• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Patates Borani

Okunuyor :
Patates Borani

mopsy

Emektar
Üye
Patates Borani tarifi
Et yemeklerinin yanında garnitür; gün davetlerinizde salata olarak ikram edebileceğiniz patates borani hem doyurucu hem de pratik!

Malzemeler
5 adet küçük boy patates
2 diş sarımsak
1 kâse yoğurt
2 yemek kaşığı mayonez
Damak tadınıza göre tuz

Üzeri için
Domates dilimleri
Doğranmış taze soğan

Hazırlanışı
Patatesleri yumuşayana kadar haşlayıp kabuklarını soyun.
Orta büyüklükte doğrayın derin bir kaba alın.
Sarımsağın kabuklarını soyup rendeleyin.
Ayrı bir kâsede; tuz, yoğurt, sarımsak rendesi ve mayonezi karıştırın.
Karışımı; patateslerin üzerine döküp harmanlayın.
Servis tabağına alıp domates dilimleri ve taze soğanla süsleyin.
Soğuk servis yapın.

Afiyet olsun.

mopsy

Emektar
Üye
Ispanak Borani

Çok nefis bende ıspanak ile yaptım bu gün.
Ispanak Borani tarifi

Malzemeler
1 kg. ince kıyılmış ıspanak pazı veya pancar,
2 adet kuru soğan,
4 su bardağı süzme yoğurt,
4 diş dövülmüş sarmısak,
2 yemek kaşığı tereyağ,

Sos için
1 yemek kaşığı tereyağ,
1 tatlı kaşığı kırmızı pulbiber,
Tuz,

Yapılışı
Ispanak veya seçtiğiniz yeşilliği önce yıkayıp, bir parmak kalınlığında ince ince kıyın.
Bir tencereye 4-5 su bardağı su ekleyip, 1 tatlı kaşığı tuz serpin. Su kaynayınca sebzeyi 10 dakika kadar haşlayıp, süzün.
Soğuyunca elinizle sıkarak portakal büyüklüğünde toplar yapın.
Bir tavaya yağı koyup ince kıyılmış soğanları ekleyip, kavurmaya başlayın.
Soğanlar sararınca ıspanakları ekleyin. Bir başka kapta yoğurt ve dövülmüş sarmısağı karıştırın.
5-6 dakika kadar kavrulan ıspanakların altını söndürüp, servis tabağına alın.
Üzerine sarmısaklı yoğurdu ilave edin. Öte yandan ufak bir tavada yağı etirip, kırmızı pul biberle 1-2 dakika pişirin.
Yoğurtlu ıspanak yemeğinin üzerine sıcak yağı gezdirip, servis yapın.

Afiyet olsun.

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Bu tarifte güzelmiş ama ben kayınvalidemin usulüyle yapıyorum ve çok nefis oluyor.

Ispanak yapraklarını yıkayıp, doğrayıp bir tavada soteliyorum. Diğer tavada ince kıyılmış soğanı, kıymayı kavuruyorum. Soğanlar karamelize olursa çok lezzetli oluyor. Sonra salça ile devam ediyorum karıştırmaya.

Sonra ıspanakları katıyorum bu karışıma ve bir iki karıştırmadan sonra yumurtaları kırıyorum. Yumurtalar top top duracak karışrılmayacak. Üzerine kapağı kapatın ve yumurtaların piştiğini görünce rendelenmiş kaşar baharat ekleyin. Kaşar eriyince servis yapın.

Yanına üzümlü kek ve çay çoooook nefis oluyor. Pazar sabahları iyi gidiyor. Uzayan sofra sohbetleriyle.

consume

Kıdemli
Üye
Bu tarifte güzelmiş ama ben kayınvalidemin usulüyle yapıyorum ve çok nefis oluyor.

Ispanak yapraklarını yıkayıp, doğrayıp bir tavada soteliyorum. Diğer tavada ince kıyılmış soğanı, kıymayı kavuruyorum. Soğanlar karamelize olursa çok lezzetli oluyor. Sonra salça ile devam ediyorum karıştırmaya.

Sonra ıspanakları katıyorum bu karışıma ve bir iki karıştırmadan sonra yumurtaları kırıyorum. Yumurtalar top top duracak karışrılmayacak. Üzerine kapağı kapatın ve yumurtaların piştiğini görünce rendelenmiş kaşar baharat ekleyin. Kaşar eriyince servis yapın.

Yanına üzümlü kek ve çay çoooook nefis oluyor. Pazar sabahları iyi gidiyor. Uzayan sofra sohbetleriyle.
Of of ellerinize sağlık :)yemiş kadar oldum

mopsy

Emektar
Üye

Merhaba

Oyle bir anlattiniz ki!
Inanin agzimizin suyu akti.
Tebrikler.

Siz denenmis sekilde tarif verdiniz.
Denenmis sekilde tarif veren
Bir diger uyemiz de sn.Sebla!

Bir de onun tarifleini okuyun.
Sanki tencereyi kafamiza vuruyor.
Yemek mi yiyeceksiniz,dayak mi yiyeceksiniz?
Anliyamazsiniz...........

Üst Alt