Piyango ikramiyesi haram mı?

Piyango'nun 50 milyon liralık Yılbaşı özel çekilişinin biletleri satışa sunuldu. Ancak zenginlik hayalleri kuran vatandaşın da kafası karışık.

Alo Fetva hattına gelen bir soruyu cevaplayan Diyanet İşleri Başkanlığı fetva uzmanları, "Loto, Toto, İddia, Yılbaşı çekilişi haramdır. Bilet almak da caiz değildir. Kuran'da bunların hepsi kumar hükmündedir" açıklaması yaparak özetle 'Piyango biletinden kazanılan para haramdır' dedi.
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Biz İki hurma ile açlık bastıran bir peygamberin (SAV) ümmetiyiz! Diyen diyanet işleri kendisi devlet bütçesinden diyanet işleri başkanına 1 milyon TL değerinde mercedes almış. Sadece ona değil başka çalışanlara da almış. Bizim diyanet işleri başkanına mercedes kaç basıyor diye sormamız lazım asıl. Fetvaları falan boşverin artık. Her her helal bu ülkede yiyin yiyebildiğiniz kadar. Piyangoda alın, sayısal loto da oynayın. İmam ne yaparsa cemaat onu yapar biliyorsunuz.
 
Haram denen şey varsa, en büyük haram, kapitalizmi özümsemek, kapitalist yaşamı kabullenmektir.
Piyango gibi şans oyunları da bu haram düzeni içindeki teferruatlardan biridir sadece.
Çünkü her türlü adaletsizlik, hırsızlık, adam kayırma, torpil, hak yeme, başkalarının sırtından geçinme gibi tüm olumsuzlukları bu düzen içinde barındırır.
Bu nedenle harama karşıysak, öncelikle haram düzeni olan kapitalizme karşı savaşmalıyız.
Başka türlüsü riyakarlıktır bence...
 
Üst Alt