Patronum haftalık iznimi vermiyor ne yapabilirim?

Haftalık iznini kullanamayan çalışanlar ne yapmalı?

İş Kanunu tarafından kendilerine tanınan hafta tatilini kullanamayan çalışanlar, bu durumda ne gibi hakları olduğunu merak ediyor. Her hafta kesintisiz 24 saat izin yaptırılması gereken işçilere bu hakkı vermeyen işveren dava edilerek bu günlerin ücreti alınabilir mi?

ş Kanunu'na göre işçilere haftada en az bir gün izin verilmeli ve kesintisiz olarak dinlendirilmeliler. İşverenin çalışanlarını bu haktan faydalandırmaması mümkün değildir. Eğer işçi hafta tatili olmadan çalışırsa daha sonra bu günlerin ücretini zamlı olarak almalıdır. Peki hem tatilsiz çalışan hem de bu sebeple kendisine maaşına ek ödeme yapılmayan işçi dava açarsa ne olur?

İŞÇİ HAFTA TATİLİNDE ÇALIŞTIRILIRSA DAVA AÇABİLİR Mİ?

Tatil gününden önceki günlerin tamamında çalışan işçi 24 saatlik hafta tatiline hak kazanır. İşçinin hafta tatilinin işveren tarafından kullandırılmaması yasal değildir. Bu durum yasaklanmış olsa bile bir şekilde hafta tatili yapmadan çalışan işçinin ücreti ödenmelidir.

İşçi bu alacaklarını alamamış işe işverene dava açabilir. Bu alacaklar 5 yıllık zaman aşımına tabidir. Dava açan işçi eğer hafta tatillerinde çalıştırılmış ve fazla ücret alamamış ise geriye dönük 5 yıllık hafta tatili ücretini işverenden alabilir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt