Otobüste olay var!

OTOBÜSTE OLAY VAR!
Mehmet Necati GÜNGÖR

Çankaya durağından binen 70’li yaşlarda tok sesli bir hanım hangi söze tepki olarak söylediyse anlayamadım. “Burası Çankaya, herkes söylediği söze dikkat edecek!” diye çıkışınca, tartışma başladı.

Yanındaki orta yaşlı hanım: “Çankaya semtinin diğer semtlere üstünlüğü mü var? Ne demek istiyorsunuz?”
“Hayır, üstünlük yok da, burası Atatürkçülerin yoğunlukta olduğu bir semt. Sözlere dikkat edilecek.”
Orta sıralarda 65’li yaşlarda uzun boylu, kır saçlı adam; 70’li yaşlardaki hanıma “sen ne demek istedin ulan!” diye hitap etmesin mi?
Bir bayana “ulan”lı hitap uğultu ile ayıplanırken, adam “Atatürk’ü sevmek zorunda mıyım?” diye avaz avaz bağırmaya başladı.
“Bıyığım var diye beni AKP’li sanmayın. Ömrüm bunlarla mücadele ile geçti. AKP’li değilim, Atatürkçü de değilim. Benim atam, babamdır. Annemle babam sevişmiş, ben olmuşum.”

Adam, terbiye sınırlarını da aşmaya başlamıştı.
Atatürk’e yönelik sözlerine tepki duyan yaşlı kadına “Senin ağzını yırtarım ulan!” diye bağırmasın mı?
Bir başkası da “Atatürk benim Peygamberim” demesin mi?
İnsanlar zıvanadan çıkmış gibi. Ne dediklerini bilmiyorlar.
Emekli asker oldukları anlaşılan bir-iki kişi, haddini bilmez bu yaratığa sözle ve fiili hareketle mukabelede bulununca “bütün askerleri denize dökeceğim ulan!” tehdidini savurdu.

Baktı ki kendisi açısından iş kötüye varacak, “Ben Deniz Gezmiş’in arkadaşıyım ulan!” diye bağırarak etrafındakileri korkutmayı denedi.
Yanımdaki emekli asker daha fazla dayanamadı; yerinden kalktı ve adamı yumruklamaya başladı.
Yolcular da hep bir ağızdan “Burası Atatürk Türkiyesi, böyle konuşamazsın” diyerek ve yuhalayarak adamı protesto ettiler.
Hukuk adamıymış, avukatmış, eski bir Komünistmiş ve Deniz Gezmiş’in arkadaşıymış.
Ad*****, arkadaşını bile anlayamamış.
“Babacığım, beni Kemalist yetiştirdiğin için sana minnettarım” diyen Deniz Gezmiş’e rağmen kinini kusup durdu.
Toplum bu hale neden geldi?
On kilometrelik şehir içi yolculukta bile insanlar birbirine giriyorsa, öncelikle bu ülkeyi yönetenler, sosyologlar, sosyal psikologlar bu durumu enine boyuna incelemeli ve tartışmalılar.

“Ben anayasa falan takmam” denilen bir ülkede,
Böyle avukatların, hukukçuların olması şaşılacak bir durum değil zaten.
Neyse ki, yara bere almadan selametle Kızılay durağında indik.
Sonrasında, avukat, daha kaç yumruk yedi, bilemem.
 
Atatürk’ü sevmek zorunda mıyım?
sevmek zorunda olan acınası yaratıklar... İnsan fıtratına dair hiçbirşeyi savunamadınız zavallılar...
Bir adama karşı birleşmiş kalabalık.... Zaten solcular hep ab-abd-rus gölgesinde saldırmadılar mı? Fikirsel tartışmalarında da hemen atatürk... Kanunların koruduğu korumasını rus-ab-abd satanistlerinin yaptığı bir isim... Atatürk atatürkçü müydü acaba? artık geçti, değilse de ööle di mi?
YukseLL' Alıntı:
Böyle avukatların, hukukçuların olması
Bu adam hukuk okumuş ama "böylelerinin..." diye aşşağılanıyor. Ama aşşağılamaya en ufak bir sebep ve tanım yok. Diğerleri sadece boyun eğdikleri fikirleri sanki kendilerinmiş gibi sanki o fikirlerin babasıymış gibi gösteriyor, onun için iyiler... Aslında karşısında duramadıkları için o fikirlerin kabadayısı oluyorlar. Bi kabadayılık istiyorlar ama asla zor olanı değil... Tek adama saldıran askerler..... pkk ya karşı emir beklerler!!
haddini bilmez bu yaratığa
haddini satanizm belirlerse olursun sıfatsız.
“Babacığım, beni Kemalist yetiştirdiğin için sana minnettarım” diyen Deniz Gezmişâ€™e rağmen
nerede demiş bu lafı Gezmiş? Babası ile fikir ayrılığında olduğunu açıkça söyler kendisi. Kardeşi sempatizanıdır sadece, abisi ve babası değil. İmamı reddetmiştir Gezmiş. S..tir edecem demiştir öncesinde. Yani kemalizmi de kim nasıl anlıyor di mi? Sonra babası namazı kılınmadan gömüldüğünü hatırlayınca kabirden çıkartıp namazını kendisi kıldırmıştır. İmam askerden korkusundan namaza yanaşamamıştır. İşte bir babanın insan hayatındaki yeri... Öldükten sonra bile baba!

Hiçbir zaman Osmanlı hiçbir zaman Dünya ya karşı çıkamayanlar.... Şeref ve haysiyet; mecburen kabul ettiğiniz uğruna iki kadehe devletinizi sattığınız demokrasi laiklik cumhuriyette değil
 
Bu arada Deniz Gezmiş "kır gerillası" kurmaya giderken yakalandı O zamanın pkk sı Zira pkk pkk olmadan evvel çok isim aldı. Şimdi kemalizm pkk mı oluyor?
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt