• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

pkk bu sefer de güneydoğulu genç kızları hedef ilan etti

helindem

Amatör
Üye
PKK BU SEFER DE GÜNEYDOĞULU GENÇ KIZLARI HEDEF İLAN ETTİ
PKK içerisinde her gün yaşanan kadın intiharları, uygulamalara itiraz edildiği için yaşanan cinayetler, sınır tanımadan gelişen ve kangrenleşmeye dönüşen tecavüz olayları, örgütün uyuşturucu ticaretinde kullandığı kadınlar ve daha nice sorun… Bütün bunların hepsinin şiddetin ürünü olduğu görülüyor. Şiddeti doğuranın ise, PKK zihniyeti ve örgüt içindeki iktidarın çıkar kavgası.
Bölücü örgütün 2009 yılı açılımında dağ kadrosundaki militan profilinde kadınlara ağırlık vereceği, bunun için de Güneydoğulu Kürt kökenli kızlara yöneleceği belirtiliyor. Ankara, Bağdat ve Washington arasındaki üçlü ittifakla tasfiyesine hız verilen terör örgütü PKK’nın, köşeye sıkışınca hedefine bu kez Güneydoğulu genç kızları aldığı kaydediliyor.(Kent Haber)

Örgüte yakın bazı Kürt derneklerin faaliyet raporuna dayanan bilgilere göre, ilk aşamada 2009 yılı içinde Kürt kökenli genç kızların kandırılarak dağ kadrosuna dahil edilmesini ana hedef olarak gören örgütün yeni bir açılım peşinde olduğu öne sürülüyor.

Terör eylemlerini sürdürmesi nedeniyle AB’nin yanı sıra Türkiye, Suriye ve İran’ın operasyonlarının aralıksız devam etmesiyle zor durumda kalan PKK’nın son dönemlerdeki örgütten kopmaları da önlemek için bu yolu tercih ettiği vurgulanıyor.

Güvenlik güçlerinin hava harekatı ile Kuzey Irak’taki barınaklardan kaçan çok sayıda militan kadrosunu, İran rejiminin istikrarını bozmaya yönelik eylem yapan Hacı Ahmedi liderliğindeki PJAK’tan takviye ederek telafi etmeye çalışan PKK’nın, tuzağa düşürmeye çalıştığı kadın militanları kendi saflarına katarak, önceden de olduğu gibi dışarıya karşı sempati toplamaya çalıştığı ileri sürülüyor.

Buna göre Güneydoğudan kandırılarak dağa kaçırılacak Kürt kökenli kızların, ilk etapta Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetime bağlı Süleymaniye’nin 15-20 km doğusundaki İran hududu yakınlarında bulunan “Kani Cengi” kampına alınıp, burada psikolojik ve stratejik eğitim verilmesi hedefleniyor.

Planlanan tuzağın önemli bir kısmının PKK’ya yakın bazı Kürt dernek ve teşkilatların yardımı ile organize edilmesi amaçlanırken, bu konuda örgütün Avrupa kanadının da ciddi bir şekilde propaganda yapacağı vurgulanıyor.

Daha önce de kadınları kullanarak uyuşturucu ve beyaz kadın ticaretiyle yapısını güçlendiren PKK’nın, önceden barındırdığı dağ kadrosundaki kadın militanları çoğaltarak, bu yolla eylem faaliyetlerine yeni bir şekil vermeye çalıştığı değerlendiriliyor.

Uzmanlar, örgütün alternatif olarak kadınlara yönelmesini “çaresizlik” olarak nitelendiriyor. PKK’nın şu anki silahlı kadrosunun % 25’i kadın teröristlerden oluşuyor. Bu kadın profilinin % 9’unu ise İran ve Suriyeli militanlar teşkil ediyor.

Yıllarca PKK şiddetinden bunalan, dayanılmaz acılar çeken, evlatlarını, kardeşlerini, eşlerini teröre kurban veren kadınlar, artık eski günlere dönmek istemiyor. Teröre karşı uyanık davranıyor, iyiyle kötüyü daha iyi ayırt edebiliyor. Huzur ortamının devam etmesini arzu ediyor. PKK ise, kandıracağını umduğu kızlara yönelik olarak boş ümitler besliyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Üst Alt