Parametrik gençlik

Merhaba
Columbia Üniversitesinden (GSAPP) on mimarlık öğrencisi, kinetik eylemlerden esinlenerek yenilikçi bir tasarım geliştirdi.
Polimorfik adı verilen bir mühendislik ve tasarım çözümü ile gerçekleşen bu tasarım küçük bir bütçeyle uygulandı.

1692.jpg

2359.jpg

Able Charlie, Alexis Burson, Ivy Chan, Jennifer Chang, Aaron Harris, Trevor Hollyn Taub Brian Lee, Eliza Montgomery, Vernon Roether, ve David Zhaiden oluşan grup, 119 adet birbirine bağlı bölümler oluşturacak şekilde aynı anda hem bir şezlong, hem çift taraftlı tezgah hem de interaktif denge tahtasına dönüşebilen bir yapı gerçekleştirdi.

3283.jpg

4255.jpg

Bu bölümlerden her biri dikey hareketi çizgiler üzerinde başka elemanlar tarafından alınır hale getirmeye yarayan bir pivot ve cıvata sistemi ile bağlandı. Birlikte gerçekleşen bu hareketler kullanıcıların hareketleriyle etkileşim yoluyla bağlantı sağladı ve hem kullanımın hem de görünümün sürekli değişmesine olanak verdi.
Yapının genel formu sürekli değişen bir manzara olarak gerçekleşirken, her oturma koşulunda fonksiyonelliği en üst düzeye çıkartmaya yarayan bir esneklik sağlandı. Hareket için aktivasyon noktası olarak sadece kendi ağırlığının kullanılması, duruşları tolere edebilecek esnekliğe sahip olunması, elastik bantlar ile birbirine bağlanan, takviyeli iç çentikler ile güvenlikli olması sağlanan yapı, merkezi pivot çubuklarının üzerinde yanal hareketleri yapabilen bu proje uygulamada da bin dolara mal oldu.

5238.jpg

6216.jpg

7189.jpg

8177.jpg

9166.jpg

10132.jpg

11199.jpg

12142.jpg

Kaynak:Evolo
Çeviri:Mimdap

Mimdap » Parametrik gençlik…

Ne ise yarayacak bu..? yada söyle sorayim hangi bayan kocasina izin verir koltuk diye bunu alalimmi Hanim eve diye sorsa : ))
Maksat is olsun ,ise yaramasada, yatsan yatilmaz otursan bundan daha rahat ve 10 misli daha az yer kaplayan binlerce alternatif varken bu bulus para etmez bence

Ne ise yarayacak bu..? yada söyle sorayim hangi bayan kocasina izin verir koltuk diye bunu alalimmi Hanim eve diye sorsa : ))

Maksat is olsun ,ise yaramasada, yatsan yatilmaz otursan bundan daha rahat ve 10 misli daha az yer kaplayan binlerce alternatif varken bu bulus para etmez bence
Merhaba

Sn.KOMANDO;
Bu konseptin bayanlarla bir ilgisi yok!

Cunku
Ev esyasi degil.

Parklarda,umuma acik yerlerde kullanilan kanapelerin yerine dusunulmus.
Ornegin;
Cocuk bahcelerinde
Universite bahcesinde,
......

Kardes iyi güzelde kullanilan malzemeye baktinmi ? Galiba 10 adet bank yapilir buna harcanan tahtalardan, zaten memlekette orman kalmadi birde bu yayginlasirsa vay agaclarin haline.
GIRGIR bir yana ben begenmedim...begenmedim derken elbette senin buraya eklemene degil bu yapimi begenmedim,yinede ekledigin icin tesekkürler

Merhaba

...zaten memlekette orman kalmadi birde bu yayginlasirsa vay agaclarin haline....
En onemli sorunumuz!
Ustelik bir de orman yakiyorlar.

Üst Alt