• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Para ve İman Kim de?

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 37
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Para ve İman Kim de?

Guney

Kıdemli
Üye
Merhaba!

Nihayet bu arastimamda basariyla sona erdi.
Sn.Ugur Dundar'dan "Arena" programi icin is talep edecegim.

Sn.Guney paranin donmesine sevindim.
Artik sorunun cevaplarindan biri belli.
Peki sorunun diğer bölümü için ne yapacağız sayın Mopsy...
Para ben de peki iman kim de?... belki oda bendedir..:)) kim bilebilir?
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Eger UMIDINIZ varsa ona da sahipsiniz.
Umidinizi kaybettiginiz gun onuda kaybetmis olacaksiniz!
Cunku yalniz......
 

İnci

Kıdemli
Üye
İşte size İmanı gösteren 100 ayrı özellik... KAYNAK KUR-AN
Sayın Ammar ben size kendi fikrinizi soruyorum.Kuran'da ne yazıyor diye sormuyorum.

Bir cümle bile olsa kendi fikriniz yokmudur sizin?
 

çerkeş18

Amatör
Üye
“ Hüküm ancak Allah’ındır. O, sırf kendisine kulluk etmenizi emretti.. İşte dosdoğru din budur.” (Yusuf, 12:40)

Bu ayet uyarınca söz konusu toplum Allah’ın varlığını kabul etse de kiliselerde, manastırlarda havra ve mescitlerde insanların serbestçe ibadet etmelerine müsamaha gösterse de cahiliyye toplumu sınıfına girer.
O zaman havraları kiliseleri manastırları kapatalımmı.onlarda camileri ibatetleri yasaklarsa
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Tevhid ,tevhid diye kafayı kazıya kazıya iman olmaz. Bazı insanlar sessizdir. İbadetini bağırarak yapmazlar. İçinden yaparlar. İmanını ve bilgisini bilemezssiniz.İmanı ölçmek insana düşmez. Zorla hiçkimse değişmez.Değişse de rahatladığı takdirde geri döner.
Rusyada Londonskaya Kumarhanelerindeki kızlar en ince yerine kadar seçilmiştir.
Ancak oraya giren misafirlerin dilenci kılığında girilmesine de müsade edilir.
Çünkü para hiç ummadığınız sessiz zavallı görünümlü birinde de olabilir. İnsan görünümü herkesi yanıltır.

bence.
 

Ammar

Kıdemli
Üye
Sayın Ammar ben size kendi fikrinizi soruyorum.Kuran'da ne yazıyor diye sormuyorum.
Bir cümle bile olsa kendi fikriniz yokmudur sizin?
Kendi fikrim diye birşey mi var...? bakınız bize fikir felan soran yok, bizim fikir beyan etmeyede hakkımız yok.....

FATIR SURESİ....
10) Kim itibar ve üstünlük isterse bilsin ki, itibar ve üstünlük tümü ile Allah'ın tekelindedir......

11) Allah siz önce topraktan, sonra spermadan yarattı. Sonra erkekli- dişili çiftlere dönüştürdü. O'nun bilgisi dışında hiçbir dişi ne hâmile kalabilir ve ne de doğurabilir. Ömrü uzun olanın çok yaşaması ve kısa ömürlülerin az yaşamaları kesinlikle bir kitapta kayıtlıdır. Hiç kuşkusuz bu Allah için kolay bir iştir.

13)............ Güneşi ve ayı buyruğu altına almıştır. Her biri belirli bir sürenin sonuna kadar hareket eder. İşte Rabb'iniz bu Allah'dır. Egemenlik O'nun tekelindedir. O'nu bir yana bırakarak taptığınız düzmece ilahlar bir çekirdek kabuğunun bile sahibi değildirler

15) Ey insanlar, siz Allah'a muhtaçsınız; oysa Allah hiç kimseye muhtaç değildir ve övgüye lâyıktır

16) Eğer dilerse sizi yok eder ve yerinize başka bir canlı türü getirir.

17) Bunu yapmak, Allah için zor değildir.

28) Yine böyle değişik renkte insanlar, hayvanlar ve davarlar yarattık. Allah'dan asıl korkanlar, O'nun bilgin kullarıdır. Hiç kuşkusuz Allah üstün iradeli ve bağışlayıcıdır.

41) Gökleri ve yer yuvarlağını dengede tutarak yörüngelerinden çıkmalarını önleyen sadece Allah'dır. Eğer onlar yörüngelerinden çıkacak olsalar onları O'ndan başka hiç kimse dengeye getiremez. Hiç kuşkusuz O, hoşgörülü ve bağışlayıcıdır.

44) Göklerde ve yeryüzünde Allah ile başa çıkabilecek hiçbir güç yoktur. Hiç kuşkusuz O her şeyi bilir ve gücü her şeye yeter.

45) Eğer Allah, insanların davranışlarının cezasını hemen verseydi yeryüzünde hiçbir canlı yaratık bırakmazdı. Fakat O, onları belirli bir sürenin sonuna kadar erteliyor. Söz konusu süreleri dolunca, kuşku yok ki, Allah kullarının durumunu görmektedir.

YASİN SURESİ...

6) O Kitap, sana, ataları uyarılmamış, bu yüzden kendileri de gaflet içinde kalmış bir toplumu uyarman için indirilmiştir

043] Dilesek; onları suda boğardık da ne kurtaran bulunurdu, ne de kurtulabilirlerdi.

082] Bir şeyi murad ettiği zaman, O'nun emri sadece ona; ol, demektir. O da oluverir.

083] Her şeyin hükümranlığı elinde olanı, tesbih ederiz. Ve siz, O'na döndürüleceksiniz

Hacc Sûresi

1.Ey insanlar, Rabbinizden korkup-sakının, çünkü kıyamet saatinin sarsıntısı büyük bir şeydir.

2.Onu gördüğünüz gün, her emzikli kendi emzirdiğini unutup geçecek ve her gebe kendi yükünü düşürecektir. İnsanları da sarhoş olmuş görürsün, oysa onlar sarhoş değillerdir. Ancak Allah'ın azabı pek şiddetlidir.

3- İnsanlardan kimi, Allah hakkında bilgisi olmaksızın tartışır durur ve her azgın-kaypak şeytanın peşine düşer.

8.İnsanlardan kimi, hiçbir bilgisi, yol göstericisi ve aydınlatıcı kitabı olmaksızın Allah hakkında tartışır-durur

18.Görmedin mi ki, gerçekten, göklerde ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanlardan birçoğu Allah'a secde etmektedirler. Birçoğu üzerine azap hak olmuştur. Allah kimi aşağılık kılarsa, artık onun için bir yüceltici yoktur. Şüphesiz Allah, dilediğini yapar.

64- Göklerde ve yerde her ne varsa O'nundur. Şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan (Gani)dır, övülmeye layık olandır.

Şimdi bırakın biran böyle güç ve kudret sizin elinizde olsa, gelip bana fikrimi sorarmısınız, yada biraz daha basitleştirelim, A.B.D silah teknoloji vs gibi alanlarda bugün kinden 100 kat daha güçlü olsa Türkiye' ye veya başka bir ülkeye aldığı bir karar hakkında ne düşünüyosun diye sorar mı..?:prv:

Bir emri ile bir toplumu bırak, kainaatı yok edecek bir yaratıcı, her türlü güce kudrete sahip, ve bunu kullanmakta istediği gibi özgür, istese bir emirle galaksiyi yok edebilecekken sana fikrinimi soracak...
 

Ammar

Kıdemli
Üye
[
� Hüküm ancak Allah�ındır. O, sırf kendisine kulluk etmenizi emretti.. İşte dosdoğru din budur.� (Yusuf, 12:40)

Bu ayet uyarınca söz konusu toplum Allah�ın varlığını kabul etse de kiliselerde, manastırlarda havra ve mescitlerde insanların serbestçe ibadet etmelerine müsamaha gösterse de cahiliyye toplumu sınıfına girer.

/QUOTE]O zaman havraları kiliseleri manastırları kapatalımmı.onlarda camileri ibatetleri yasaklarsa
Senin o cümleden anladığın bumu...?

ALLAH C.C hükmü dışında yönetici konumundakiler mescit, kilise, manastır, havralarda topluma tamam ibadetinizi yapın desede, yinede toplumun sadece din konusunda özgür bırakıp, ALLAH C.C u geriye kalan cemiyet yaşantısı, ahlak kuralları, vs.vs.... gibi genel anlamdan soyutlayıp sadece ibadet kısmında ALlAH C.C un emirlerinin geçerli olduğu toplumdan bahsediyor....:prv:
 

ajan

Tecrübeli
Üye
para bende :) ama imanı bilmiyorum..

