Pkk-bdp/seçim hileleri-çatışmalar-anlaşmazlıklar

PKK-BDP/SEÇİM HİLELERİ-ÇATIŞMALAR-ANLAŞMAZLIKLAR
Terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı BDP, seçimlerde provokasyon yaratmak ve propaganda yapmak için ellerinden gelen gayreti göstermeye devam ediyorlar. Sivil Cuma namazları, oturma eylemleri, demokratik çözüm çadırları, sahte imamlar, başka görüşleri savunan örgüt ve gruplara saldırılarla demokratik ortamda gerginlik yaratan PKK ve BDP’nin, kimlik fotokopilerini toplamak şeklinde hileye dönük girişimlerine bu kez de bir yenisinin eklendiği belirtiliyor. Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerindeki köy muhtarlarının ikamet adreslerine, kimliği belirsiz kişilerce, 12 Haziran seçimlerinde BDP’den farklı bir partiye oy çıkması halinde hesabının sorulacağı ya da seçimlerde istenilen sonuç çıkmaması halinde sorumlu kişilerin cezalandırılacağı ifadelerinin ve PKK’nın propaganda içerikli sözlerinin yer aldığı pusulaların bırakıldığı bildiriliyor. Pusulalar dağıtılırken, özellikle BDP’den başka partilerin taraftarı oldukları bilinen muhtarların seçilmesine dikkat edildiği belirtiliyor.
Seçimlerle ilgili protesto gösterilerinin istedikleri şiddette cereyan etmediğini gören PKK’nın şehir yapılanması KCK’lıların BDP’yi ağır bir şekilde eleştiri bombardımanına tuttuğu kaydediliyor. Sokak gösterilerinde ve eylemlerde, BDP’lileri yeteri kadar etkin davranmadıkları, çekingenliklerini muhafaza ettikleri, inisiyatif almaktan çekindikleri, partililerin korkarak kaçtıkları ve kitleleri yönlendiremedikleri yönünde eleştirilerde bulunan KCK’lılar, bu şekilde hareket edenlerin faaliyetlerden uzaklaştırılması gerektiği şeklindeki tehditlerini de esirgemiyorlar. Daha önceki olaylarda da gençlik yapısını dizginleyemediklerinden şikayetçi olan BDP’liler ise, halktan gelen tepkileri de dikkate alarak, bu tip eylemlerin seçimler öncesi partiye oy kazandıracağına, oy kaybettirdiği görüşünde olduklarını dile getiriyorlar.
BDP’li yöneticilerin, eylemlerin halkın tepkisini çektiğine dair görüşlerinin aslında yersiz olmadığı, İstanbul’da yaşanan olaylarda da kendini gösteriyor. İstanbul Çağlayan’da yürüyüş yapan BDP’li grup içinden bazı kişilerin çevredeki banka ve marketlere molotof atması sonucu, çevrede bulunan kişilerin saldırganları kovaladıkları, birkaçını feci şekilde dövdükleri, linç olmaktan son anda kurtulan göstericilerin büfelere sığındıkları bildiriliyor.
PKK ve BDP’nin seçimlerle ilgili protesto gösterileri, provokatif eylemleri ve propaganda faaliyetlerinin önümüzdeki günlerde de artarak devam edeceği düşünülüyor. Seçmenlerin kendi özgür iradeleriyle verecekleri kararlarda dikkatli olmaları, kendi gelecekleri ve dolayısıyla Türkiye’nin geleceği açısından önemli görülüyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Üst Alt