Öteki Medine

ajan

Tecrübeli
Üye
ABU Tarboush, Medinenin en önemli eğlence merkezi. İstanbulun Reinasını, Sortiesine denk düşüyor ama, formatı çok farklı. Abu Tarboushun, otoparkını aşıp restoranın kapısına ulaşmak zor, trafik yoğun. Son model otomobiller kuyrukta. Her yerde marka giyinen genç Suudiler geziniyor. Şehirden bağımsız küçük bir kasabayı andıran üstü açık eğlence merkezinin sokaklarında takı, oyuncak, giysi mağazaları var. Vitrinleri şatafatlı. Vitrin ışıklarında kırmızı renk hakim.

Çölde vaha gibi

Restoran bölümünün bulunduğu bölge hurma ağaçlarıyla bir vaha gibi. İçeri, damsız girilmiyor. Burası, odalardan oluşan bir aile restoranı. Yemekler, etrafı paravanlı, içinde sedirler, halılar, yer sofrası bulunan odalarda yeniyor. Maddi durumu çok iyi olanlar için farklı mizansenlerde geniş odalar da bulunuyor. Odalardan üçü tanesi dikkat çekiyor. Biri minimalist, biri Afrika, diğeri ise Osmanlı konseptiyle düzenlenmiş. Osmanlı odasında sedirlerin alt kısmı ve duvarlar İznik çinisi kaplı. İpek halılar, bakır ibrikler ilk bakışta gözeçarpanlar. Bu özel odanın arkasında izole edilmiş bir de bahçesi var. Bahçedeki, 15 kişilik yemek masası, serin Medine gecelerinde odaya kapanmak istemeyenler için. Yemek burada yeniliyor, dinlence, çay-kahve, nargile içmek içinse sedirlere uzanılıyor. Odalar, Arap ailelerinin mahremi. Genelde perdeler kapalı. Perdeler açıldığında çarşaflı Suudi kadını hakkındaki önyargılar yıkılıyor. Abartılı makyaj, boyalı, postişli saçlar, şen kahkahalarla birlikte, tüttürülen nargile ve sigaralar. Kara çarşaf da çıkıyor odalarda. Genç erkekler ve kızların konuşması hoş karşılanmaz, buluşması haram sayılırken, burada gençler birlikte televizyon karşısında eğlenceli dakikalar geçiriyor. Televizyonda ise Arap starların klipleri dönüyor.

Pilav elle yeniyor

Ana yemek balık. Papağan balığının acı bir tadı var. Kızıldenizin kırmızı balığı Naci ise o kadar etli ki bir tanesi doyurmaya yetiyor. Pilav elle yeniyor. En beğenilen ise Türkiyedeki kısıra benzer, bulguru az maydanozu bol salata. Arap aileleri kalabalık. En az 5 çocuk. Medinenin sosyete mekanında da 8 kişilik bir aileyi doyurmanın ortalama maliyeti 1000 riyal yani yaklaşık 400 lira. Kiraladığınız odanın fiyatı da hesaba dahil.

HÜRRİYET
Fatma Aksu
 
Üst Alt