iman ; en son fetullah gülendeydi, o da mossad'a vermiş, mossad da ona para vermiş, o da o parayla amerikaya gitmiş, mossad imanı cia e satmış, yani vermiş, cia de gladio ya hibe etmiş, karşılığında tutanak tutmuş,tutanakta da "hayırlısı olsun" yazıyormuş...bende bu konuyu teşkilat-ı mahsusa'dan duydum yani onların yalancısıyım...hayırlısı olsun.. :)
 

carloss

Kıdemli
Üye
para bende :) ama imanı bilmiyorum..

iman ; en son fetullah gülendeydi, o da mossad'a vermiş, mossad da ona para vermiş, o da o parayla amerikaya gitmiş, mossad imanı cia e satmış, yani vermiş, cia de gladio ya hibe etmiş, karşılığında tutanak tutmuş,tutanakta da "hayırlısı olsun" yazıyormuş...bende bu konuyu teşkilat-ı mahsusa'dan duydum yani onların yalancısıyım...hayırlısı olsun.. :)
Okuduğum en fevkalade yorum :)

Ammar, mouse n sağ tuşu bozulacak yakında, kopyala yapıştır yapmaktan. Okumuyoruz o yapıştırdıklarını biliyorsun değil mi ? Hani sen alın size cevap şeklinde yapıştırıp sonra da koltuğuna yaslanıyorsun ya söyleyim dedim :)

Ben de para yok, iman da yok. Demek ki para ile iman aynı yerde duruyor.
 

bziya

Kıdemli
Üye
İnanmak, görmüş gibi, kabul etmek, tasdik etmek, beğenmek demektir. Bir insanın Müslüman olabilmesi için, iman sahibi olması, yani dinimizin emir ve yasaklarına inanması şarttır. Yalnız inanması da kâfi değildir; bu emirleri beğenmesi ve sevmesi de şarttır. Bu da bir bilgi işidir. Yapıp yapmamak ayrı, bunları kabul etmek, beğenmek ve sevmek ayrı şeydir. Yapıp yapmamak günah ve sevapla ilgili, kabul etmek ve beğenmek imanla ilgilidir. İmanın altı esası bir bütün olup, çok önemlidir. Ufak bir şüphe götürmez. İnandığı halde, birini bile beğenmemek kâfirliktir.


(İman edenin, neyi yok; imandan mahrum olanın neyi var ki?) sözü, ne demektir?

Hüküm, neticeye göre verilir. Ebedi kâr ve zarara bakılır. Ebedi nimetlere kavuşmanın veya ebedi azaplara düşmenin sebebi, insanda bir hazinenin varlığına veya yokluğuna bağlıdır. Bu hazine imandır, Müslüman olmaktır. Bu hazineye malik olanın her şeyi var demektir. Bu hazineden mahrum kalanın da, hiçbir şeyi yok demektir. Mesela dünyanın en fakir insanı salih bir Müslüman olsun. Bu çok fakir Müslümana, (Dünyanın bütün servetini, her şeyin tapusunu sana vereceğiz, dünyanın lideri de, sen olacaksın, ama; imanını bırak) deseler. O, çok fakir Müslüman, bunu asla kabul etmez. Demek ki, iman sahibi, dünyadaki bütün servetin satın alamayacağı bir hazineye ve erişilemeyecek bir makama sahiptir.

Netice olarak, Allahü teâlâya iman eden kimse, o haliyle de ölürse, ebedi Cennetliktir. Başka hiç bir şeyi olmasa da, ne önemi var? İmandan mahrum olanın akıbeti ise, ebedi Cehennemdir. Bütün dünya onun olsa da, neye faydası olur? Onun için bir iş yaparken, bu işten Allahü teâlâ razı mı, değil mi ona bakmak gerekir. O, razı ise başka hiç kimse razı olmasa da, önemi yoktur. O razı değilse, herkes razı olsa da, beğense de, hiç kıymeti olmaz. O halde her işte ölçümüz, Allahü teâlânın rızası olmalıdır.

En faziletli iman

İmanın altı şartına inanıp, hubb-i fillah ve buğd-i fillaha sahip olduktan sonra, hep Allahü teâlâyı hatırlamak, her işini dine uygun olarak, Allah için yapmaktır. Bir hadis-i şerif meali:
(En faziletli iman, nerede olursan ol, Allahü teâlânın seninle beraber olduğunu bilmendir.) [Taberani]

-----------------------------------------------------------------------------------------
Paranın kimde olduğu bizim için pek önemli değil zira aslı yokluktan , hayalden ve geçici lezzetlerden ibarettir.Biz geçici olmayan , devamlı ve bâki olandan ve ebedi kazanç vesilesinden bahsettik.
 
Üst Alt