• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ozon kirliliği yazın hasta ediyor

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Ozon kirliliği yazın hasta ediyor

mopsy

Emektar
Üye
Kentte, yaz aylarında hissettiğiniz rahatsızlıkların sebebi, ozon kirliliği olabilir. TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili Öztürk, özellikle yaz aylarında, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yer yüzeyinde oluşan ozon tabakasının akciğer ve solunum sorunlarına yol açabildiğini söyledi

ANKARA - Ozon kirliliği, korkutuyor. Ancak söz konusu kirlilik, atmosferin yüksek katmanlarında oluşan ozon tabakasıyla ilgili değil. Ozon kirliliği, yaz aylarında, özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, yer yüzeyinde oluşuyor. Ozon kirliliğine maruz kalmak ise solunum ve akciğer sorunlarına, burun ve boğaz tahribatına, çocuklarda akciğer daralmasına yol açabiliyor.
Ozon kirliliği gelişmiş ülkelerde ciddiye alınan bir sorun, ancak Türkiye’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi dışında ozon kirliliği ölçümü yapan yok.
TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, ozon kirliliğiyle ilgili şu bilgileri verdi:

* Yeryüzünün 16-48 kilometre yukarısında oluşan ozon tabakası, güneşten gelen zararlı ışınları filtreliyor. Yere yakın seviyede oluşan ozon ise insan sağlığını, bitkileri, ormanları, asfaltları, binaların duvarlarını, elbiseleri tahrip ediyor.
* Kötü ozon yaz aylarında oluşan bir kirlilik türü. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yer seviyesinde solunan havada ozon olmamalı, atmosferin üst tabakasında ise yeterli miktarda ozon olmalı.

Sanayileşmeyle oran katlandı
* Yaz aylarındaki sıcak hava şartları ve UV ışınları yer seviyesinde ozon oluşumunu teşvik ediyor. Ozonun yer seviyesindeki konsantrasyonu sanayileşmeden, motorlu taşıt sayısındaki artış ve orman yangınlarından dolayı sanayileşmenin hızlandığı 1850 yılına göre iki katına çıktı.
* 15 Mayıs-15 Eylül ayları arasında, özellikle trafiğin ve akaryakıt istasyonunun yoğun olduğu şehir içi bölgelerde hava şartlarına bağlı olarak kötü ozon konsantrasyonu öğleden itibaren yüksek seviyeye ulaşıyor ve akşama kadar aynı seviyede kalıyor. Çünkü bu saatlerde atmosferde türbülans oluyor ve güneşten gelen UV ışınlarının şiddeti maksimum seviyeye ulaşıyor.
* Ozon çok güçlü bir oksidan. Yer seviyesindeki ozon, burun ve boğazdaki tükürük membranlarını ciddi bir şekilde tahrip ediyor. Ciğerlere kadar ulaşan ozonun yüzde 90’ı solunum yoluyla dışarı atılamadığı için hassas akciğer fonksiyonlarını bozuyor, kırmızı kan hücrelerinin yapısını değiştiriyor, farenjit, larenjit, göz, burun ve gırtlağa zarar veriyor.
* Ozon kirliliğine belli süre boyunca ve belli konsantrasyonda maruz kalındığında bitki örtüsü zarar görebilir, akciğer fonksiyonlarında azalma, solunum enfeksiyonunda artan hassasiyet, burun ve boğaz tahribatı, çocuklarda zorlanmış akciğer daralması yaşanabilir.

Tarımsal verimliliği düşürüyor
* Yer seviyesinde sınır değerlerin üzerindeki ozon kirliliği bitkilere ve ekosisteme zarar verir. Amerika’da ozonun tarımsal üretim üzerine verdiği zararın maliyet her yıl 500 milyon dolar.
* Ozon kirliliğinden minimum etkilenilmesi için 15 Mayıs-15 Eylül arasında saat 10.00 ila 18.00 arasında mümkünse trafiğin yoğun olduğu yerlerde dolaşılmamalı. Akaryakıt istasyonları, mobilya tesisleri, yaşlı ve egzozundan yoğun kirleticiler salan motorlu araçlar, kuru temizleme yerleri, yüksek yakma tesisleri, sunta fabrikaları gibi tesislerin kötü ozon oluşumuna neden olan önemli kaynaklar. Bu tür araç ve tesisler sıkı şekilde denetlemeli.

Dünya ölçüyor, uyarıyor

* Halk sağlığına önem veren bazı gelişmiş ülkeler özellikle yaz aylarında yer seviyesindeki ozon konsantrasyonunu ölçerek saatlik ortalamalar halinde halka duyuruyor. Türkiye’de sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu ölçümleri yapıyor. (aa)

Ozon kirliliği yazın hasta ediyor / Türkiye / Radikal İnternet
 
Üst Alt