• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Photoshop Sözlüğü

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
- A -
Action ; Kayıtlı komutlar: Arka arkaya sıralanıp, daha sonra kullanmal üzere kaydedilmiş photoshop komutlarına verilen isim.

Alpha chanel / Alfa Kanalı ; Resimleri maskelemek için kullanılan maske kanalı. Sadece siyah beyaz renk tonlarını .çerir.

Anti-Aliasing / Kırıklık Giderme ; Karşıtlığı yüksek kenarların, çevresi ile belli bir matematik förmülü doğrutusunda yumuşatılması etkisi.

Anti Aliased ; Uygulanacak komutların, seçimlerin, vektörlerin imaja dönüştürülmesinin önemli bir renk ayarlama seçeneğidir. Bu seçenek kabul edildiğinde renk sınırlarının geçişleri belirlenen miktarda (px) transparanlaşarak birbirlerine kaynar (benzeşir). Keskin sınırlar kalkar ve fotoğraf tadında görüntü oluşur. Lap renk istendiğinde (renklerin birebir seçilmesi) anti alias işaretlenmez.

- B -
Batch Proccesing / Otomatik İşleme ; Kaydedilmiş komutları, birden fazla resme otomatik olarak uygulamak.

Bezier path / Bezier Eğrisi ; Kapalı şekli oluşturmak için en az üç noktaya ihtiyaç duyulan bir matematiğe sahip eğri cinsi. Örneğin Illustrator, Coreldraw. Freehand .. gibi programlar eğri ( vektör) tabanlı çalışırlar.

Bicubic / Yüksek kalitede boyutlandırma ; Photoshop’ ta Yüksek kalitedeki boyutlandırma şekli.

Bilinear / Orta kalitede boyutlandırma ; Photoshop’ ta orta kalitedeki boyutlandırma şekli.

Bitmap mpde / İki renk Resim ; Photoshop’ ta siyah-beyaz resimler için kullanılan terim.

Bitmapped Image / Piksel Resim ; Renkli, Siyah ve beyaz yada gri tonları barındıran piksellerden oluşmuş resim.

Blendig Mode / Karşılaştırma Tipi ( Bindirme) ; İki katmanın üst üste gelen renk ve tonlarının belirli matematiksel förmüller doğrutusunda karıştırılması. Örneğin üsteki katmanın renkleri alttaki katmanın renklerini açmak için kullanılır.

BMP / BMP ; Piksellerden oluşan resimler için kullanılan, dosya tiplerinden bir tanesi. Yaygın olarak PC tabanlı sistemlerse kullanılır.

Burn / Karartmak ( Yakmak) ; Resmin detaylarındaki karanlık yoğunluğunu arttırmak için kullanılan terim. Yüksek değerlerde resmin tonları alev almış gibi bir hale geldiği için bu ismi almıştır.

- C -
Chanel / Kanal ; Resmin renklerini oluşturan temel element. Ana renklerin ( kırmızı , yeşil, mavi yada açık mavi, mor, sarı gibi ) siyah-beyaz tonlardan oluşan hallerine verilen isim.

Clipping Path / Kesim eğrisi ; Maskelemek için kullanılan vektör tabanlı matematiksel ( kapalı şekiller ) eğriler.

CMYK / MMSK ; Cyan, magenta, yellow, black, baskı için kullanılan ana renkler. Sırası ile açık mavi, mor ( yada pembemsi kırmız) sarı ve siyah.

Color Mode / Renk Modu ; Photoshop’ ta renklerin oluşma tipini belirleme yöntemi. Örneğin CMYK, gri tonlama veya bitmap gibi.

Coloer Model / Renk Modeli ; Renk mofuna verilen başka bir isim. Photoshop’ ta , daha çok tanıtılmamış renk modları için kullanılır.

Color-Separated / Renkleri Ayrışmış ; Resmin, kendisini oluşturan ana renk kanallarına ayrışmış hali. Herbir kanal siyah-beyaz tonlara sahiptir.

Compression / Sıkıştırma ; Resimlerin sabit disk üzerinde daha az yer kaplamasını sağlayan matematiksel kodlamaya verilen isim.

