Pişmanım Affedin

Şike operasyonu kapsamında gözaltına alınan bazı şüphelilerin, 'Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istedikleri, bu doğrultuda itirafta bulununca da serbest bırakıldıkları ileri sürüldü.

Türkiye’yi sarsan ‘Şike Operasyonu’nda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan bazı şüphelilerle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bu şüphelilerin, savcılık ve mahkeme aşamasında, örgütlü suçlarda kullanılan ‘Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak için şikeyi itiraf ettikleri, bunun sonucunda serbest bırakıldıkları iddia edildi. Yasa, suç işleseler dahi, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde bilgi vermeleri halinde, sanıkların ceza almamasını öngörüyor. Şike Operasyonu’nun, silahlı terör örgütü kurmak savıyla yürütülmesi nedeniyle, bu kişilerin ‘Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalanabilecekleri belirlendi.

Yaklaşık 8 ay süren teknik ve fiziki takip sonrasında başlatılan Şike Soruşturması kapsamında gözaltına alınan 61 kişiden 25’i tutuklanırken, bazı isimler savcılık, bazıları da mahkemedeki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. Bu isimlerden bazılarının, “Yukarıdakiler film çevirdi, kabak bizim başımıza patladı” dediği, bazı futbolcuların da kulüp yöneticilerini suçladığı ileri sürüldü. Bir başka iddia da tutuklanarak cezaevine gönderilen Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile ilgili. Sorgu sırasında rakip takım yönetici ve futbolcularıyla yaptığı telefon konuşmalarının çözümünün önüne konulması sonrası Mosturoğlu’nun, görüşmeleri kabul ettiği ancak içeriğini hatırlamadığını söylediği iddia edildi.
 
Üst Alt