Pargalı İbrahim nasıl öldü?

Pargalı İbrahim Paşa Kanuni Sultan Süleymanın Has odabaşısı iken paşalığa terfi etti ve ardından Kanuni'nin kardeşi Hatice Sultan ile evlendi. Peki merak ediyormusunuz Pargalı İbrahim Paşa nın nasıl öldüğünü?

Pargalı, frenk, damat, makbul ve maktul lakaplarıyla anılan İbrahim Paşa, Irakeyn Seferi sırasında yaptığı bazı uygulamalar sebebiyle Padişahın güvenini kaybetti. Bazı tarihçilere göre Kanuninin eşi Hürrem Sultan ve defterdar İskender Çelebinin kötülemelerinin de bunda etkisi oldu. 15 Mart 1536 akşamı Kanuni her zamanki gibi İbrahim Paşayla akşam yemeği yedi. Ertesi sabah cesedi sarayın önünde boğulmuş olarak bulundu.

Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek mak***** çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşanın ölçüyü kaçırdığını düşünmeye başlamıştı.Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşayı iftara çağırdı. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ettiler. Kanuni Sultan Süleyman ona Bu gece sarayda kal dedi.Sadrazam yatmak için, hazırlanan odaya geçti, tatlı bir uykuya daldı.Aynı anda Cellat Kara Ali oraya girdi, yağlı kemendi onun boynuna doladı. Sadrazam İbrahim Paşa uyandı, bir süre direndi ama faydasız Cellat Kara Ali çok güçlüydü.
Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyuyor ve sonucu bekliyordu.Sadrazam Damat İbrahim paşa son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı. (15 Mart 1536)Padişahın bir numaralı adamıydı. Saraya damat oldu Makbul İbrahim Paşa unvanını aldı, sonra Padişah tarafından boğdurulup Maktul İbrahim Paşa oldu. Görkemli hayat acı bitti.

NOT: Muhteşem yüzyıl dizisinde Pargalı Hayranları kendilerini fazla kaptırmasınlar Dizide Pargalı her an boğdurulup diziye veda edebilir:)
 
Peki padişahların nasıl çocuklarını öldürttüğünü ya da kardeşlerin birbirini nasıl öldürdüğünü biliyor musunuz
Ne pis bir düzen varmış yahu o zamanlar.Taht kavgaları yüzünden kimler ölmüş kimler..
 
Çok acı çok.Hatta padişahların bir kısmı çocukları boğulurken seyretmiş bazıları da çocuklarının ölüleri üzerinden seke seke geçmiştir.
İnanılmaz birşey. Tam bir vahşet.
 
  • Etiketler
    damat ibrahim frenk ibrahim makbul ibrahim makdul ibrahim pargalı ibrahim
  • Üst Alt