Crop / Kesmek ; Karesel seçim alanının dışında kalan kısımların silinme işlemi.

Curve Handles / Eğri Tutamaçları ; Bezier eğrilerinin her bir noktasının şeklini belirlememize yarayan tanjant doğrularına verilen isim.

Color Range ; bu araç 3D ile çaloşanların çok işini gören araçlardan biridir. Nasıl mı Max de Bir render aldınız yalnız almış olduğunuz renderde backraund ya siyah yada uygun görmüş olduğunuz başka bir renk ise işde bu araç sayesinde çalışmanızın arkasındaki backraund´u kaldırarak resimi transparan hale getirebilirsiniz. bu komuta SELECT menüsünün altında ulaşmanız mümkün tabi bir kaç detayı da var onları ibncelediğinizde keşfedeceksiniz. Kısa yol tuş Kombinasyonuda Alt+S+C dir.

Clone Stamp Tool ; (Kopya yapıştırma aracı) ; Ekrandaki herhangi bir görüntüyü başka bir noktada aynen oluşturmak için kullanılır. Kullanımı: önce sol Alt tuşu basılı iken kaynak seçilir sonra alt tuşu bırakılarak hedef boyanır.

- D -
DCS / MRA ; Desktop color separation, masaüstü renk ayrımı, resmin barındırdığı standart renk kanalları, özel renk kanalları ve renkli ön izleme kanallarının hepsine verilen isim.

Dither / Karıştırma ; Resmi oluşturan yapıtaşları olan piksellerin, belirli matematik formülleri doğrultusunda karıştırılarak yeni renklerin oluşturulmasına verilen isim.

Dodge / Karartma ; Remin detaylarındaki ışık miktarını azaltma ve karartma tekniğine verilen isim.

DPI ; Dot per inch (1 inç (1inch=2,54cm) başına düşen nokta sayısı.): bu birim resolution-un ölçü birimidir. bmp olarak da ifade edilen foto rötuş imajlarının görüntü kalitesini ifade eder. matbaa (print) işleri için yapılan grafik-tasarımlar 300 dpi ve üzeri resolution-la, web (ekran) için yapılan grafik-tasarımlar ise 72 dpi-96 dpi çalışılırsa görüntü kalitesi amaca uygun sonuç verir. Çözünürlük adı da verilen bu birim değeri arttıkça dosyanın hard diskte kapsadığı sığa artar. düşük çözünürlük: düşük kalite, büyütme küçültme işlemlerinde sınır ama düşük dosya büyüklüğü demektir. yüksek çözünürlük: yüksek görüntü kalitesi, büyütme küçültme işlemlerine imkan ama yüksek dosya büyüklüğü demektir.

- E -
EPS / EPS ; Encapsulated postscript, İçeriğinde hem matematiksel eğrileri ve piksellerden oluşan resimleri barındıran dosya tipi. Photoshop ve illustrator başta olmak üzere popüler resmin işleme programlarında kullanılır.

EPS ; EPS formatı hemen hemen bütün çizim ve sayfa düzenleme programları tarafından desteklenir. Photoshop programında, döküman Bitmap modunda kaydedilirken Transparen Whites (Beyazları transparan yap) seçeneği işaretlenerek kaydelirse dosyada beyaz alanları şeffaf tanımlayabilmesidir. Renkli bir döküman EPS olarak kaydedilecekse olası baskı problemlerini önlemek için CMYK moduna geçirilmiş olmalıdır.
Kaydederken karşınıza çıkan dialog kutusunda;

Preview: EPS dosyanızı diğer programlarda kullanırken resmin nasıl göründüğüne dair bir öngörüntüdür. Bu sayede resmi istediğiniz kadraja yerleştirebilirsiniz. Bu menüdeki Macintosh seçeneği bütün programların kullanabileceği bir PICT öngörüntü oluşturur. Dosyanızın öngörüntüsünü TIFF seçerseniz bu dosyayı IBM uyumlu bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz.

Encoding: Bilgilerin dosya içinde ASCII yada Binary şeklinde saklanmasını isteyebilirsiniz. Binary kodlama ASCII'nin yarısı kadar yer tutar. Genellikle Binary kullanılır fakat bazı PostScript hatalarını resim dosyalarını ASCII kaydederek önlemeyi deneyebilirsiniz.

