Pırlanta sertifikası

Pırlanta takı alırken sertifikalı ürün almaya özen gösterin. Sertifika bir taşın yani pırlantanın nüfus cüzdanı özelliğini taşır. Nasıl sizin bir kimliğiniz varsa ve bu kimlikte sizin adınız soyadınız ve diğer bilgileriniz var ise sertifikada da aldığınız pırlanta takının özellikleri vardır. Sertifikadan sertifikaya fark vardır. Eğer üstünde tek başına 0.30 Ct.'dan küçük taşlar kullanılmış ise üreticinin kendi verdiği sertifikanın hiç bir mahsuru yoktur gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak ; Pırlantanın büyüklüğü 0.30 ve üzeri ise (taktaş) artık bağımsız bir laboratuarın sertifikasına ihtiyacınız var demektir. Bu laboratuarlar pırlantaya has çok pahalı cihazlarla taş'ın gerçek renk ve berraklık özelliklerini belirlerler.

I diye beyan edilen bir taş'ın J çıkmaması buna en güzel örnektir yada berraklığı VS olan bir ürün SI çıkması gibi sayabiliriz.

J olan bir pırlanta tektaş 'ı H diye size satarlarsa gerçekten fazladan bir para ödemişsiniz anl* gelir. Eğer aşağıda saydığımız sertifikalardan alırsanız aldığınız taş H diye beyan ediliyorsa o pırlanta gerçekten H renktir.

1- Büyük boy sertifika

"Taş defteri" olarak nitelendirilen büyük ebatlı sertifika, 1,00 ct üstü her kesimde pırlantaya verilmektedir. IDL güvencesinde verilen sertifikalarda hologram ve diğer özel güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Aynı zamanda sertifika numarası ile IDL International Diamond Laboratory internet adresinden sertifikanın detaylarına ulaşılabilmektedir.

2- Küçük boy sertifika

IDL'in esas uzmanlık alanı olan 1,00 ct altı pırlantalara verilen küçük ebatlı sertifika, perakendeci mücevhercilerin daha güvenilir satış gerçekleştirmesi için tasarlanmış özel sertifikadır. Güvenlik önlemleri ile rakiplerinden çok daha farklı görsel niteliklere sahip olan mini sertifikalar, perakendecilerin vitrinlerini daha güvenilir kılacaktır. Aynı zamanda pırlantanın kemerine lazer gravür teknolojisi ile sertifika numarası IDL tarafından işlenmektedir.
 
Üst Alt