Özgeçmişinizin Ulaşıp Ulaşmadığını Sormak

İş arayan herkes bilir ki bazen bir iş başvurusunu gönderdikten sonra size hiçbir geri dönüş yapılmaz.

Telefonun veya bilgisayarın başında ümitsizce bekleyip özgeçmişinizin insan kaynaklarının eline geçip geçmediğine dair bir telefon veya mail beklemek sizi çok sinirlendirebilir, özellikle de arayıp'' Acaba iş başvurum elinize ulaştı mı ulaşmadı mı'' diye sormanız imkânsızken.

İş başvuruları bazen kaybolabilir veya gözden kaçabilir, siz başvurunuzun incelendiğini ve kabul edilmediğinizi zannederken aslında varlığınızdan haberleri bile olmayabilir. Bu da başvuru bilgilerinizin ulaşıp ulaşmadığını takip etmenin ve gerekirse tekrar göndermenin ne kadar önemli olduğunun başka bir kanıtıdır.

Neyse ki başvurunuzun ilgilendiğiniz firmaya ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için etkili yollar vardır. Bu yollar size bu işi istediğinizi, bu iş için gereken özelliklere sahip olduğunuzu ve dolayısıyla niçin bu iş için ideal kişi olduğunuzu vurgulamanız için fırsat sunar.

Peki, kimi aramalıyım? Kiminle iletişime geçeceğinizi bilmek iletişime geçmek kadar önemlidir.

İşe alımdan sorumlu kişinin iletişim bilgilerini edinmelisiniz. Eğer küçük bir firmaysa, kolaylıkla firmayı arayabilir ve sizinle görüşebilecek uygun kişinin kimlik ve irtibat bilgilerini öğrenmek için talepte bulunabilirsiniz.

Seçeneklerden bazıları
-Firmayı arayın ve insan kaynaklarında görüşebileceğiniz birinin iletişim bilgilerini öğrenin. Bazen bir sekreter veya asistan telefonunuzu cevaplayabilir ve ulaşmak istediğiniz kişinin iletişim bilgilerini edinebilirsiniz. Daima konuştuğunuz asistanın da ismini öğrenin ve ona
minnettarlığınızı gösterin. Ayrıca görüşmek istediğiniz kişiye ulaşabileceğiniz en uygun zamanlar hakkında da tavsiye isteyebilirsiniz.

-Firmanın internet sitesinin iş ve kariyer kısımlarında kontak kurabileceğiniz sorumlunun iletişim bilgilerini bulabilirsiniz. Bazı firmalar bu sorumlu kişilerin iletişim bilgilerini departmanlarına göre de internet üzerinde paylaşıyor olabilir.

-Sizin ilgilendiğiniz departmanın başında kimin olduğunu öğrenmek için firmayla ilgili basında çıkan haberleri veya firmanın internet sitesini inceleyebilir ve firmayı aradığınızda bu yöneticiye ulaşmayı talep edebilirsiniz. Telefonunuzu bir asistan cevapladığında kibarca sizin ilgilendiğiniz departmanda işe alımları kimin yaptığını sorabilirsiniz. Örneğin çalışmak istediğiniz pozisyon tüketici ürünleri alanında muhasebe müdürlüğü ise bu alanda işe alımdan kimin sorumlu olduğunu sorun. Eğer sorulmazsa iş arayan biri olduğunuzu belirtmek zorunda değilsiniz.

-Şu anda firmada çalışmakta olan bir çalışana bağlantı kurabilmeniz için insan kaynaklarının iletişim bilgilerini sorabilirsiniz.

aşkmen
 
Üst Alt