Clipping Paths: Photoshop 4,0 versiyonunda görüntü dosyanız üzerinde dekupe etmek istediğiniz bölgeyi kapsayan path'i seçeceğiniz bölümdür. Photoshop 5,5 versiyonu, eğer kaydet komutunuzdan önce path penceresinden çizimi clipping etmişseniz otomatik olarak dekupe edilmiş görüntüyü dosya içine yazar.

DCS1: CMYK olarak kaydedilmiş EPS dosyalar için geçerlidir. DCS yüksek çözümlemeli renk bilgisini içeren 4 adet (C,M,Y,K) dosya ve beşinci olarak sayfa düzenlemede kullanacağınız bir ana dosya oluşturur. Ana dosya 72 dpi bir öngörüntü dosyasıdır, 4 adet yüksek çözümlemeli dosya baskı sırasında kullanılır. Dikkat etmemiz gereken bir nokta, DCS'nin yarattığı sayfa düzenlemede kullanacağınız öngörüntü dosyasının ismini asla değiştirmeyin. Eğer değiştirirseniz dosyanız baskı sırasında yüksek çözümleme dosyaları bulamayacağından öngörüntü dosyasını (72 Dpi) basar.

Kaydetme sırasındaki seçeneklerinizin ilki, öngörüntünün nasıl olacağı, ikincisi dosya biçimi, üçüncüsü ise yüksek çözümleme dosyalarının sıkıştırma biçimi ile ilgilidir.

DCS2: CMYK + Ekstra renkler için kullanılan dosya kayıt biçimidir. Resim üzerinde ekstra (Beta) kanal kullandığınızda dosyanız içindeki beşinci veya daha fazla renk kanallarını bastırmak için kullanacağınız format biçimidir.

EPS ayrıca vektörel programların (Illustrator ve FreeHand) sayfa düzenleme programlarına dosya aktarım formatıdır. Vektörel dosyalar eps formatında kaydedilmez ise sayfa düzenleme ve resim programları kendi dosya içlerine alamazlar. Örneğin Photoshop programı vektörel çizimli bir eps dosyasını restarize ederek (piksele çevirerek) kendi bünyesine alabilir. QuarkXpress programı EPS formatlı dosyaları bir öngörüntü (Preview) dosyası oluşturarak sayfa üzerine yapıştırır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
- F -
Feathered / Yumuşatılmış ; Seçili alanımızın kenarlarının yumuşatılma etkisi, böylece seçim alanımızın sahip olduğu keskin kenarlar yerine etkisi verdiğimiz değer doğrutusunda yavaşça kaybolan bir alana sahip oluruz.

Filter / Efekt ; Resimdeki herbir pikseli değiştiren matematiksel komutlar.

Foreground / Background Color ; Önplan rengi / Arkaplan rengi . Araç çubuğunun altında yer alan iki rengimiz vardır. Bu örnek renklerin üstteki foreground, alttaki ise background adını alır.

Burdaki renkleri değiştirmek için üzerlerine mouse ile tıklarız ve color picker ile istediğimiz başka bir rengi seçip, ön ya da arkaya yerleştiririz.

Fırçalar ve boyama araçlarımız önplan rengini kullanırlar.

Silgi ve kesme (cut) işlemleri ise arkaplan rengini kullanırlar.

Bu iki rengin birbirleriyle yer değiştirmesini yanlarındaki küçük swap ok-una basarak sağlarız.

Bu renklerin sol alt köşesinde ise black/white (net siyah ve beyaz) butonu vardır ve kısa tuşu (D) dir.

Seçili alanlarımıza kısa yoldan renk dökebiliriz.

Foregroud color (önplan rengi), (alt+delete), veya (alt+backspace)

Background color (arkaplan rengi), (ctrl+delete), veya (ctrl+backspace)

Fill: (Doldurmak)

Katmanların şeffaflık değerini ayarlar.

Şeffaflaştırma işleminden sadece o katman rengi etkilenir. uygulana efektler etkilenmez. örneğin gölge varsa gölge daha açık renk olmaz.

Edit/ Fill: Fill, dolgu ; Seçim alanlarımızı tek bir renk ya da pattern (dolgu) ile doldurmamızı sağlar.

Hazır seçeneklerden, foregroud color (önplan rengi), background color (arkaplan rengi), siyah, beyaz ya da gri tonlardan biri veya color-dan istediğimiz bir rengi de dolgu olarak kullanabiliriz.

Kendi opsiyonlarından biri de dolguyu şeffaf olarak yapmaktır.

Edit menüsüne girmeden de seçili alanlarımıza kısa yoldan renk dökebiliriz.

Önplan rengini dökmek için
(alt+delete), veya (alt+backspace)

Arkaplan rengini dökmek için
(ctrl+delete), veya (ctrl+backspace)
tuş takımını kullanırız.

Feather ; feather aracıda ise resimlerimize boyut kazandırmaktadır. Mesala resmi nasıl ve hangi aletle dekube işlemini gerçekleştiriyorsanız, gerçekleştiriniz resimi delete tuşuyla silmeye kalktığınızda resim sert bir köşeyle silineceğinden resimi nerde kullanmaya kalkarsanız kalkınız bu resim sırıtacaktır. Bu nedenle resimlerin dekubesi yapıldığı sırada feather uygulanması gerekir.

- H -
Highlights / Aydınlık Alanlar ; Resmin beyaza yakın, aydınlık kısımlarına verilen isim.

Hotspot / Köprü Belgesi ; Resim haritası üzerindeki, internet sayfasına veya dosyaya köprü kurulumuş, tıklanabilir bölge.

HSB / RDA ; Bir çeşit renkleri belirleme metodu. Renk, doygunluk ve aydınlık değerlerinden yararlanılır.

Histogram ; Açık olan çalışma üzerindeki aktif kanalın açık-koyu ton dağılımını gösteren diagrama verilen isimdir. Sol taraf koyu tonları sağ taraf ise açık tonları gösterir.

- J -
JPEG / JPEG ; Joint photographic experts group, yüksek seviyede, kayıplı sıkıştırmaya sahip bir resim dosyası küçültme yöntemi. JPEG sıkıştırma yöntemi görüntünün algılanması için zorunlu olmayan detayları bulup atan ve dosyayı bu şekilde sıkıştıran bir format olduğundan kayıplı formatlar arasında yer alır. Kaybolan ayrıntılar ve sıkıştırma oranı arasında bağlantı bulunduğundan bu dengeyi iyi korumak gerekmektedir. Daha fazla sıkıştırma daha fazla detay kaybı, daha az sıkıştırma daha büyük dosya demektir. Kaybedilen detayların geri getirilmesi söz konusu olmadığından dosyanın bir kopyasını mutlaka alınmalıdır.

JPG ; JPG formatı, resim işleme programlarının yüksek Mb'lı dosyaları sıkıştırarak disk üzerinde kayıt edebileceğiniz bir formattır. JPEG veya JPG formatının özelliği gerçek renk değerlerini içermesidir. Bu nedenle fotografik (çizgisel/grafiksel olmayan) görüntüle için kullanılmalıdır.

- L -
Layer / Katman ; Photoshop dökümanı oluşturan, alt alta sıralanan elementlerden herbiri.

Layer Mask / katman Maskesi ; Katmanların bir kısmını gizlemeye bir kısmını göstermeye yarayan sistem. Maskeler siyah, gri ve beyaz tonlardan oluşur.

Lossless / Kayıplı ; Resimlerin kalitesini düşüren bir sıkıştırma tekniği.

LZW / LZW ; Lempel-Ziv-Welch, TIFF dosya tipinde kullanılan kayıpsız sıkıştırma tekniği.

Layer Mask ; (Katman Maskesi) ; katman üzerinde şeffaflık oluşturmakta kullanılır. maske olarak kullanılan siyah beyaz malzemenin koyu kısımları resmi şeffaf yapar, açık renk kısımlarında ise resim daha mat olur.

- M -
Marching Ants / Yürüyen Karıncalar ; Seçim alanımızı belli eden şeklin kenarlarındaki harekete verilen isim.

Midtones / Ortaton Alanları ; Resimdeki orta değere sahip renk tonlarının geneline verilen isim. Mesela siyah ile beyaz arasında kalan girler.

- N -
Nearest Neighbor / Kalitesiz Boyutlandırma ; Photoshop’ taki en düşük kalitedeki ama en hızlı boyutlandırma tekniği.

Navigator- Info ; bu pencere aslında photoshopun beyin pencerelerinden birisidir. Bu pencere sayesinde çalışmakta olduğunuz bir resme zoom yapabiir zom yapıldığında resim üzerinde gezebilir resimi oluşturan renkleri inceleyebilir (CMYK) & (RGB) & (Grayscale) bakımından tram değerlerini kontrol edebilirsiniz.Ve resmin herhangi bir alanını seçili hale getirdiğinizde resmin büyüklüğünü mm veya cm, İnç, Picas, Point cinsinden de görebilirsiniz.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
- P -
Paht / Eğri ; Photoshop’ taki matematiksel vektör eğrilerine verilen isim.

PDF / PDF ; Portable Document Format, ADOBE firmasının ACROBAT adlı programının kullandığı dosya tipi. Resim ve yazıları içerir ayrıca döküman içinde köprü verme şansınızda vardır.

Photo CD / Fotoğraf CD’ si ; Fotoğrafların birden fazla çözünürlüğünü barındıran dosya tipi.

Pixel / Piksel ; Bilgisayar ortamındaki resimleri oluşturan her bir mozaik parçasına verilen isim. Bir mozaik parçası tek bir renge sahip olabilir.

Postscript / Baskıya Hazır ; Resimlerin baskı cihazlarına gönderilirken kullandıkları, dönüştürüldükleri matematiksel kad dizilerine verilen isim. Mesela postscript yazı tiplerinde karakterlerin dış hatları önceden tanımlanmışıtır.

Preview / Önizleme ; Büyük ebatlardaki resmimizin efekt uygulanırken veya benzeri komplike işlemler esnasında bizlere gösterilen küçük hali.

Process Color / Baskı Renkleri ; Baskı için kullanılan mürekkep renklerine verilen isim. Açık mavi, mor, sarı, siyah gibi.

Progressive / Kademeli ; İnternet sayfalarındaki resimlerin tarayıcıda kademeli olarak, düşükten yüksek çözünürlüğe doğru, oluşma işlemi.

PNG ; PNG Portable Network Graphics formatı patentsizdir. PNG kayıpsız Wave Table sıkıştırma yöntemini kullanır. Şu anda mevcut olmayan kayıpsız gerçek renk ve saydamlık bilgilerini içeren resim kalitesini internet'e taşımayı amaçlamaktadır. PNG dosyalarılarındaki saydamlık bilgileri alfa kanalı içerisinde saklanmaktadır. Sıralı yükleme de olanaklıdır. Ayrıca sıkıştırma için değişik filtreleme algoritmaları sıkıştırma öncesi kullanılabilmektedir.

PSD ; Photoshop Document (PSD) Photoshop uygulamasına özel bir formattır. PSD çok sayıda alfa kanalını, path'ı ve katmanı desteklemektedir. PSD dosyaları ikili dosya, indekslenmiş renk, gerçek renk RGB, CMYK, Lab biçimlerini destekler. Çalışma yaptığınız işlerin PSD'sini saklamayı alışkanlık haline getirmeniz, daha sonra yapılacak düzeltmelerde çok işinize yarayacaktır

PICT ; PICT formatı bütün programların ortak kullandığı dosya formatıdır. Herhangi bir uygulama progr***** aktarıldığında resim bilgisi sayfaya dahil olur. Görüntü diskinizden silinse dahi baskı aracı sayfayı basarken PICT dosyasını aramaz.

Logo düzenleme ve yeniden oluşturma işlemleri sırasında PICT olarak kaydedilmiş görüntüyü, Illustrator ve FreeHand programlarına aktardığımızda, llustrator programı isteğe bağlı olarak dosya aç komutuyla görüntüyü açar ve sayfaya Template (yarı saydam/arka plan) olarak yapıştırır. Böylelikle bu görüntünün üzerinden vektörel olarak çizimimizi yapabiliriz.

FreeHand programı ise resim al komutuyla sayfa içine resim olarak aktarır, görüntüyü Template (yarı saydam/arka plan) yapmak için Layer paletinden background (arka plan)'ı seçerek vektörel olarak çizebiliriz. PICT ile sayfa üzerine yapıştırdığınız görüntüyü ancak sunum için kullanabilirsiniz. Masaüstü Laserlerde görüntü pürüzsüz çıkabilir ama baskı ort***** aktardığınızda görüntü kırıklaşıp flu bir hal alır. Sunum işiniz bittiğinde görüntüyü yeniden yüksek (HiRes) taratıp (304.8 Dpi) sayfa üzerine yerleştirmeniz gerekir.

PPI ; Pixel Per İnch (inch başına düşen pixel sayısı)

1inch=2,54cm başına düşen pixel sayısı.

ppi resolution-un ölçü birimidir.
Bmp olarak da ifade edilen foto rötuş imajlarının görüntü kalitesini ifade eder.

Matbaa (print) işleri için yapılan grafik-tasarımlar 300 ve üzeri resolution-la,
web (ekran) için yapılan grafik-tasarımlar ise 72-96 çalışılırsa görüntü kalitesi amaca uygun sonuç verir.

Çözünürlük adı da verilen bu birim değeri arttıkça dosyanın hard diskte kapsadığı sığa artar.
Düşük çözünürlük: düşük kalite, büyütme küçültme işlemlerinde sınır ama düşük dosya büyüklüğü demektir.
Yüksek çözünürlük: yüksek görüntü kalitesi, büyütme küçültme işlemlerine imkan ama yüksek dosya büyüklüğü demektir.

ppi, dpi (inch başına düşen nokta sayısı) ve lpi (inch başına düşen satır sayısı) arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.

Grafik tasarım işleri için kullandığımız ppi dışında resolution birimi olarak dpi da sıkça kullanılır.

Proof Colors ; (Renklerin Denemesi) ; RGB renklerle çalışırken, CMYK´ya çevirmeden renklerin nasıl olacağını görmek için kullanılır. Proof Setup´dan görünmesi istenen renk sistemi seçilir önce... Çalışmasını matbaaya göndereceklerin muhakkak kullanması gereken bir komuttur.

Pattern Stamp Tool ; Paternlerle dolgu yapma aracı. Pattern stamp tool, clone stamp tool-a benzer bir dolgu aracıdır. Kaynağı options-da bulunan pattern (tekrarlanabilir imajlar) dolgudur. Kendi pattern-lerimizi imaj üzerinde seçili bölgeler oluşturup, edit/ define pattern ile kaydedip kullanabiliriz.

Options-daki impressionist seçeneği işaretli ise pattern-imizin içideki renklerle boyama yapıyoruz anl***** gelir.

Net olarak pattern-i görmek için impressionist seçili olmamalı. diğer option-ları clone stamp tool-daki gibidir.

Polygonal Lasso Tool ; Bu araç photoshopun temel aletlerinden biridir. Bir resimde lazım olabilecek yada olmayacak herhengi bir kısım yada yerin seçilerek çıkarılmasına yarar. Photoshopda kısayolu (L) dir.

- R -
Rasterize / Mozaikleştirme ; Var ise, resminizdeki eğrileri piksellere çevirme işlemi.

Resample / Yeniden Düzenleme ; Photoshop’ ta resimlerimizi boyutladırırken piksellerin, verdiğimiz değerler doğrutusunda, yeniden düzenlenmesine verilen ad.

Resolution / Çözünürlük ; Kullandığımız ölçü birimi başına düşen piksel miktarı. Örneğin, santimetre başına düşen piksel miktarı gibi. Baskı ortamında yaygın kullanılan terimdir.

Resolution-independent / Çözünürlükten Bağımsız ; İstediğimiz boyut ve çözünürlükte basabileceğimiz dosya tiplerine verilen isim.

RGB / KYM ; Red, Green, Blue / Kırmızı, yeşil, Mavi, mönitörümüzde, renk ve tonları daha doğrusu resimleri ve bütün görüntüyü bize gösteren renk kanalları.

