• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Papa ya gec kalmis bir cevap

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Papa ya gec kalmis bir cevap

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri 79 yaşındaki Papa 16. Benediktus'un Almanya ziyareti sırasında Salı günü Regensburg İlahiyat Fakültesinde akademisyenlere hitaben yaptığı , "İnanç ve Akıl" temalı konuşmasından bir bolumu ve tarafimdan verilen cevap asagidadir.

Uzmanlar, bunun başlangıç dönemindeki surelerden biri olduğunu söylüyorlar. O dönemde Muhammed, güçsüzdü ve de tehdit altındaydı. Ama imparator, doğal olarak, kutsal savaş konusunda müteakip dönemlerde gelişmiş ve Kur'an - ı Kerim'da belirlenmiş diğer düzenlemelerden de haberdardı. İmparator, ayrıntılara dalmaksızın, bir Kitap sahibi olanlar ile 'acımasızlar' arasındaki davranış farkını izah etmek için, bizi hayrete düşüren sert bir üslupla muhatabına, genel anlamıyla din ve şiddet ilişkisi bağlamında basit bir temel soru yöneltiyor: (Hadi bana Muhammed'in yeni olarak ne getirdiğini göster! Bu konuda, kendisinin vaaz ettiği dini kılıç ile yayma emri türünden kötü ve insanlık dışı şeylerden başka bir şey bulamazsın)
I-) Cevap: Once yeni birsey getirmelimiy di? Sorusunu sormak lazimdir.

Madem ki Allah cc TEKTIR.
Madem ki Allah cc indinde tek din ISLAMDI.
Madem ki butun Peygamberler Onun TEK DINININ MESAJINI tasiyorlardi.

42/13//Sizin için, dinden, Nûh'a önerdiğini, sana vahyettiğini, İbrahim'e, Mûsa'ya ve İsa'ya önerdiğimizi şöyle diyerek kanunlaştırdı:"Dini dosdoğru tutun; onda bölünüp fırkalara ayrılmayın!" Onları çağırdığın bu tutum, şirke bulaşanlara çok ağır gelmiştir. Allah, dilediğini kendisi için seçer ve hakka yönelenleri kendisine iletir.
26.195. Açık-seçik Arapça bir dille indirdi.
26.196. O, elbette ki öncekilerin kitaplarında da var.
26.197. Beniisrail bilginlerinin de onu bilmesi bunlar için bir belirti/kanıt değil mi?
Iste bu temel baglamlarda;Allah cc Diyor ki:VIII-Kuran basligindan bir alintiyla cevap verelim.

a)Kuranin inmesinde ki on gorum Allah cc nun sozlerini alemlere yeniden hatirlatmaktir.
Sayisini bilmedigimiz kadar cok Peygamber vasitasiyla cesitli zaman dilimlerinde tekrar tekrar alemlere defalarca gelerek VAAZ EDILEN/HATIRLATILAN,Allah hadislerine, alemler zaten vakifti. Bu yuzden Kuranda;Vahyin yeniden bu alemlere hatirlatilmasi hususunda araci olmustur.
11.20. Resullerin haberlerinden, kendisiyle kalbini destekleyip sağlamlaştıracağımız her şeyi sana anlatıyoruz. Bunun içinde sana hak gelmiştir. Bunda, inananlar için bir öğüt ve hatırlatma da vardır.
12.104. Sen, bu tebliğin için onlardan bir ücret istemiyorsun. O, bütün âlemler için bir hatırlatmadan başka şey değildir.
20.3. Saygıyla ürperene bir hatırlatma/düşündürme/öğüt verme olsun diye indirdik.
38/49//Bir hatırlatmadır bu! Korunup sakınanlar için elbette güzel bir gelecek vardır.

b) Bu hatirlatmadan beklenilen ise:Muhatap olmaya layik olanlara rehber olmasi icindir.
14/52//İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah'ın tek ilah olduğunu bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.
16/64//Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
14.1. Elif, Lâm, Râ. Bir kitaptır bu. Ki indirdik sana, çıkarasın diye insanları Rablerinin
izniyle karanlıklardan nura; Hamîd, Azîz olanın yoluna...
Iste bu yuzden Kuran daha once inmis Kitaplarla o Kitap ehl-i lerinin hukmetmelerini emreder.

