Pil İle Cep Telefonu Şarj Etmek

Elimde bir telefon var ve bilgisayara USB kablosuyla bağladığımda telefon şarj oluyor.

Ben bu telefona 2 tane AAA pil takarak bataryayı şarj etmesi için bir araç yapmak istiyorum.

Yani pilleri pil yuvasına takayım, yuvadan çıkan şarj ucunu da telefonuma takayım, telefonumun pili takviye şarj edilsin.

Dikkat edin telefonumu bu pillerle çalıştırayım demiyorum; telefon kendi piliyle çalışırken, şarj girişine bu gereci takayım, telefonun kendi pili biterken, gereçteki piller tıpkı şarj cihazı gibi telefonumun bataryasını şarj etsin ki telefonun pili daha uzun gitsin.

Elimde sadece AAA piller, telefonun şarj girişine uygun artı ve eksi uçları belli jack ve pil kutusu var (2 pil sığan pil kutusu).

Bu gereci nasıl yapabilirim ???
 
Orkuorkun nerdesin tam senlik konu ...:freakedout:
Hoşgeldiniz navngo aramıza size yardımcı olucak arkadaşımız akşama doğru gelir bekleyin..:prv:
 
usb kablo girişi 5voltluktur. senin dışarıdan şarj ettiğin şarj adaptörü de 5 volttur. bunlar genellikle elektronik adaptor diye tabir ettiğimiz sviç mod trafo ve regülatördür. senin pc den aldığın elektrik te sviç mod güç katından gelir. ve şarj olur
2 adet kalem pil maksimum sna 1.5vx2=3 volt verir kısaca direk bağlasn şarj edemezssin
çünkü şarj etmek için daima daha yüksek volt vermen gerekir

senin cep telefonunun pili LİTYUM İON kökenli 3.6 voltluk bir pildir arkasına bakınca görürsün yada bazıları 4.8 voltla çalışıyor senin elindeki 2 tanesi 3 volt ve ortalama 300 ma gücü vardır hem şarj etmez hemde çalışmaz. 900-1000 ma lık pili 200-300 ma lık güçle ancak çeyrek veya 5 te 1 doldurmana yeter bunun için de elektrik konertör yükeltici bir devre yapman gerekir. piyasada diyot ve zenerlerle bunu yaparsın ama 5 te 1 enerji alacağın telefon için değer mi ??? illa yapıcam dersen dediğim sistemle olur ancak onu yapacağına güneş enerjisi ile şarj etme panelleri var bedava şarj et telefonunu onunla 20-40 tl arasında görmüştüm.
 
Üst Alt