Oyuncak yaşa uygun olmalı

Psikolog Özden Bademci, oyuncak seçimiyle ilgili “Çocuğun zihinsel gelişimi için pahalı oyuncaklara değil yaş dönemine uygun aktivite ve oyuncaklara ihtiyacı vardır” dedi…

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği’nden Klinik Psikolog Özden Bademci, piyasadaki pahalı oyuncakların çocukların IQ sunu geliştirdikleri iddiasıyla satışa çıkarıldıklarını vurgulayarak şu bilgileri veriyor:

Beynin yüzde 80’i ilk 2 yılda gelişir

“Anne babalar bizlere genellikle ‘Çocuğumuzun zekâsını geliştirmek için ona ne gibi oyuncaklar alalım?’ diye sorarlar. Çocuklar dünyayı şaşırarak deneyimler ve etraflarındaki her şey onlar için öğretici bir oyuncaktır. Çok pahalı oyuncaklar yerine tencere, tavalarla oynamak istemeleri de bu nedenledir. Beynin yüzde 80’i ilk 2 yılda gelişir. Yapılan araştırmalar ilk iki yılını mutlu geçiren bebeklerin beyin gelişimlerinin daha hızlı olduğunu kanıtlamaktadır. Çocuğun zihinsel gelişimi için pahalı oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Sadece yaş dönemine uygun aktivite ve oyuncaklara ihtiyacı vardır.”

Çocuğunuzla oyun oynayın

Erken bebeklik döneminin çocuğun hızlı bir şekilde öğrenmeye devam ettiği bir süreç olduğunu söyleyen Bademci, anne babalara şu önerilerde bulunuyor:
“Bu dönemin bebeklik döneminden en büyük farkı çocuğun aile dışındaki dünyaya daha çok açılması ve kendi sosyal çevresini kurmaya başlamasıdır. Onların gelişimlerine en iyi şekilde katkıda bulunabilmek için çocukların zaten doğalarında bulunan öğrenme, bilme hevesinin pekiştirilip beslenmesi gerekmektedir. Sözgelimi anne baba çocuğuyla alışverişe çıktığında onun domatesleri görünce onlara heyecanla uzandığını, maydanozu şöyle bir sallayınca nasıl neşelendiğini ve çevresindeki her şeyi keşfetmek için nasıl da hevesli olduğunu görür. Çocuğun ihtiyacı olan en önemli şey onunla birlikte olmaktan keyif alan bir anne babanın varlığıdır. Çocuk dünyayı keşfederken, ihtiyacı olan şey anne babasının keyifle yaptığı cesaretlendirici asistanlıktır. Bu, çocuğun öğrenme merakını, hevesini daha da pekiştirir.”

Bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar ve tercih edilebilecek oyuncaklar

Bebekler müziği çok severler, alkıştan, şarkı söylenmesinden, dans etmekten, tekerlemelerden büyük keyif alırlar.
Bebekler dönence ve kendisisinin uzanabileceği bir şerit üzerinde asılı duran ve ses çıkaran oyuncakları severler.
Bir şeyin başka bir şeyin içine saklanmasından çok hoşlanırlar
Bebeğinizin vücudunu tanımasını sağlayacak bir takım oyunlar geliştirebilirsiniz.
Bebeğinizin farklı şekil, doku ve tatları deneyimlemesini sağlayabilirsiniz
Onunla birlikte bloklardan kale, ev yapabilirsiniz
Yumuşak oyuncakları çok severler.
Bebekler küçük mutfak aletlerinin ellerine verilmesini isterler. O nedenle evinizde plastik ya da kağıttan bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz bir malzemeden yapılmış tabak, bardak, kaşık gibi şeyler bulundurabilirsiniz.
Bebeğinizle bulduğunuz her fırsatı değerlendirerek bolca onunla parklarda vakit geçirebilirsiniz.

Bebeklik döneminde tercih edilebilecek diğer aktiviteler

Şarkı ve tekerlemeler
Sayılarla tanıştırma
Büyük küçük, boş dolu, uzun kısa gibi bizim zıt anlamlılar olarak ifade ettiğimiz kavramlarla çocuğun görerek tanışması
Çocuğun çoğunlukla dışarıda oynaması…
Dans aktiviteleri…
Çocuğun kare, yuvarlak, kalp gibi şekillerle tanıştırılması…
Her ne kadar şu anda bizim eğitim sistemimizde tümden gelim yöntemi izlense de Türkçenin fonetik bir dil olduğunu düşünürsek çocuğun harfler ve harflerin çıkardığı seslerle tanıştırılması
Çocuğun kitaplarla eğlenceli bir şekilde daha çok zaman geçirmesinin sağlanması
Renklerin öğretilmesi
Anne babaların başlangıçta oyunu başlatması önemlidir. Fakat önemli olan anne babanın ya da çocuğa eşlik eden yetişkinin değil, başlangıçta oyunu kuran yetişkin bile olsa çocuğun oyunu yönlendirmesine izin vermek gerekir.
bizimsaglik.com
 
Üst Alt