Vahy Kitapiyla hukmetmeyen,ehl-i Kitap mensubu zalimdir. Allah cc;Vahylerin gizlenmemesini, acikca teblig edilmesini emretmistir.
2/159//İndirdiğimiz açık-seçik delillerle, kılavuz mesajı; Biz onu Kitap'ta insanlara ayan, beyan gösterdikten sonra gizleyenlere işte onlara, hem Allah lanet eder hem de diğer lanet okuyanlar lanet eder.

Museviler,Tevrat isimli Vahiy parcasiyla hukmetmeliler. Cunku onlara gelen Musluman/ Allaha teslim olmus peygamberler, onlarin aralarindaki ihtilaflarda Tevrat adli Vahy Kitapiyla hukmettiler.
5/44//Biz indirdik Tevrat'ı, biz. İyiye ve güzele kılavuz var onda, ışık var.Allah'a teslim olmuş peygamberler, Yahudilere onunla hakemlik yaparlardı. Kendini Rabb'e adayanlarla ilim ve hikmette derinleşmiş olanlar da Allah'ın Kitabı'ndan korumakla görevli olduklarıyla hükmederlerdi. Zaten onlar Allah'ın Kitabı'na tanıklardı. Artık insanlardan korkmayın, benden korkun da ayetlerimi basit bir ücret karşılığı satmayın. Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, kâfirlerin ta kendileridir.
5/45//O Kitap'ta onlar üzerine şöyle yazmıştık: Cana can, göze göz,buruna burun, kulağa kulak, dişe diş... Yaralamalar karşılığında da kısas. Kim kısası bağışlarsa, bu bağışlaması kendisi için günahlara bir perde olur. Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir.

Hiristiyanlar Incille hukmetsinler.
5/47//İncil bağlıları Allah'ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler sapıkların ta kendileridir.
Peki oyleyse Kuran bu Kitap ehlileri uzerinde ne yonde hukum sahibidir? Kitaplarindaki oynamalari uzerinde soz sahibidir. Yani bu Kitaplara dolayisiyla Islam dinine eklenen Hurafalari ortaya koydugu hukumler; onlar uzerinde duzeltici olarak hakimiyet surer. Seri hukumlerinde bagli olduklari Kitaba uyarlar.

5/48//Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik.Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın.Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir.
16/64//Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.

5.14. "Biz Hıristiyanlarız!" diyenlerden de mîsaklarını almıştık. Onlar da öğütlenmek üzere çağırıldıkları şeyden nasiplenmeyi unuttular. Bu yüzden, aralarına kıyamete değin düşmanlık ve şiddetli nefret saldık. Sınaat/teknoloji olarak ürettikleri şeylerin ne olduğunu Allah onlara yakında haber verecektir.
5.15. Ey Ehlikitap! Resulümüz size geldi. Kitap'tan saklamış olduklarınızın çoğunu size ayan-beyan açıklıyor; çoğundan da geçiyor. Şu bir gerçek ki, size Allah'tan bir ışık ve apaçık bir Kitap gelmiştir.
Peki nedir bu,sapmalar-nedir Kuranin duzelttikleri?
Ornegin yahudiler Meryem ra. bir zinakar, Oglunu ise mesih kabul etmiyordu.
Kuran bu konuya aciklik getirerek:Allah cc melaike araciligiyla Meryeme ra.;iki alemde de MUBAREK kilinmis bir evladi mujdeledi! Allahin cc OL! Emriyle olacak olan bu cocuk bir BAKIREden dogmustur.Ve MESIH tir.

3/45//Bir de, melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah seni, kendisinden bir kelimeyle muştuluyor. Adı, Meryem'in oğlu İsa Mesih'tir.Dünya ve âhirette yüz akıdır.Allah'a yaklaştırılanlardandır."
3/47//Meryem dedi ki: "Rabbim, çocuğum nasıl olur benim?Bana hiçbir insan dokunmadı ki!" Allah cevap verdi: "Allah dilediğini işte böyle yaratır! Bir iş ve oluşa karar verdiğinde sadece ona "Ol!" der; ve o hemen oluverir."

Yine ornegin Iseviler Isa asi Allah cc nun oglu olarak goruyorlardi.
Kuran bu konuyada aciklik getirerek onun Allah cc nun Kitabini getiren Resul oldugunu bildirdi.

5/75//Meryem'in oğlu Mesih, bir resulden başkası değildir. Ondan önce de resuller gelip geçmiştir. Onun annesi de özü-sözü doğru biriydi. İkisi de yemek yerlerdi. Bak nasıl açıklıyoruz onlara ayetleri! Sonra bak, nasıl gerisin geri çevriliyorlar!

Ve onlari Kuranla uyarmistir.
Isevileri:
4/171//Ey Ehlikitap! Dininizde aşırılığa gidip doymazlık etmeyin! Allah hakkında gerçek dışı bir şey söylemeyin! Meryem'in oğlu İsa Mesih, Allah'ın resulü ve kelimesidir. Onu, kendisinden bir ruhla beraber Meryem'e atmıştır. Artık Allah'a ve resullerine inanın. "Üçtür!"demeyin.Son verin, sizin için daha iyi olur. Allah Vâhid'dir, tek ve biricik ilahtır. Kendisi için bir çocuk olmasından arınmıştır O.Yalnız O'nundur göklerdekiler ve yerdekiler.Vekil olarak Allah yeter.

Musevileri:
4/157//"Biz, Allah'ın resulü Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demeleri yüzünden. Oysaki onu öldürmediler, onu asmadılar da; sadece o onlara benzer gösterildi. Onun hakkında tartışmaya girenler, onunla ilgili olarak tam bir kuşku içindedirler.Onların, ona ilişkin bir bilgileri yoktur;sadece sanıya uymaktalar. Onu kesinlikle öldürmediler.

II- Cevap; Siddeti emretmistir, diyerek silahli CIHAT elestirisinde bulunmustur. Bunu Kuranla aciklamak cok kolay ancak muhatap Isevi katolik dininin baskani! O halde onun diniyle acikliyalim ki Kitabini inkar noktasina geldigini gorsun.

Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Ben barış değil, kılıç getirmeye geldim. Çünkü ben oğulla babasının, kızla annesinin, gelinle kaynanasının arasına ayrılık sokmaya geldim. (Matta 10:34-35)

"Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı! Katlanmam gereken bir vaftiz var. Bu vaftiz gerçekleşinceye dek nasıl da sıkıntı çekiyorum! Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim. Bundan böyle bir evde beş kişi, ikiye karşı üç, üçe karşı iki bölünmüş olacak. Baba oğluna karşı, oğul babasına karşı, anne kızına karşı, kız annesine karşı, kaynana gelinine karşı, gelin kaynanasına karşı olacaktır." (Luka 12:49-53)

Oradakiler bu sözleri dinlerken İsa konuşmasını bir benzetmeyle sürdürdü. Çünkü Kudüs'e yaklaşmıştı ve onlar, Tanrı'nın Egemenliğinin hemen ortaya çıkacağını sanıyorlardı. Bu nedenle İsa şöyle dedi: "Soylu bir adam, kral atanıp dönmek üzere uzak bir ülkeye gitmiş...
'Üzerlerine kral olmamı istemeyen bu düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'"
SAYIN PAPAZUL EKBER PAPA HAZRETLERI!?: EGER DININIZE GERCEKTEN BAGLIYSANIZ KITABINIZINDA SAHIDI OLMALISINIZ.
ELLERINIZDEN OPERIM........
 
B

bursali68

Ziyaretci
Selam Sn.mopsy,

Verilen cevap,özellikle son bölümdeki paragraflardaki alıntılar mükemmel ve doğru,denir ya " taşı gediğine koymak " o anlamda.Hani belki de o anlamda değil oradaki kılıç,yani şiddet anlamında değil veya araya sokulacak ayrılıklar bölmek parçalamak anlamında değil,ama Kur'an'daki de o anlamda değil.Bunu anlaması için Papa nın kafasına dank ettirilmeli,bu da doğru ve en doğrusu kendi kitaplarından,anlarsa...Ben de Hristiyan veya genellikle karşıma çıkan Yehova Şahitlerine kendi kitaplarından alıntılarla cevap veriyorum.

Ellerinize,yüreğinize sağlık.

Sağlıcakla kalınız.
 

bziya

Kıdemli
Üye
Kafir papanın elini öpen bir başka F.Gülen taslağına şahit oluyoruz galiba.Ama bi dakka bu onu sollamıştır kanaatimce.F.gülen ayetlere tarihsel diyor buda ayetleri istediği herhangi bir konuya mealini iliştirerek "DİN BU" diyor.Yani her halikarda Din ve Kur'an yobazlığı...
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Sayin Bursali diyor ki;
Hani belki de o anlamda değil oradaki kılıç,yani şiddet anlamında değil veya araya sokulacak ayrılıklar bölmek parçalamak anlamında değil,ama Kur'an'daki de o anlamda değil.
Elbette degil.Bunu Sn.Katolik papa da biliyor.
Bilmek ve acikca soylemek.

Resul musvettelerine degil;
Allah cc seckinleri olan gercek
Resullere has bir ustunluk olsa gerek

Nahl suresi 44. ayetin hikmetide bu zaten!
16.44:Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine indirileni insanlara açık-seçik bildiresin de derin derin düşünebilsinler.
 

wolkan

Acemi
Üye
Kafir papanın elini öpen bir başka F.Gülen taslağına şahit oluyoruz galiba.Ama bi dakka bu onu sollamıştır kanaatimce.F.gülen ayetlere tarihsel diyor buda ayetleri istediği herhangi bir konuya mealini iliştirerek "DİN BU" diyor.Yani her halikarda Din ve Kur'an yobazlığı...
Düşüncelerini anlatabilmek için illede f.gülen adını kullanmak zorundamısın yoksa bu (fetullah gülen)sende bir takıntımı..?

İSLAM..! ben müslümanım diyen herkez için asla kötü düşündürtmemeli..İSLAM müslümanım diyene iyi düşünmeyi emreder.
 

snal

Acemi
Uzaklaştırıldı
işte papaya verilmesi gereken cevap;

abuk subuk demeçler verip insanları hasta ediyorsun. tükürüğümüzde boğarız lan seni..

eyy papa stop, dinimize laf etme stop, ağcayı salarım üstüne stop. ...

AYRICA;
eyy papa,bu ülkenin senden çok beklentisi var. mesela BAY_KILı alıp papua yeni gine'ye yerleşmeni umuyoruz...:freakedout:

bi şey sorcam, niye yaş yetmiş iş bitmişleri papa yapıyosunuz? ondan sonra hafif bunamanın etkisiyle salak salak konuşuyolar da...:freakedout:

sizde isim kıtlığı mı var, mesela niye sen 16.venedik oldun?
zekeriya beyaz'ı tanıyo musun?:freakedout:

papa sanırım vatikandaki tahtın bi yerlerini acıtıyor olmalıki dangalak dangalak şeyler söylüyorsun. Senden öncekiler gibi sende bunaksın sanırım. Nedir bu hiristiyanların sizden çektiği anlamadım ki hiç aklı başında biri gelmeyecek heralde oraya. bunayanı vatikana gönderiyorlar. Neyse Papa konumun gereği herkeze ve her görüşe saygı duyman gerekir hatta duymak zorundasındır yoksa bir dinin lideri olarak sonu gelmez felaketlere neden olabilirsin.(3. dünya savaşı-dinler savaş gibi..ı)

Haddini Bil Papa haddini...!
 

mopsy

Emektar
Üye
Kafir papanın elini öpen bir başka F.Gülen taslağına şahit oluyoruz galiba.Ama bi dakka bu onu sollamıştır kanaatimce.F.gülen ayetlere tarihsel diyor buda ayetleri istediği herhangi bir konuya mealini iliştirerek "DİN BU" diyor.Yani her halikarda Din ve Kur'an yobazlığı...
SELAM!

-220.06.2009, 02:38 PM tarihli Tanrinin Papa uzerinden emirleri basligina yolladigim son cevapta formumuzun Yehovaci gezgincisi Merkure verdigim cevap su sozlerle bitiyordu:
......ellerinden operim merkur!
-18.07.2009, 10,03 am. Tarihli Papa ya gec kalmis bir cevap basligina actigim konu Papaya verdigim cevap su sozlerle bitiyordu:
SAYIN PAPAZ’UL EKBER PAPA HAZRETLERI!?: EGER DININIZE GERCEKTEN BAGLIYSANIZ KITABINIZINDA SAHIDI OLMALISINIZ.
ELLERINIZDEN OPERIM........
-Madem imrendiniz sizin de hatiriniz kalmasin sayin bziya!
SIZINDE ELLERINIZDEN OPERIM!
 
Üst Alt