Otomatik vitesler sık sık arıza yapar mı?

Otomatik Vites Hakkında Sıkça sorulan sorular ve cevapları

Otomatik vitesler genelde sorunlu mudur, sık sık arıza yapar mı?

Tam olarak bir cevabı yoktur. Bir çok modelin kronik sorunlu otomatik vitesleri yüzünden böyle bir kanaate varılmışsa da oldukça uzun ömürlü ve sorunsuz otomatik vitesler de mevcuttur. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün otomatik vitesler daha da iyileşip sorunsuz hale gelmektedir.

Otomatik vitesler yakıt tüketimini artırır mı?

Genel olarak otomatik vitesler menuel viteslere oranla daha fazla yakıt tüketirler. Ancak aradaki fark giderek azalmakta, manuel kadar yakıt ekonomisi sunan otomatik vitesler geliştirilmektedir.

Otomatik vitesler sarsıntılı mıdır?

Sarsıntılı olanlar otomatik vites değil, otomatikleştirilmiş vites tirler. Yani Çalışma prensipleri manuel vitesler le aynıdır. Tam otomatik viteslerin neredeyse tamamı manuel viteslerden çok daha fazla konforlu bir sürüş deneyimi sunarlar.

Otomatik vitesler sürüş zevkini öldürür mü? Daha mı yavaştır?

Kısmen evet ancak günümüzdeki otomatik viteslerin tamamı aynı zamanda manuel kullanıma da izin verdiğinden gerektiğinde sürüş zevkini artırmak ya da ani hızlanmalar için manuel moda geçilip kullanılabilir. Ayrıca çift kavramalı otomatik vitesler sayesinde manuelden çok daha seri vites geçişleri de sunabilmektedir.

Otomatik vitesler le ilgili kafanızı kurcalayan soru ve sorunlar varsa bu sayfa üzerinden yazabilir, Diğer üyelerimizden yardım alabilirsiniz.
 
Üst Alt