• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Oto koltuğu seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Okunuyor :
Oto koltuğu seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Haziran başından itibaren, bebeklerin seyahat güvenliği için olmazsa olmaz denilen oto koltukları zorunlu hale getirildi. Peki ama hangi koltuk modeli, çocuğunuza uygun?
Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde yeni Trafik yönetmeliğine göre, boyu 135 santimetrenin, ağırlığı da 36 kilogramın altındaki (12 yaş) çocukları kapsayan oto çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğuna uymayanlar, trafik kontrollerinde 62 TL ceza ödemek zorunda kalacak. Uygulama taksi, dolmuş, servis gibi şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan tüm araçları da kapsayacak. Yıllardır bu çalışmaya gönül vermiş bir isim, Grup Baby Ltd'nin kurucusu Ayla Müstecaplıoğlu, konuyla ilgili merak edilenleri yanıtlıyor.

Maxi-Cosi oto koltuklarını getirerek iş yaş***** atıldınız. Bundan sonra da ürün yelpazenizi geliştirerek yolunuza devam ettiniz. İki çocuklu bir anne olarak hikayenizi anlatır mısınız?
Aslında kişisel ihtiyacımla başladı her şey 17 yıl önce... Türkiye, hatta Avrupa o zamanlar bugünkü gibi değildi ve Avrupa'da yaşadığım yıllarda gördüğüm kalitede ürünler ülkemizde yoktu. İlk çocuğum doğduktan sonra bu boşluğu görüp kaliteli bebek ürünleri ithal edip bu arayıştaki ailelere hizmet etmek için kendi şirketimizi Grup Lto'yi kurduk eşimle. Maxi-Cosi oto güvenlik koltuklarının Türkiye temsilciliğini aldık. Böylece hem kendi çocuğumun hem de Türkiye'deki tüm çocukların güvenliği için ciddi bir adım atılmış oldu.

Haziran'dan itibaren çocuk oto koltukları zorunlu oldu. Bununla ilgili trafikte nasıl bir uygulama olacak?
Emniyet yetkililerinden aldığımız bilgiye göre araçlarda emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu dönemdeki gibi trafikte düzenli kontroller yapılacak. Koltuk kullanmamanın ya da koltuk olduğu halde çocuğu koltuğa bağlamanın bir cezası bulunacak. Bunun dışında, trafik polislerimizin çocuk oto güvenlik koltuklan, hangi yaş grubunda hangi koltuk doğru kullanılmalı, oto güvenlik koltuğunda kalitenin önemi ve son Avrupa Standardı ECR 44/04 konularında bilgilendirilmesi çalışmalarımızla da yasanın etkili olmasına destek veriyoruz. Ayrıca hala kanunun çok iyi duyurulabildiğini düşünmüyorum. Bu konuda devlet yetkililerine, vizyon ve yazılı basına görev düşüyor. Biz tüm bayilerimize ve destek veren otomotiv firmalarına bu konuda tüketicileri bilgilendiren veya dikkat çeken posterler gönderdik. Dileyen tüm anne-baba ve tüketiciler bizi arayıp veya Grup Baby; Maxi-Cosi, Quinny, Inglesina, WOW, OKbaby ve BabyBjörn markalarının Türkiye yetkili distribütörü sitemize girip yasa ile ilgili bilgi alabilirler.

IsoFix nedir?
IsoFix, çocuk oto güvenlik koltuklarını arabaya monte etmek için standardize edilmiş uluslararası bir sistemdir. Bu sistem, otomobil koltuğunun arka kısmında sabit 2 kanca ile oto güvenlik koltuğunun arka kısmında bulunan kancaların birbirine sabitlenmesinden oluşur. Bu kancalar arabanın gövdesine sabitlenmiştir ve oto güvenlik koltuğunun bağlantısı için 3-nokta emniyet kemerini kullanmaya gerek bırakmaz.

Çocuk büyüyünce oto koltuğunu bir arkadaşına ve bir yakınana veren aileler var...
Biz öncesinde nasıl kullanıldığı bilinmeyen koltukların kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Eğer bir koltuk bir darbe veya çarpışmaya maruz kaldıysa, görünürde hiçbir problemi olmamasına rağmen teknik sebeplerden dolayı tekrar kullanılmaması en doğrusudur. Malzemenin esnekliği ve/veya darbe emiciliği azalmış ya da tamamen ortadan kalkmış olabilir. Ayrıca, plastik ürünlerin güvenli kullanım süresi 9 yıl olduğundan, 5 yıldan daha eski bir çocuk oto koltuğunu ne kadar iyi kullanılmış olursa olsun, gerektiği gibi güvenli olmayacaktır.
Ancak nasıl kullanıldığından emin oldukları 2. el koltukları; 5 yaşını geçmemiş olması, kullanma kılavuzunun kayıp ve eksik bir parçasının olmaması şartıyla tabii ki kullanabilirler. Hatta bu amaçla koltuğu yeni kullanacak olan çocukların eski kılıfla değil de, dilerlerse yeni kılıfla kullanmaya devam etmeleri için sadece kumaş kılıf temin hizmeti de veriyoruz. Burada tek şartımız az önce belirttiğim teknik güvenlik nedeni ile ürünün 5 yıldan eski bir model olmaması.

Anne-babalar oto koltuğu seçiminde nelere dikkat etmeliler?
Burada en önemli konu tabii ki güvenlik ve kilo-yaş grupları! En son Avrupa Güvenlik Standardı olan ECE R 44/ 04 gerekliliklerine uygun ve üzerinde bu etiketi taşıyan bir koltuk tüm zorunlulukları karşılıyor demektir. ECE R 44/ 04; gerçekçi çarpışma testleri, ekstra kafa koruması, güvenli kemer sistemi ve kemer kilidinin açılmasına ilişkin katı kurallar ve benzeri güvenlik unsurlarını içermektedir ve sadece test üretiminde değil her zaman üretilen ürünlerde bu standarda uygun üretime devam edildiğinin garantisidir. Bunun yanında kalite ve güvenliğin diğer göster gesi Avrupa'nın önde gelen ADAC, TNO, ÖAMTC-TEST ve STIFTUNG WARENTEST gibi saygın bağımsız kuruluşların yaptığı güvenlik ve çarpışma testleri ile değerlendirmeleridir.

Oto koltuğu seçiminde anne babaların Avrupa Standardı konusundan sonra dikkat etmeleri gereken diğer ana konu ise çocuğun kilo ve yaşına uygun koltuk modeli seçmeleridir. Çocuğun yaşına ve kilosuna uygun koltuk kullanmak güvenliğin en önemli gereğidir. Bir çocuk doğduktan sonra büyüme sürecinde gelişimine uygun toplam 3 farklı koltuk kullanmalıdır. Bir koltuğun çocuğun sığamayacağı kadar küçük veya büyük olması yeterli korunmamasına yol açar.

Hangi kilo/yaş gruplarında hangi koltuk kullanılmalı?
Çocukların koltuk seçiminde esas olan ağırlıktır. Yaş sadece genel bir gösterge olarak kabul edilir. Doğumdan itibaren yaklaşık 1 yaşına kadar ki süreçte Grup 0+ olarak adlandırılan, 0-13 kg aralığında kullanılan bir koltuk kullanılmalıdır. Bu gruptaki tüm koltuklar kesinlikle trafik yönünün tersine bağlanmalıdır çünkü bebeklerin kafaları vücutlarına göre normal insanlardan daha büyüktür ve boyun kasları da yeterince gelişmediğinden bir fren anında arkadan desteklenmelidir. Bir sonraki koltuk Grup 1 olarak adlandırılır ve 9-18 kg arasındaki çocukların kullanımı için tasarlanmıştır. Yaklaşık 9 aylık ve 3.5 - 4 yaş arasındaki süreci kapsar.

Son koltuk 3.5 yaşından yaklaşık 12 yaşına kadar kullanacağı son koltuğudur ve Grup 2/3 olarak adlandırılır. Bu yaş grubu koltuk kullanımı son yıllar da artış gösterse de diğer koltuk gruplarına göre oldukça düşüktür. Lütfen bu konuda anne ve babalar çok dikkatli ve duyarlı olsunlar ve çocukları en az 1.35 santim uzunluğa erişene dek arabanın emniyet kemerlerini değil bir çocuk oto koltuğu kullansınlar. Çünkü otomobilin emniyet kemerleri boyu 1.50 ve üzeri yetişkinler için üretildiğinden bir kaza anında küçük çocukların boynu için oldukça tehlikelidir.

Burada başka bir belirleyici etken de çocuğunuzun boyudur. Çocuğunuzun başı koltuğun üst hizasını aşmamalı, omuz hizası kemer deliklerinin hizasının üzerinde olmamalıdır. Eğer bu 2 belirleyici sınır aşılmaya başlandıysa bir sonraki koltuğa geçme zamanı gelmiştir.

Oto koltuğu satın almadan önce otomobile bağlayarak denemek gerekir mi?
Koltuğun mutlaka arabaya bağlanarak denenmesinde büyük fayda var. Böylece alınacak çocuk oto koltuğu modelinin arabaya uygunluğundan ve kemerle bağlanıyorsa, otomobil emniyet kemerlerinin koltuğu bağlamak için yeterli uzunlukta olduğundan emin olunur. IsoFix bağlantılı bir koltuk alınmak isteniyorsa, mutlaka araçta IsoFix bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

Bebeğim

ekolay.net
 
Üst Alt