıcak bakarken, Rakel Dink’in reddettiği dile getiriliyor.
BDP’nin aday listelerinin belirlenmesinde 25 kişilik komisyonun haricinde dağdaki örgüt üst düzey yöneticilerinin de etkili olduğu biliniyor. Kandil’de Sabri Ok koordinatörlüğünde Bozan Tekin, Rıza Altun ve Nesrin Deniz’den oluşan üst komisyonun da aday belirleme çalışmalarına katıldıkları bildiriliyor.
KCK iddianamesinde hakkında “Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma” suçlaması bulunan, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu sanık Ramazan Morkoç’un adaylığının kesinleştiği, “terör örgütünü yönetme” suçlamasıyla yargılanan Ali Oruç ve Kemal Aktaş’ın da garanti aday isimlerden biri olduğu dile getiriliyor.
“Terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla yargılanan BDP’nin dördüncü adayı ise kamuoyu tarafından yakından tanınan DTP eski Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı.
Seçimlerde kadın adaylar konusunda kararlı olan BDP’nin beşinci adayının Bostaniçi Belediye Başkanlığını yürütürken KCK operasyonunda tutuklanan Gülcihan Şimşek olduğu, Şimşek’in de Fırat Anlı gibi “terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla yargılandığı ifade ediliyor. Anlı ve Şimşek ile birlikte aynı suçtan yargılanan Selma Irmak ve eski DEP’li milletvekili Hatip Dicle’nin de adaylığının kesinleştiğine dikkat çekiliyor.
14 Şubat 2010’da Urfa’da yapılan KCK operasyonu kapsamında tutuklanan BDP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan ve tutuksuz yargılanan Demir Çelik’e de “listeye girmeyi başardı” gözüyle bakılıyor.
Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Özdal Üçer, Gültan Kışanak, Av.Meral Beştaş Danış, Tuncer Bakırhan, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk gibi isimlerin adaylıklarının kesin olduğu belirlenirken, İstanbul’da Devrimci Karargah operasyonunda tutuklanan SDP’nin Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın adaylığı konusunda halen tartışmaların sürdüğü söyleniyor.
Kurtuluş Tayiz’e göre, 30 isimle seçime girecek olan BDP’nin aday listesinin İmralı’dan da onay almasının ardından 21 Mart’ta Newroz’da Diyarbakır’da halka tanıtılması planlanıyor.
Seçimler için PKK ve terörle yakından ilişkili şahıslardan aday seçmeyi uygun gören BDP’nin, seçmenlerinin beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağı merakla bekleniyor. Ancak BDP’nin terörle bir yere varılamayacağı gerçeğini de unutmaması gerekiyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Üst Alt