• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Özne niz? ve siz

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 13
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Özne niz? ve siz

Guney

Kıdemli
Üye
He will make it happen, you will make it happen.
"İnandığınızz yolu anlatmak için söze başlarken seçtiğimiz özne, inandığınız yol konusunda derhal ipucu verir."

Sizce diye başlıyorum epey zamandan beridir sözlerime.. mazur görün.. seçtiğim "özne" galiba ipucu veriyor sizlere..
peki sizin "özne" niz desem cümlenizin neresinde olur özneniz..ve siz hangi sözcüğe özne dersiniz yazarken..

Moderatör tarafında düzenlendi:

sis_labirenti

Tecrübeli
Üye
Mükemmel bir soru... Hemen şunu ilave etmek istiyorum müsaadenizle; konuya edebi açıdan yaklaştığımı hemen başta belirtmek istiyorum. Hölderlin şiirlerinde dili özneden üste çıkarmaya çalışmıştır.Bu Hölderlin şiirinin genel ve tematik özelliğidir. Bundaki ana nedense dilin doğrudan özneye bağlı olmayıp öznenin de bir aktarılan olduğunun bilincinde olmakla alakalıdır. Bu anlamda Adorno hemen şu ilaveyi yapar " Dili konuşturmak"

Bugünlerde özne konusu üzerinde düşünmeye başlamıştım. Ve öznesiz bir şeyler yazabilmenin hayalii kurmaktayım. Bense gizli özneleri daha çok seviyorum. Özne mi yoksa kişi mi gizli? Özne özünde bir kişinin yani cümledeki yüklemin eylemcisidir. Fakat eylemsizlik durumlarında da özne vardır. Özne o durumlarda da eylemsizliğin eyleyenidir.

Çoğul özneler kullanışım da sıklıkladır. Ama gizli özneleri hep daha çok sevmişimdir.

Bu zekâ kokan konuyu sabırsızlıkla takip edeceğim.

Guney

Kıdemli
Üye
ortak "özne" diyeceğim keyifle bendenizde zaman zaman "gizli" olan özne yi sevmişimdir ve özne olmayan yazılar da bile aramışımdır acaba nerede diye ve teşekkür edeceğim övgünüze..
bu konuya sevili Mopsy nin desteğinin çokça olacağını ama öznelerinin açık olacağını düşünüyorum..

sis_labirenti

Tecrübeli
Üye
Özneler zaten hep meşgul etmiştir beni. Çünkü tekil birinci, ikinci veya üçüncü kişilerin veya çoğul hallerinin kullanımı dilsel açıdan farklı içerikler arz eder. Bu aynı diyalektiğin nicel ve nitel yasası gibidir.

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Sayin Guney!
He will make it happen, you will make it happen.
Sectiginiz bu cumle YASAM KALITESI aciklamasinin TEMEL cumlesidir.

Ama sizin bu temelde soruyu sordugunuzdan emin degilim.
Dunyada BEN den baska bir ozne yoktur.
Tum felsefeler BENlik uzerinde ahkam silsilesidir.

Tum karsit ozneler BEN'e cikis ozneleridir.
Cumledeki HE,YOU direk I'in alt basliklaridir.
I'i gerceklestirmek,ustlemek adina belirginlesirler.
İnandığınızz yolu anlatmak için söze başlarken seçtiğimiz özne, inandığınız yol konusunda derhal ipucu verir.
Inadiginiz-Inanan insan=BEN
Anlatmak-Anlatan Insan=BEN
Verir-Veren yol=HAYAT/YASAM

Yasam kalitesi hangi oznelerle ustlesir-dusurur.
Eylemsel cumlelerin oznelerini BEN nasil secer/secmeli?

BEN leri ustleyen bu ozne gorunumlu onceller hangileridir/hangileri olmalidir.
...........

sis_labirenti

Tecrübeli
Üye
Sayın Mopsy'ye bir noktada karşı çımak istiyorum müsaadenizle:

Sayın Mopsy cümlesinin bir yerinde şöyle bir ifadede bulunmuş "Dunyada BEN den baska bir ozne yoktur." Buna karşıt olarak belirtmek istediğim birkaç husus var. Bir cümlede yeralan özne mesela;

Ali okula gitti.

Buradaki "Ben"lik durum cümleyi söyleyen kişiyle sınırlıdır. Onun haricinde "Ben" öznesi cümlenin içinde herhangi bir geçerliliği yoktur. Çünkü eylemi gerçekleştiren "Ali" yani "O"dur. Bunun haricinde eğer Sayın Mopsy "aslında Ali de bir "Ben"dir" demek istiyorsa buna da Husserl'in "Başkasının ben'i sorunu" ekseninde karşı çıkarım. Çünkü nicel anlamda "Ben" pek bir anlam ifade etmeyip bir genelleme taşırken Nitel anlam "Ben" kişisi bir yaşayışa sahiptir.

Guney

Kıdemli
Üye
Vay muhteşem bir giriş olmuş sayın Mopsy...
Esin kaynağım "yaşam kalitesi " makalesi evet lakin sorum bu makaleden alakasız..Bir oyunun içine ki özne sakın siz olmayasınız?
Özneniz "ben" yani "siz" peki yükleminiz? çünkü sözleriniz gizli gibi görünen açık özneniz...

bilensiniz
bilirler
bilmekteyiz...
sizi okumak keyifli...

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Sn.Kafka
Olayi edebi acidan almayin.
Gramer butunlugu olarakta almayin.

Anahtar yasam kalitesi.
Verilen ingilizce cumle rastgele bir cumle degil.
Yazilar ilerledikce BEN ortaya cikacak.

Problem Ali mi BEN yoksa soyliyen mi BEN degil.
Kimin BEN olmasi degil,BEN in VARLIK olmasi.
VARLIK'in YASAM' da esir olma/esir etme actionu.

Alinin okulsa gidisi BEN olusumunun dis etkenlerinden biridir.
Konu ilerledikce icsel dissal grifler devreye girecektir.

mopsy

Emektar
Üye
Ben sorunu biraz daha felsefi ve edebi anlamda düşünüyorum tabii
Merhaba!

Sn Kafka;
Soruyu soran sn.Kizil marti.
Vasat seylerden hic hoslanmaz.
Entellektuelligi ise hicte kucumsenecek durumda degil.

Varolusla ilgili dolayli bir soru sormustu.
Bulastik bir ay surdu.

Onun her actigi konuda bir alt tuzak vardir.
Demedi deme.....

Üst Alt