Ozon tedavisi nedir?

OZON TEDAVİSİ NEDİR

Ozonoksijen gazının güçlü bir elektrik akımı yardımıyla enerjilendirilmiş ve 3 moleküllü hale getirilmiş şeklidir. Doğada özellikle şimşek-yıldırımların çok olduğu hava koşullarında havadaki deniz kokusu-iyot kokusu şeklinde de hissedilebilir.
.
OZON gazının yüksek enerjili özelliği güçlü bir antiseptik özellik yaratır. Bu yüzden de OZON çok uzun yıllardır dezenfeksiyon amacıyla kullanılmaktadır. Avrupada birçok şehrin içme suyu OZON gazı yardımıyla dezenfekte edilmektedir. Bu uygulama ülkemizde de yaygınlaşmaktadır.
.
OZON gazının tıptaki ilk kullanımları 60 yıl geriye gitmektedir. Ancak yaygınlaşması zaman almıştır çünkü kullanılan OZON gazının vücuda zarar vermeyecek şekilde kalibre edilmesi ve risk oluşturmaması için teknoloji gerekmektedir. OZON gazı tıbbi kullanımlarda minimum-çok düşük dozlarda kullanılır. Bu yüzden de kullanılan OZON gazının kalibrasyonunun iyi yapılıyor olması gerekir.
.
Gökyüzünün mavi renginin kaynağı olan ozonun tıp dünyasında da günden güne çok daha önemli bir yer edinmektedir. OZON tedavisi ile kanserden diyabete, tansiyondan böbrek rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

OZONUN ETKİ MEKANİZMASI

OZON 3 oksijen molekülünün bir araya gelmesinden meydana gelen kararsız bir moleküldür. Yani içeriğindeki fazladan oksijen atomunu ortama verme eğilimindedir. Bu serbest oksijen molekülü ise kısaca OKSİDAN dır.. Yani OZON gazı çevresini okside etme eğilimindedir.

Peki bu okside edici molekül çok düşük dozlarda vücuda verilirse ne olur. Kısaca açıklamak gerekirse vücutta okside edici ajana karşı bir aşılanma oluşur. Vücutta verilen minik OZON dozlarına tepki olarak ANTİ-OKSİDAN mekanizma uyarılır. Yani OZON kısaca vücudun anti-oksidan yeteneğini arttırmak için kullanılır. Anti-oksidan kapasite arttığında ise vücudun kendini tamir yeteneği belirgin derecede artacaktır. OZON un bu etki mekanizması nasıl olup da çok geniş bir hastalık skalasında kullanılabildiğini açıklar.

OZON TEDAVİSİ KİMLERDE ÖNERİLİR

Ozon Tedavisinin ilk etkisi kendinizi çok daha sağlıklı ve güçlü hissetmenizdir. Yine ilk etkilerinden birisi bağışıklık sisteminin uyarılması ve hastalıklara yakalanma sıklığınızın azalmasıdır.

Anti-aging: Anti-oksidan sistemin OZON ile aktive edilmesi vücudun yaşlanma karşıtı sistemlerinin çalışması anl***** gelmektedir. Yaşlanma ve yaşlanmanın etkilerinin yavaşlatılması, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olma hali ozonun getirdiği yararların bir özetidir.
.
Bağışıklığın güçlenmesi, direncin artması: Ozonun tedavisi ile birlikte artan vücut direnci, güçlenen bağışıklık sistemi sayesinde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığı azalırken, hastalıkların da kısa sürede atlatılması mümkün olmaktadır.
.
Kronik Yorgunluğun Giderilmesi: Çağımızda birçok kişinin ortak derdi olan sürekli olarak kendini yorgun, bezgin hissetme durumu ozon yardımıyla giderilmektedir. Ozonun verdiği etki ile yorgunluğa neden olan kimyasal reaksiyonlar önlenmektedir. Yüksek enerjili oksijen, insanların kendilerini zinde ve sağlıklı olarak hissetmelerini sağlamaktadır. Bu geçici bir hissediş değiluzun vadeli bir toparlanma durumudur.
.
Zayıflama: Ozonun en bilinen etkilerinden bir tanesi metabolizmanın uyarılmasıdır. Ayrıca OZON un yağ içie uygulanmasıyla yukarıdaki iyi etkilere ek olarak bölgesel incelme sağlanabilmektedir. Ayrıca özellikle ozonun içeriği olan yüksek enerjili oksijen sayesinde sarkmalarda toparlanma olmakta; Özellikle sellülitli bölgelerede birkaç seans içinde belirgin düzelme görülmektedir.
.
Kronik Hastalıklar: Yapılmış olan çalışmalar OZON tedavisinin komplikasyonlarla giden şeker hastalığında, Multiple Skleroz gibi Otoimmun Hastalıklarda, Hepatit C ya da B ye bağlı kronik karaciğer hastalıklarında, yaşlılığa bağlı unutkanlık, hafıza kaybı, gibi rahatsızlıklarda, cilt hastalıklarında ve bağırsak hastalıklarında başarıyla kullanılabildiğini göstermektedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşan OZON tedavilerinin bir başka kullanım alanı ise kanserlerde vücudun kendini iyileştirme kapasitesinin desteklenmesidir.

LOKAL OZON UYGULAMALARI...

Ozon gazının yani enerjisi arttırılmış oksijenin vücudun problemli alanlarına minik dozlarda enjekte edilmesi vücudun o bölgesindeki iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Bu kullanım romatizmalarda , eklem problemlerinde ve lokal ağrılarda çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu kullanım ayrıca estetik amaçlı olarak da selülitlerin giderilmesi, bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesi, sarkmaların azaltılması için çok etkilidir. NEOSANTE bünyesinde OZON hem major uygulama denilen kan üzerinden yapılan uygulama, hem de lokal uygulama şeklinde kullanılmaktadır.

Dr. Ersal S. Işık
NEOSANTE Integratif Tıp Kliniği
 
Üst Alt