Peri bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Peri bacalarının oluşumu,Kapadokya Peri Bacaları Nasıl Oluştu ,Peri Bacalarının Kısaca Tanıtımı

Peribacaları vadi yamaç kısımlarından akan sel sularının ve rüzgarın etkisiyler tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasından dolayı zamanla ortaya çıkan bir oluşumdur. Bu türdeki arazilerde, vadi yamaçlarından inmekte olan sel suları ve rüzgar tüfü aşındırır ve tüfe göre daha sert yapılar aşınmayarak ayakta kalır. Aşınma sonucu ayakta kalan ve ilginç görünümlü olan bu yeryüzü şekillerine peri bacası ismi verilmektedir. Çapları ise 1 m ile 15 m arasında değişmektedir.

Sürekli yukarıdan aşağıya doğru inen sel suları, dik yamaçlardan kendine yol bularak sert yapıdaki kayaların çatlayıp kopmasına yol açar.Alt kısımlarda bulunan malzeme daha kolay aşınır ve bu nedenle bu alan derin bir şekilde oyulur.Bunun sonucunda üst kısımlarda yer alan şapka şeklinde duran bir parça ve aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkar.

Peri bacalarının şekilleri mercek arlına alındığı zaman, karşımıza çıkan ilk şey şapkalardır. Araziye göre daha sert yapıda olması nedeniyle aşınamayan bu şapkalar, peri bacalarının oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Şapkalı peribacalarının gövdeleri konik biçimindedir ve lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt