• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Patrona bunları söylemeyin...

Okunuyor :
Patrona bunları söylemeyin...

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
İlişkiyi korumanın en iyi yolu patronunuza asla işinizi sevmediğinizi belli etmemenizden geçer.

Aşağıdaki önerilerimizi patronunuzundan gözünden okumaya çalışın. Böylece bu 7 cümleyi söylememenin akıllıca olduğunu anlayacaksınız.

"Bu benim işim değil."
Birçok patrona göre sizin işiniz sizden isteneni yapmaktır. Bu yüzden sizden işiniz olmayan birşey istendiğinde bunu söylemeyin. Bunun yerine patronunuzun bunu neden sizden istediğini düşünün. Belki geçerli bir sebebi vardır. Eğer o işi yapmanın kötü bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, patronunuza bu işi başkasının yapmasının daha iyi olacağını ya da nasıl yapılacağı konusunda çeşitli yolları açıklayın. Bunun başarılı olup olamaması patronunuza bağlıdır.

"Bu benim problemim değil."
İnsanlar bu cümleyi kurduklarında umursamaz görünürler. Bu onların sevilmesini sağlamaz özellikle de patronları tarafından. Bir problem büyüyorsa ve sizin olumlu bir söyleminiz yoksa en iyisi hiçbir şey söylememektir. Bunun yerine yardımcı olmaya çalışın. Çünkü iş yerindeki herhangi bir problem herkesin problemidir.

"Benim hatam değil."
Önlenmesi gereken bir cümle daha budur. İnsan doğası gariiptir. Bir olayın sizin suçunuz olmadığını iddia etmeniz insanların sizden şüphelenmelerine yol açar. Peki, burdaki olay nedir? Birşeyler ters gitmiştir ve bunun düzeltilmesi gereklidir. Bu durumda insanlar kimi suçlayacaklarını değil bu sorunu nasıl çözeceklerini düşünürler.

"Aynı zamanda sadece tek bir iş yapabilirim."
Fazla çalışmaktan şikayet etmeniz patronunuzun yükünüzü hafifletmesine yol açmayacaktır. Günümüzde herkes kendini baskı altında hissediyor ve çok çalışıyor. Komik olmak istiyorsanız unutmayın ki biraz iğneleme iyidir fakat bazen insanları kızdırabilir.

"Bu iş için fazla nitelikliyim."
Evet belki de öylesiniz ama şu anda yaptığın iş bu. Bu işi siz kabul ettiniz ve hala bu işi yapıyorsunuz. Bundan şikayet etmeniz sadece sizi kötü hissettirir. Buna ek olarak sizinle aynı işi yapan iş arkadaşlarınız sizden hoşlanmayabilirler. Ayrıca patronunuz "Madem öyle düşünüyor o zaman onu terfi ettireyim" diye düşünmeyecektir.

"Bu iş kolay, herkes bunu yapabilir."
Belki de söylemeye çalıştığınız şey işiniz kolay olduğu ve memnun olduğunuzdur fakat bu kulağa "Bu iş çok aptalca" diye gelmektedir. Ve patronlar işlerinin aptal olduğunu duymaktan hoşlanmazlar. Eğer yaptığınız iş basitse, memnun olun ve mümkün olan en kısa sürede o işi bitirin. Ayrıca o iş aptal olsa bile yapılması gereklidir.

"Bu yapılamaz."

Patronunuzun istediği şey gerçekten de imkansız olsa bile bunu söylemeniz onu memnun etmeyecektir. Patronunuzun bunu neden sizden istediğini düşünün. Çözülmesi gereken problem nedir? Hedef nedir? O amaca ulaşmak için çözüm yollarını araştırın. Patronunuzun tam olarak istediği budur. Çoğu patron imkansızı kabul etmez.

Son olarak kararsızsanız unutmayın ki konuşmamak bazen çok önemlidir.
iVillage
 

Guney

Kıdemli
Üye
Diyeceğim işte hepsini diyeceğimmmm...:))

Hey kapı nerdeydi?

-Çat
- ne oldu?
- istifa ettim
- o ses neydi?
-valla bilmiyorum ama sanırsam patron teşekkür demektense kapıyı çarpmayı tercih etti..
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Diyeceğim işte hepsini diyeceğimmmm...:))

Hey kapı nerdeydi?

-Çat
- ne oldu?
- istifa ettim
- o ses neydi?
-valla bilmiyorum ama sanırsam patron teşekkür demektense kapıyı çarpmayı tercih etti..
Anlaşılması güç ne yazıyor tercüme edermisiniz?:gul: Kim kime kapıyı çarptı orasını anlamadım:freakedout:
 

Guney

Kıdemli
Üye
Patron kapıyı çarptı ve kadın çıkan sesten dolayı meraklı arkadaşının sorgusunda...

galiba daha karışık oldu..:))
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Ben çıkıyorum
Efendim
Ayrılıyorum yani
Çkmak mı? iyice düşündün mü
Evet
İyi peki ne zaman
Hemen
Olmaz
Neden
Öyle pattan çıkılır mı? Biraz müsade et
.......

Sonra İşyeri arazisinde patronu kovala işin yoksa :)))
 
Üst Alt