Pahalı pil mi ucuz pil mi kullanmalıyız?

Kaliteli markalar uzun süre dayanıyor, diğerleri ise ucuz. Peki hangi pili tercih etmeliyiz?

Wired'in yaptığı araştırma işte bu konuya cevap veriyor. Yapılan araştırmada, Duracell ve Energizer marka pillerin, ucuz pillere oranla iki kat daha uzun dayandığı görülüyor. Fakat fiyat / performans oranına gelindiğinde arada çok ufak fark olduğu dikkat çekiyor.

İşte Wired'in önerisi: "Doğru tercih pili hangi alanda kullanacağınıza göre değişiyor. Diyelim ki bir cep feneri için kullanacaksınız; bu durumda kullandığınız pilin pek bir önemi yok. Ucuz kullanırsanız sürekli pil değiştirme zahmetine girersiniz o kadar. Pahalı kullanırsanız da pil değiştirmezsiniz ama yine aynı parayı verirsiniz. Fakat Wii, PS3 ya da Xbox kumandası ya da uzaktan kumandalı helikopter/araba gibi cihazlar için kaliteli pil kullanmalısınız, çünkü voltaj çok düşerse bu cihazlar düzgün çalışmayabiliyor."
 
Fotoğraf makinesi gibi aletlede ucuz pil 1-2 poz ancak çekiyor. Uzun ömürlü piller özellikle duracell uzun süre performans sağlıyor.
 
Günümüzde çeşitli piller var fakat hangi cihaz için ne tür piller kullanmalıyız?Şarj edilebilir ve şarj edilmeyen piller 2 gruba ayrılır..Bütün pil çeşitlerini değilde gündelik hayatta cihazlarımız için kullandığımız piller şunlardır;

Şarj edilmeyen Piller(Kullan at)

Çinko Karbon,Alkaline ve Lityum piller..

Çinko karbon piller ucuz olmalarıyla birlikte en çabuk biten pil çeşitleridir..

Alkaline piller uzun ömürlü olmasının yanında güç tüketimi yüksek cihazlar için birebirdir..

Lityum piller oldukça pahalı,uzun ömürlüdür,dijital cihazlarda kullanılır..

Şarj edilebilen Piller

Lityum-iyon piller günümüzde pek çok cihazın içinde yer alan entegre pillerdir..Laptop,cep telefonu,müzik çalar,Rc araçlar ve benzeri cihazlarda kullanılır..

Nikel-demir ve Nikel-hydride piller aaa,aa uyumlu pil gerektiren cihazlarda kullanılır şarj etme kitleri veya cihaza entegre olarak şarj edilebilirler..Pc aksesuarları,klavye,mouse,fotoğraf makinesi ve benzeri cihazlarda kullanılır..

En kaliteli pil Duracell ve Energizer'in aksine Varta'dır..Şarj edilebilir ve alkaline pilleri çok kaliteli uzun ömürlüdür..Şarj edilebilir pillerin cihazın enerji tüketimine göre "mAh" olarak seçimi önemlidir örneğin dijital fotoğraf makinesi gibi yüksek güç ve uzun ömür açısından 2650 mAh'lık pil uygun olacaktır..Energizer'in şarj edilebilir pilleride oldukça kalitelidir 2650 mAh'lık Energizer Rechargeable serisi canavarları şarj ettikten sonra kablosuz klavye ve mousemde aylarca kullanıyorum bu piller tavsiyemdir..Energizer serisi piller ve orjinal şarj kitiyle piller dolduktan sonra şarj kiti akımı otomatik olarak kestiğinden piyasa malı şarj cihazlarındaki gibi pillerim deşarj olmuyor ve ömrünü koruyor..
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt