Paul Cézanne

Merhaba

Les Baigneurs, Paul Cézanne, 1892, yağlıboya

Stein'lar, Matisse ve Picasso gibi ressamların, XX.yyıl başında ilk alıcıları olmuşlar; Paris'teki evlerinde, dönemin sanatçı ve aydınlarını kabul etmişler, ve avangard da dediğimiz modern sanat kolleksiyonlarını oluşturmuşlar. Paris, Grand Palais'de 16 Ocak 2012 tarihine kadar açık kalacak sergi, Manet, Cezanne, Bonnard, Gauguin, Picabia, Matisse, Picasso ve Masson gibi imzaların 248 eserinden oluşuyor...

XIX. yyıl romanlarındaki gibi evvela bir aile şeceresiyle başlamak gerek: Milly ve Daniel Stein Pitsburgh, Pensilvanyada yaşıyorlar. 1865 yılında Michael, 1872'de Leo ve 1874'de Gertrude doğar. Stein'lar bir zaman Paris'e gelip yerleşebilecek kadar varlıklıdır. Genç Stein'lar en iyi okullarda yetişmişlerdi, ve Avrupa'yı gezip dolaşmaya, öğrenmeye can atıyorlardı; Fransa ve İtalya'da evler satın alırlar. Avrupanın geçmişinden ve gününden istifade etmeye kararlılar. 1907 yılında Paris'e yerleşen Edith Wharton'un hikayelerinden birisinde imişiz gibi...

Gertrude Stein, Francis Picabia, 1933, yağlıboya

Aile hikayesi 1903 yılında, Léo Stein'in ilk Cezanne'ını satın almasıyla, ve kiz kardeşi Gertrude 'un Paris'e, sonradan mitikleşecek 27 Rue de Fleurus'a yerleşmesiyle yeni bir istikamet alıyor. Gertrude Stein, Amerikan Edebiyatının birkaç baş eserinin ( Alis B'nin otobiyografisi / Toklas ) yazarı ve aynı zamanda Matisse, ve Picasso gibi ressamların hem dostu hem de kolleksiyoncusu olmuştur. 1904 ile 1914 yılları arasında Gertrude, Léo ,Michael ve karısı Paris avangardının, fovizm ve kübizmin en aktif ve ciddi erbabı olmuşlar.

Kimonolu kadın, Henri Matisse, 1906, yağlıboya

"Stein'ların Macerası" adlı sergi bu on yılın hikayesi. 1910 yılında Paris' te Rue de Fleurus'de Sarah ve Michael Stein'in evine ayak basanlar, kimsenin bilmediği, gormediği Matisse'ler, Picasso'lar, Manet, Cezanne'lar, Gauguin ve Picabia'larla karşılaşıyorlardı. Hatta bazan, bu ressamları şahsen bu adresde, çoğu zaman cumartesi akşamları görmek bile mümkündü. Kısa zamanda, modern edebiyat ve sanatın ne olup olmadığını bilmek isteyenlerin kaçınılmaz adresi oldu bu adres.

uyku, Pierre Bonnard, 1900, yağlıboya

Stein'lara ait olmuş tüm eserleri bir sergi için toparlayabilmek için birçok kuzey Amerika, Fransa ve İsviçre müze ve özel kolleksiyonun izni gerekti. Zira bu muazzam modern sanat bütünü, ne aile çatışmalarına, ne aile varlığının erimesine, ve bilhassa Matisse ve Picasso 'ların eriştiği fiyatlara dayanamadı ve dağılmak zorunda kaldı. Stein'lar modern sanatı müdaafa edip yaygınlaşmalarını sağladıkça, kendileri de bu eserlere finansal olarak ulaşamaz hale geldiler.

havlulu nu, Pablo Picasso, 1907, yağlı boya

İki Dünya Savaşı arasında, eserleri ve Amerika'da verdiği konferanslar kendisine yeterli bir yaşam standartı vermesine rağmen, Gertrude Stein, Amerikanın, Barnes, Guggenheim veya Rockefeller gibi çok zengin yeni kolleksiyoncularının seviyesini tutturamaz hale gelmişti. Hatta arada bir bir veya iki tablo sattığı bile oluyordu. Evinin duvarında son soluğuna kadar ( 1946 ) asılı kalan tek tablo Picasso oldu.

Matisse, Cézanne, Picasso... Stein'lerin macerası

sergi 5 ekim 2011-12 ocak 2012
Grand Palais, Paris

cuma-pztesi 09:00-22:00
salı 09:00-14:00
çarşamba 10:00-22:00
perşembe 10:00-20:00
ikincigrup.com
 
Üst Alt