• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Pavarotti Öldü

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Pavarotti Öldü

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kuşağının en büyük tenoru olarak gösterilen İtalyan sanatçı Luciano Pavarotti 71 yaşında öldü.

Pavarotti'nin ölüm haberi, menajeri Terri Robson tarafından açıklandı.

Ünlü sanatçının, İtalya'nın Modena kentindeki evinde bu sabah erken saatlerde öldüğünü duyuran Robson, "Maestro, ölümüne neden olan pankreas kanserine karşı uzun ve zorlu bir savaş verdi" dedi.

Sesinin yanı sıra dünya genelindeki stadyumlarda on binlerce kişiye verdiği konserler ve düet albümleriyle iz bırakan "Büyük Luciano" Pavarotti, sanat çevrelerinin dikkatini ilk kez sahne aldığı Covent Garden'da 1963 yılında çekti.

Pavarotti, İtalyan lirik repertuvarının gerçek yorumcusu olmasını sağlayan ince sesi ve karizmatik sahne performansıyla 1960 ve 1970'li yıllarda şöhret basamaklarını çıktı ve kendisine gerçek bir hayran kitlesi oluşturdu.

Ünlü tenor, Placido Domingo ve Jose Carreras ile düzenlediği "Üç Tenor" konserleriyle, birçok şarkıcıyla ortak söylediği düetleriyle ve hayır konserleriyle hayranlarının kalbinde taht kurdu.

Eleştirmenler tarafından sanatsal yönü daha gelişmiş olarak gösterilen Domingo dahil bazı tenorların erişemediği doğal yeteneğe ve sempatikliğe sahip olan Pavarotti, Enrico Caruso ile başlayan 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük yıldızlarından biri olarak göze çarpıyor.

Sanat kariyerini, "Evet Giorgio" ile "Rigoletto" filmlerinde rol alarak süsleyen, ancak beyaz perdede istediğini bulamayan Pavarotti, "Ben, Luciano Pavarotti" adlı otobiyogrofisini de kaleme aldı.

Dünya genelinde hayran kitlesi oluşturan Pavarotti, sıcak gülümsemesiyle, Neapolitan folk şarkılarını söylediği sırada terini sildiği beyaz mendiliyle, pop şarkıcılarıyla yaptığı düetlerle, on binlerce kişiye hitap ettiği stadyum konserleriyle, Bosna savaşı sırasında U2'nin solisti Bono'yla düzenlediği konserle ve neşeli Noel şarkılarıyla Pekin'den Buenos Aires'e tüm sevenlerinin kalbinde iz bıraktı.

PAVAROTTİ KİMDİR?

Modern (Opera) dönemindeki en önemli ses sanatçılarındandır. 1935'te İtalya, Modena'da doğdu. İlk müzik deneyimini şehrindeki koroda, babası Fernando ile yaşadı. Delikanlıyken, babasıyla Gioachino Rossini adlı koroyla Gallere gitti. Llangollen uluslar arası şarkı söyleme yarışmasında birinci oldu ve bu onu bir tenor olmak konusunda hırslandırdı. Aslında bir öğretmen olmak için yetiştirilen Pavarotti, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni tarafından aldığı derslerle Concorso İnternazionale adlı ödülü 1961 yılında kazandı ve opera dalındaki başlangıcını bir tiyatro salonunda La Boheme eseri ile aynı yılın 29 Nisanında yaptı. Bundan sonra Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralyada birçok kez konser verdi. Ayrıca bu ona Dünyanın birçok yerinde konser veren 3 tenordan biri olma gibi bir mevki verdi. Hatta bir keresinde Gallerin prensi ve prensesi bile onun konserine gitmiştir. Ardından Modenada genç şarkıcıları eğitecek bir okul açmıştır. Şu zamana kadar gelmiş geçmiş şüphesiz en önemli tenor Pavarottidir.

AA

PAVAROTTİ'DEN SECME VIDEOLAR

PAVAROTTİ-NESSUN DORMA

The 3 tenors-Carreras-Domingo-Pavarotti--Nessun Dorma
Pavarotti - O sole mio - Di C- Capurro
Luciano Pavarotti - Ave Maria - Schubert

U2 Bono-Pavarotti

James Brown & Pavarotti

Queen + Luciano Pavarotti - Too Much Love Will Kill You

Sepultura & Pavarotti _ Roots Bloody Roots

Jon Bon Jovi & Luciano Pavarotti - Let it rain

[YOUTUBE]2RTOLYJlLac[/YOUTUBE]
 

Karakarizma

Kıdemli
Üye
Kabul ederim ki Opeadan çok anlamam ama yinede Pavarotti dinler iken zevk alıyor idim.
Büyük ses idi. Zaten Türkiyede ne zaman bir ses çıksa onunla kıyas ediyorlar idi.

Allah amelince Rahmet eylesin
 
Üst Alt