RIP / RIP ; Raster image processor, baskı araçlarının beyni olarak isimlendirelebilir. Genellikle yüksek çözünürlükteki resimleri baskı sırasında ve işlemede kullanılır.

Rulers / Cetvel ; Photoshop’ ta resimlerimizi ölçülemeye yarayan sistem.

REZOLASYON ; Bir resmin 1 inc karede bulunan piksel sayisidir. Image/Image Size bolumunden ulasabileceginiz bu pencere, gerekli degisiklikleri yapabileceginiz yerdir.

- S -
Selection / Seçim alanı ; Resimimiz üzerinde çalışmakta olduğumuz alana verilen isim. Bütün efektler yada fırca etkileri sadece seçim alanı içerisinde aktif olur. Eğer seçim alanımız yok ise bütün resim üzerinde çalışıyoruz demektir.

Shadows / Karanlık Bölgeler ; Resmin siyaha yakın, karanlık bölümlerine verilen isim.

Spot Color / Spot Renk ; Bazı özel baskı renkleri dört rengi karıştırmak yerine özel mürekkeplerden üretilir. Bu renklere spot renk ismi verilir.

Spot Color Channel / Spot Renk Kanalı ; Baskıya gidecek çalışmalarda belirlenmiş renkler için kullanılan renk kanalı.

Swatchbook / Kartonet ; Mönitörde gözüken renkler ile baskıda çıkan renkler arasındaki farkı rahat kavramak için, özel baskı renklerinden numuneler içeren kitapçık.

Status Bar: Bilgi çubuğu ; Aktif tool-un ve dosyamızın zoom ve dosya büyüklüğü gibi durumlarının genel bilgilerini veren çubuk. Window menüsünde status bar işaretlenirse, tüm çalışma penceremizin en altına yerleşir. Tools açısından çok işe yarar bilgiler içerir. Bu çubuktan gözünüzü ayırmayın.

Similar ; Benzerlerini seçmek. Seçili pixel-ler varken select menü-de similar komutu kullanılabilir. Elimizde bulunan seçimdeki renklerin, benzerlerini bulup seçme işini yapar. Magic Wand aracının options-ındaki contiguous seçeneğinin yaptığı iş de budur. Komşu olmasa da başka alanlardaki benzer rekleri de seçmek

- T -
Transform / Şekillendirme ; Tekrar şekillendirme (hareket ettirme, çevirme, bükme...) araçlarının yaptığı işlere verilen genel isim.

Transperancy Mask / Şeffaflık Maskesi ; Geçirgen olmayan piksellerin bilgisine sahip katman maskesi.

TIFF / TIFF ; Tag Image File Format, daha çok baskı ortamında çalışan insanların kullandığı dosya tipi.

TIFF ; TIFF formatı bilgisayarlar arası ortak bir dosya formatıdır. Tüm programlar tarafından desteklenir. Bu formatta kayıtlı dosyalar, herhangi bir uygulama programının sayfa içine alındığında görüntü ve zeminin renk değerlerini azaltma ve değiştirme olanağı verir. Örneğin farklı farklı renklerde kullanacağımız bir görüntü yada logoyu TIFF formatla kaydadip sayfaya yapıştırdığımızda renklerini değiştirebiliriz. Bu yolla her renk değişikliğinde onu yaratan uygulama programını açıp yeniden renk verip yeni dosyalar yaratmamış oluruz.

Kayıt sırasında LWZ seceneği dosyayı sıkıştırarak kayıt edilmesini sağlar ancak, bu seçenekle kayıtlı dosyaları film baskı araçları desteklemez. Bu kayıt biçimiyle gönderdiğiniz dosyaları, film servisinize bildirirseniz doğacak sorunları baştan halletmeş olursunuz.

- V -
Vector Image / Vektör Resim ; Matematiksel eğrilerden oluşmuş resimlere verilen isim. Mesela illustrator, coreldraw, freehand... gibi programlar vektör tabanlı çalışırlar.

- W -
Work Path / Çalışma Eğrisi ; Photoshop’ ta üzerinde çalıştığımız, etkin çalışma eğrisi.
 
Üst Alt