Performans Artıran Yiyecekler

Spor salonunda sarf ettiğiniz çabaların karşılığını tam anlamıyla almak istiyorsanız, aynı zamanda doğru beslenmelisiniz.
Besleyici alternatifler
Badem yağı
İşte size antrenman öncesi ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak kalori açısından oldukça yoğun bir alternatif. Ayrıca, badem yağının içinde bulunan antioksidanlar antrenman sonrası dinlenme sürecinizi de hızlandırır. Eğer badem yağınız yoksa fıstık ezmesi de aynı görevi görebilir.
Zeytinyağı
Mısırözü yağı, çiçek yağı gibi bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Bitkisel yağların çoğunda bulunan omega-6, spor sonrası kas ve eklemlerinizin dinlenme sürecini yavaşlatır.
Ceviz yağı
Ceviz yağı en yoğun antrenmanlarda bile yorulan kas ve eklemlerinizin daha çabuk kendini toparlamasına yardım eder. Ceviz yağını salata üzerine dökerek tüketebilirsiniz.
Keten tohumu
Hem sağlığınızı korumak hem enerji seviyenizi yükseltmek hem de dinlenme sürecini hızlandırmaya yarayan bir besinden bahsediyoruz. Kısacası, eğer spor yapıyorsanız, mutlaka keten tohumu yemelisiniz.
Protein desteği
Taze somon
Bir yandan ihtiyacınız olan proteini size sağlarken bir yandan da içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kaslarınızın daha çabuk toparlanmasını sağlar.
Tavuk göğsü
Hem kas gelişimi hem de eklemlerinizin antrenman sonrası toparlanma süreci için en faydalı alternatiflerden…
Organik yumurta
İhtiyacınız olan proteini alırken vücudunuzdaki yağları çözmeye yarayan vitaminlerle yağ yakma hızınızı da artırın.
Organik yoğurt
Doğru oranda yağ, protein ve karbonhidrat almak için en ideal besin yoğurttur.
Güç veren bitkiler
Brokoli
Kas gelişimi açısından hayati önem taşıyan kalsiyum barındırmasının dışında, brokolide bulunan karoten kaslarınızın antrenman sonrası daha çabuk toparlanmasını sağlar.
Ispanak
Bu besinde dinlenme sürecini hızlandıran birçok antioksidan bulunur.
Kırmızı soğan
İçeriğindeki kuersetin isimli antioksidan yoğun antrenmanlar sonrası kaslarınızın kendine gelme sürecini ciddi oranda hızlandırır.
Muz
Antrenmanda kaybettiğiniz potasyumu size geri kazandırmakta ondan daha iyisi düşünülemez
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt