Pheromone Hormonu

Çoğu memeli hay Vanda, kuyruk bölgesinde bulunan Feromon bezlerinden salgılanan steroid yapıdaki maddeler ile, yaşama alanının ( territoryanın ) sınırları belirlenir. Böylece bir erkek, başka bir erkek tarafından kendi alanına girilmesini engellemeye çalışır.
Feromon, Yunanca â hormon Taşıyan â anl***** gelmektedir. hormonlardan farklı olarak hücre dışına salgılanır. Davranışların kontrölünde rol oynar. ilk olarak 1956 yılında ipek böceklerinde bulundu. Günümüze kadar yapılan çalışmalar sonucunda pek çok fenomon türü belirlendi. Böceklerin yanı sıra örümcekler, kurbağalar, Sürüngenler ve memelilerin de fenomon salgıladıkları bulundu. Kuşlardaysa fenomon bulunamadı. En çok bilinen feromonlar uyarı feromonları, eşeysel Feromonlar, iz Feromon, ve uyarı feromonlarıdır.

insan Feromonlarıinsan feromonları daha çok eşeysel davranışları kontrol eder.Burnun iç kısmında bulunan ve âvomeronazal organâolarak bilinen bir alıcı sayesinde feromonlar algılanabilir.Bu organ feromonları beyne iletir. feromon bir hormondur ve bir organdır.Üremeden sorumludur. Erkek dişi Feromonunun içine girerse çocuk olur.
 
  • Etiketler
    pheromone hormonu nedir
  • Üst Alt