Pkk’nın son yalanı: öcalan’ın köyü’ne ayrımcılık

PKK’NIN SON YALANI: ÖCALAN’IN KÖYÜ’NE AYRIMCILIK
Terör örgütü PKK’nın kendisine ait geliştirip uyguladığı bir takım eylemleri Devletimize mal ederek asılsız propagandalara başvurduğu biliniyor. Bahse konu propagandalara, “faili meçhul cinayetler işlendiği, köylerin yakılıp yıkıldığı, bir grup vatandaşa ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıldığı ve kimliklerinin tanınmadığı, Kürtlere asırlardır zulmedildiği, ana dillerini konuşmalarının yasaklandığı, cezaevindeki işkenceler ve işkence nedeni ile ölenler olduğu” şeklinde örnekler verilebiliyor. Bunlar PKK terör örgütünün arkasına sığındığı yalanlardan sadece bazıları olarak karşımıza çıkıyor.
Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere PKK’nın son yalanının Öcalan’ın köyü Ömerli ile ilgili olduğu basına yansıyor. Sabah gazetesinin haberine göre etkin bir sivil toplum kuruluşu tarafından Başbakanlık’a sunulan bir raporda Öcalan’ın köyü Ömerli’ye özellikle hizmet götürülmediği iddia edilerek, KÖYDES projelerinin uygulanmasında ayrımcılık yapıldığı belirtiliyor. Öcalan’ın doğduğu köy olan Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Ömerli köyünün devlet hizmetlerinden yoksun bırakıldığına değinilen raporda, yerel makamların KÖYDES çerçevesinde köye aktarılması gereken ödenekte kısıtlamaya gittiği, ödeneğin dağılımı, kullandırılması, izlenmesi ve denetiminde Ömerli’ye ayrımcılık yapıldığı vurgulanarak, köyün içme suyu sorunuyla yollarının kalite ve standartları eleştiriliyor.
Terör örgütü PKK’nın daha önceki provokasyon, propaganda ya da tahrik edici diğer faaliyetlerinde olduğu gibi bilinen yöntemlerin uygulandığı bu seferki faaliyetinin yine koskoca bir yalan olduğu hususu, Şanlıurfa Valiliği tarafından hazırlanan basın açıklaması ile deşifre ediliyor. Sabah gazetesinin Şanlıurfa ve bölgeye göstermiş olduğu duyarlılık olumlu karşılanmasına rağmen haberde eksik bilgilerin yer aldığına dair açıklamaların yer aldığı basın bülteninde, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapma gereği duyulduğu bildiriliyor.
Halfeti ilçesinin yüzölçümü, köy sayısı ve toplam nüfusu ile Şanlıurfa’nın en küçük ilçesi olmasına rağmen altyapı ve diğer yatırımlar yönünden diğer ilçelerden daha iyi durumda olduğu, asfalt, stabilize yol bakım çalışmalarının tamamlandığı, içme suyu problemlerinin çözüldüğü, enerji nakil hattı işlerinin yapıldığı, Ömerli köyünün Sosyal Destek Programlarından ve İl Özel İdaresi’nin bakım, onarım ve alt yapı programlarından faydalandığı yönünde detay bilgilerin yer aldığı basın açıklamasında, Şanlıurfa’da Ömerli köyünden daha az imkanlara sahip köylerimizin bulunduğu kaydediliyor.
Sabah gazetesinde yer alan haberin son yıllarda uygulanan projelerle desteğini iyiden iyiye kaybeden terör örgütü PKK’nın bir yalanı olduğu değerlendirilen basın bülteninde, PKK’nın, Öcalan’ın köyü olması sebebiyle Ömerli köyünün adını kullanarak örgüt sempatizanlarının duygusal etkilenmelerinden yararlanıp provokasyon yaratmaya çalışarak gerçek dışı haberler yaymayı amaçladığı, huzur ortamının bozulmasını hedeflediği ve yaklaşan seçimlerin arifesinde diğer partileri yıpratmayı amaçladığı belirtiliyor.
Şanlıurfa Valiliği’nin de açıkladığı gibi, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin en güzel şekilde uygulandığı ve olumlu sonuçlar alındığı Ömerli Köyü’nün özel olarak devlet hizmetlerinden yoksun bırakılması gibi uydurma bir haberin söz konusu bile olamayacağı, bu haberin de daha önceki yaşananlardan da hatırlanacağı üzere, PKK’nın teröre hizmet eden faaliyetlerinden birisi olduğu düşünülüyor. Siyasi sözcüsü BDP’nin seçimlerdeki konumunu güçlendirmek için başta Ak Parti olmak üzere diğer partileri yıpratmayı amaçlayan PKK’nın bir yalanı daha su yüzüne çıkarken, 2011 yılını sürdürdüğümüz şu günlerde örgütün böyle boş ve anlamsız, gerçek dışı iddialar peşinde koşmasının abesle iştigal olduğu değerlendirilirken, seçmenlerin özgür iradeleriyle verecekleri kararlarda uyanık ve kararlı olmaları kendi gelecekleri açısından hayırlı görülüyor.
Helin Demir helindem@mynet.com
 
Üst Alt